Danes, ko bolj kot kdaj koli živimo v svetu slepil, čeprav obdani z neskončnimi možnostmi spoznanj, smo vse bolj zaklenjeni v omejujoče okvire svojega uma in oslepljeni z vsemogočnostjo razuma. Odtujeni od narave, njenih ritmov in zakonov, v hrupu sveta ne prepoznamo več niti samih sebe. Zdi se, kot da lebdimo v neki navidezni resničnosti, zato je bolj kot kdaj koli dobrodošel razmislek o tem, kdo smo. Najvišja stopnja védenja tako v taoistični kot tudi sokratski filozofiji, do katere nas lahko pripelje naša misel, je »vedeti svojo nevednost«; vednost o tem, da ne vemo, je najvišja stopnja spoznanja.
»Največji sovražnik, ki ga lahko srečaš, si vedno ti sam ... In ob tebi gre pot, ob tvojih sedmih demonih! Moraš zgoreti v svojem lastnem ognju. Kako hočeš se znova roditi, če se nisi prej razpršil v pepel?« (Nietzsche, Tako je govoril Zaratustra)
Po Jungu imajo ljudje neverjetno nagnjenje k temu, da bi se znebili samih sebe. Ego, otoček zavesti v morju nezavednega, je v neprestanem konfliktu s svojo »senco«, z nezavednimi, potlačenimi vsebinami v nas, ki vplivajo na večino naših odzivov. Sporočila nezavednega so pomembnejša, kot prizna večina ljudi. Človek današnjega časa je ojačal predvsem voljo, malodane vse, kar si zamisli, je sposoben tudi uresničiti, a trpi zaradi velikega pomanjkanja samorefleksije. Ne zaveda se, da je še vedno v oblasti sil, ki jih ni sposoben nadzorovati, prikriti »demoni« ga navdajajo z nemirom, preganjajo s strahovi, a zateka se k rešitvam, ki ga vodijo k zasvojenosti. Človek sicer rad verjame, da je gospodar svoje duše, a dokler ni sposoben nadzorovati svojih razpoloženj in čustev in se ne zaveda številnih nezavednih dejavnikov v sebi, ni sam svoj gospodar.
»Svojo lastno senco mečem na svojo pot, ker imam svetilko, ki še ni prižgana!« (R. Tagore)
Pri večini ljudi je travmatična ali negativna stran osebnosti nezavedna. V preteklosti so ljudje uprizarjali različne rituale iniciacije, očiščenja od omejujočih vzorcev, da so prešli na zrelejšo stopnjo razvoja. Neke vrste mistično potovanje v osvoboditev, ko moraš notranje preseči stare vrednote na samotni poti samorefleksije, poznajo mnoge tradicije. Psihične rasti ne moremo vedno sprožiti z zavestnim naporom volje. Življenje nam pogosto postreže z vrsto bolečih spoznanj, da nam pokaže, kaj je z našimi zavestnimi stališči narobe. Ego se upira, si išče izgovore, kaže s prstom na druge. Zato je Attarjev »ptičji let skozi puščavo« več kot poučen tudi za današnjega človeka.
Danica Geršak, 24. 9. 2011
»Reka resnice teče po prekopih zmot!« (R. Tagore)

Foto Tiberiu Marta