Shen Wei Dance Arts, 9. 3. 2010

Shen Wei Dance Arts

Prvič v Ljubljani plesna skupina Shen Wei Dance Arts z dvema koreografijama Shen Weia, vsestranskega umetnika in soustvarjalca olimpijskih iger v Pekingu leta 2008.
:
:

foto Briana di Blasko
Koreograf, režiser, plesalec, slikar in oblikovalec Shen Wei navdušuje s svojstveno vizijo medkulturnega, večpredstavnostnega, izjemno izvirnega gibalnega gledališča.
Rojen je bil leta 1968, v letu opice, v podeželski vasici province Hunan na Kitajskem. Kot sin umetnikov kitajske opere se je pri devetih letih lotil študija te zvrsti; pozneje je postal član državnega opernega ansambla province Hunan (Xiang opera) ter tam med letoma 1984 in 1989 deloval kot eden vodilnih pevcev. Leta 1991 je bil eden od ustanoviteljev, plesalec in koreograf Sodobne plesne skupine Guangdonga (Guangdong Modern Dance Company), prvega tovrstnega sestava na Kitajskem.

Leta 1995 se je preselil v New York, kjer je na prelomu tisočletja ustanovil skupino Shen Wei Dance Arts ter z njo na Ameriškem plesnem festivalu predstavil koreografijo Near the Terrace. Z meteorsko hitrostjo je skupina zavzela mednarodne plesne odre in zadnjih osem let obsežno gostuje na petih celinah. Shen Wei je v zadnjih letih ustvaril deset novih del: Near the Terrace I (2000), Pregibanje (2000), Behind Resonance (2001), Near the Terrace II (2001), Pomladno obredje (2003), Connect Transfer (2004), Second Visit to the Empress (2005), Zemljevid (2005), Re- prvi del (2006) in Re- drugi del (2007). Za vsako plesno ali operno delo svoje skupine Shen Wei zasnuje tudi scenografijo, kostumografijo in masko.

Za svoje umetniško delo je prejel številna priznanja in nagrade. Lani ga je Svetovni gospodarski forum imenoval za mladega globalnega vodjo (Young Global Leader). Leta 2004 je prejel nagrado Nižinskega za obetavnega koreografa, leta 2005 avstralsko Helpmannovo nagrado za najboljše baletno ali plesno delo in leta 2006 priznanje les etoiles de ballet (baletne zvezde), ki ga podeljuje Festivalska palača v Cannesu.

foto Briana di Blasko 

Ljubljansko občinstvo bo spoznalo dve kontrastni predstavi Shen Weia. Na eni strani koreografijo Skica Map, polno vrtinčaste energije, ter na drugi poetično delo Zgibanje Folding, ki odseva vzhodnjaško glasbeno estetiko.

V petih delih koreografije Skica Shen Wei raziskuje koncepte vrtenja, poskakovanja, notranje osamitve ter notranjega krožnega in individualnega gibanja. Z vsako od različnih tehnik najprej ustvari ključ, nato pa še zemljevid gibanja. Zadnji del je kolaž ključev, ki vedno bolj povečuje zagon, hitrost in silovitost ter na koncu izriše celotno zgradbo zemljevida. Glasbena podlaga Skice je Puščavska glasba Steva Reicha, modularno zgrajena in sestavljena iz petih simetrično urejenih delov, ki zarisujejo obliko ABCBA. Shen Wei je Zemljevid razdelil v pet posameznih delov s podobnim simetričnim vzorcem. V koreografiji Shen Weia se elementi iz Skice vrtenja (prvi del) kot vihravo in razširjeno zasnovana vrtinčasta energija povrnejo v petem delu, Skici.

Predstavo Zgibanje pa najbolje predstavijo kar koreografove lastne besede: »Leta 2000 me je Sodobna plesna skupina iz Guangdonga (Guangdong Modern Dance Company) povabila, naj ustvarim Zgibanje, ki je bilo prvo delo zanje, odkar sem leta 1995 zapustil Kitajsko. V tem obdobju me je zelo zaposlovalo preprosto dejanje zgibanja ali pregibanja: papirja, tkanine, telesa – česar koli. Zgibanje tradicionalne molitve tibetanskih mahakala budistov spaja z eteričnimi melodijami Johna Tavenerja. Velikanski zastor v ozadju odra ustvarja ozračje nadrealizma. Je ročno poslikan in predstavlja različico kitajskega akvarela iz 18. stoletja avtorja Ba Da San Rena (1625–1705).« 

- Skica Map (2005) 
Zasnova in koreografija: Shen Wei
Glasba: Steve Reich (iz Desert Music/Puščavska glasba) 
Oblikovanje luči: Scott Bolman
Scena, kostumi: Shen Wei

- Zgibanje Folding (2000)
Zasnova in koreografija: Shen Wei
Glasba: John Tavener, tibetanski budistični napevi 
Oblikovanje luči: David Ferri
Scena, kostumi, maska: Shen Wei 

  • Kdaj: v torek, 9. marca ob 19.30
  • Kje: v Cankarjevem domu