Radijska igra: Amfitrion, Marijino oznanjenje in vonj po denarju
Jean-Baptiste Poquelin Molière je veliko komedijo človekovega dvojnika Amfitrion napisal leta 1668 po motivih besedila rimskega komediografa Plavta. Zgodbo o trenju med bogovi in sleherniki je obogatil z novimi psihološkimi razsežnostmi, pa tudi premišljenim spletom zmede, spletk, manipulacije in pretvarjanja. Komedijo o Jupitru, ki iz želje po Alkmeni prevzame podobo njenega moža Amfitriona, pa poleg zabavnih spletk poganja tudi lahkotni brio elegantno tekočega verza. V ponedeljek ob 22.05 bo tako na programu Ars na sporedu radijska izvedba Molièrove komedije, ki jo je priredila Djurdja Flere in leta 1973 režiral Mirč Kragelj. V njej pa lahko prisluhnemo velikim imenom slovenskega gledališča, kot so Polde Bibič, Štefka Drolc, Iva Zupančič, Jurij Souček, Rudi Kosmač (v naslovni vlogi) in drugim.
15. avgusta, ko kristjani obhajajo praznik Marijinega vnebovzetja, bo ob 22.05 na programu Ars na sporedu radijska igra Marijino oznanjenje – srednjeveški misterij francoskega dramatika, pesnika in diplomata Paula Claudela je za radio priredila dramaturginja Ana Kržišnik Blažica, režirala pa Ana Krauthaker. Claudel se je v zgodovino zapisal kot velika sila francoske literature prve polovice 20. stoletja, lirični navdih, teme in preroški ton pa je literat črpal iz svoje intimne vere v Boga. Tudi v besedilu Marijino oznanjenje je Claudel skozi protagonistko spregovoril o veri, ki rešuje in odrešuje. Mlada podeželanka Violaine (Anja Novak) zboli za gobavostjo, ker je iz sočutja in dobrotljivosti za slovo poljubila gobavega arhitekta, svojega zavojevalca. Ko jo zapusti še zaročenec, odide med gobavce in se še bolj goreče posveti Bogu. S čudežno ozdravitvijo arhitekta in obujenjem mrtvega otroka svoje tekmovalne sestre pa na božično noč prevzame vlogo odrešenika in hkrati njegove matere. Zgodba o srednjeveškem svetu, polnem vojn, bolezni ter iskanja duhovnih poti, postane nenavadno aktualna, v današnjem času osvobajanja ženske pa zaživi v čisto sodobni luči.
Sedmi del kriminalistične serije Inšpektor Gaber bo tokrat inšpektorja Miroslava Gabra (Borut Veselko) in inšpektorico Brino Špik (Sabina Kogovšek) po spletu okoliščin, ki jih prinašajo bolniške odsotnosti, privedel k zagonetnemu primeru vloma v sef – a ne kateri koli, temveč sef ene najpomembnejših političnih strank. Kaj je bilo v sefu, komu bi lahko vlom koristil in kdo je storilec? Čeprav primer ni nič kaj krvav, pa se bosta morala inšpektorja obrniti tudi na pomoč forenzika Tima (Aljaž Jovanović). Sedmi del nanizanke v režiji Jožeta Valentiča z naslovom Vonj po denarju je napisal Metod Pevec, na sporedu pa bo v torkovem terminu radijske igre ob 21.05 na Prvem programu.
Kratka radijska igra: Boris Cavazza in razumevajoči bankomat
V sredo ob 13.05 bo v terminu kratke radijske igre na programu Ars na sporedu nov del zdaj že ustaljene poletne rubrike Igralci pojejo, v kateri bo tokrat zapel dramski igralec Boris Cavazza. Vsestranski dramski umetnik in šansonjer se bo v oddaji, ki jo je zasnoval in pripravil Alen Jelen, predstavil z nekaj pesmimi, ki jih hranimo v našem glasbenem arhivu: Rad bi bil, V petnajstem že si prvič vztrepetala, Če bi nam sonce ugasnilo in Pesem delavca nočne izmene.
Četrta kratka radijska igra cikla italijanskega avtorja in satirika Stefana Bennija je nastala po besedilu, ki ga je avtor izpisal začetek devetdesetih in ki napoveduje prihodnost vseprisotnega velikega brata. A v kratki radijski igri z naslovom Brat bankomat avtor temu fenomenu pripiše posebno občutljivost in razumevanje socialnega položaja, s čimer zgodbo prežame tudi z milino. Literarno predlogo radijske igre je prevedel Janko Petrovec, ki je o Bennijevem delu zapisal: "Benni svojo ostro družbeno kritiko ves čas preoblači v lahkotne in spogledljive suknje. Morda je prav to skrivnost njegove neminljive priljubljenosti." Vse se torej zgodi, ko gospod Piero (Peter Musevski) želi dvigniti gotovino, čeprav ve, da mu stanje na računu tega ne dovoljuje – potem pa ga nagovori sam bankomat (Blaž Šef) … Kratka radijska igra, ki jo je leta 2018 režirala Špela Kravogel, bo na sporedu v nedeljo ob 8.05 na Prvem programu.
Radijska igra za otroke: Zmaj Trdoglav in težave
Teden bo zaključilo skrivnostno in mogočno, a hkrati otožno in čustveno bitje – zmaj. V nedeljo ob 8.05 bo na Prvem programu na sporedu radijska igra za otroke Težave z zmaji, ki jo je napisal Janez Stanič, režiral pa jo je Dušan Mauser. V igri spoznamo zmaja Trdoglava (Janez Albreht), ki ima od vsega nabora likov pravzaprav še največ težav – in sicer s štiričlansko družino, pri kateri živi. Radijsko igro za otroke so posneli leta 1977.
Poslušalke in poslušalci lahko predvajanim radijskim igram prisluhnejo tudi na spletnih straneh Prvega in Arsa ter na spletni platformi RTV 365. Radijske igre so na spletu na voljo še en mesec po predvajanju v etru.
Spored radijskih iger med 12. in 18. avgustom
Ponedeljek, 12. avgust
Radijska igra 22.05 (Ars) – Jean-Baptiste Poquelin Molière (prir. Djurdja Flere): Amfitrion
Torek, 13. avgust
Radijska igra 21.05 (Prvi) – Vinko Möderndorfer: Inšpektor Gaber – 7. del: Vonj po denarju
Sreda, 14. avgust
Kratka radijska igra 13.05 (Ars) – Igralci pojejo – 7. del: Boris Cavazza
Četrtek, 15. avgust
Radijska igra 22.05 (Ars) – Paul Claudel: Marijino oznanjenje
Sobota, 17. avgust
Kratka radijska igra 22.40 (Prvi) – Stefano Benni: Brat bankomat
Nedelja, 18. avgust
Radijska igra za otroke 08.05 (Prvi) – Janez Stanič: Težave z zmaji