Kaja Novosel, Program Ars, 21. 10. 2024

Radijske igre tokrat tudi o Koroških Slovencih, Termopilah in nespečnosti

Ponedeljkov literarni večer, ki ga bo Program Ars v živo prenašal iz Celovca, bo dopolnila radijska igra o politični in duševni toposti ter duhovni zavrtosti avstrijske Koroške. V tem tednu se končuje mladinska radijska nadaljevanka Čudozgodbe.
:
:

Foto: Pixabay

Ponedeljkov večer na 3. programu Radia Slovenija – Programu Ars bo posvečen narodnostnemu vprašanju koroških Slovencev in njihove literarne ustvarjalnosti. Po prenosu oddaje Ars teatralis iz celovškega prireditvenega centra bo tudi termin celovečerne radijske igre ob 22.05 nadaljeval sorodno vsebino. Besedilo Pogovor v maternici Koroške Slovenke Janka Messnerja je bilo uprizorjeno leta 1976 v Gledališču Glej, za radio pa ga je z dokumentarnimi vložki dopolnila režiserka in radijska ustvarjalka Irena Glonar. V besedilu avtor obravnava iskanje intimne in globinske podobe predvojnega in povojnega raznarodovanja Slovencev v Avstriji, izpisuje pa politično in duševno topost ter duhovno zavrtost na avstrijskem Koroškem. A hkrati se Messnerjeva igra z literarnim motivom nerojenih otrok v varnem zavetju materinega telesa obrača k posebni človeški ranljivosti, negotovosti, k večnemu nemiru in tesnobi nekoga, ki ga je zaznamovala tovrstna travma. Radijska igra bo tako pospremila literarni večer v režiji Alena Jelena, ki so ga ustvarjalci poimenovali Izginotje izgnanstva.

Vladimir Kavčič v svoji radijski igri Termopile obravnava prikrojevanje zgodovine in ga ilustrira s primerom iz grške zgodovine, in sicer z znamenito bitko med Špartanci in Perzijci v termopilski soteski. Dogajanje prikazuje turistični ogled Termopil, ki postane zelo nenavaden: medtem ko turistični vodnik (Ivo Ban) turistom pojasnjuje potek bitke po Herodotovih pričevanjih, se pred njimi pojavijo zgodovinske osebe – te v imenu resnice protestirajo proti Herodotovi zgodovinski laži in razkrijejo izid termopilske bitke kot umazano politično spletko iz tekmovanja med Šparto in Atenami za prestiž v Grčiji. Igro je leta 1984 režiral Igor Likar, na sporedu pa bo v četrtek ob 22.05 na programu Ars.

Kekec, tri dni pred poroko je satirična komedija Marka Kurata, ki je leta 2012 zaživela kot celovečerni film, pet let pred tem pa je v režiji Aleša Jana zazvenela še kot radijska igra. V manjši slovenski vasi, nekakšnih sodobnih Butalah, poslušalke in poslušalci spremljajo nekoliko postarane Vandotove junake iz slavnega Kekca v novih družbenih okvirih: Rožle (Zvone Hribar) je vaški župnik, Bedanc (Franc Markovčič) podjetnik, Kosobrin (Niko Goršič) zeliščar in bioenergetik, Pehta (Marijana Brecelj) je jasnovidka, župan Kekec (Janez Škof) pa se pripravlja na poroko. Radijska igra bo na sporedu v torek ob 21.05 na Prvem programu.

Kratka radijska igra: Pneuma in nespečnost

V terminu kratke radijske igre na programu Ars bo v sredo ob 13.05 na sporedu skladba z naslovom Pneuma o alpinističnem podvigu Tomaža Humarja. Avtor in režiser Igor Likar jo je zgradil iz dokumentarnih zvokov Humarjevega plezanja v ledeni južni steni Daulaghirija leta 1999 in iz komponirane avtorske glasbe, nastale na podlagi glasbenih in ritmičnih interpretacij teh zvokov. Radiofonsko delo sproža vprašanje o ceni podviga in o smislu tveganja življenja; še posebej ob instinktivnem plezalčevem umiku tik pred vrhom gore, s čimer se namesto premaganih višinskih metrov in osvojitve vrha odloči za življenje. Spomnimo: Humarjevo življenje se je v resnici končalo deset let pozneje, novembra 2009 ob samostojnem sestopu z gore Langtang Lirung v nepalski Himalaji. Kratka radijska igra Pneuma je nastala leta 2003 v koprodukciji Uredništva igranega programa Radia Slovenija s Kulturno-umetniškim programom Radia Maribor.

Na Prvem programu bo v soboto ob 22.40 na sporedu kratka radijska igra pisatelja in esejista Andreja Blatnika z naslovom In ker nisem mogla spati. Blatnik je mojster skrajno zgoščene misli in jedrnate pripovedi, v kateri zmore z eno potezo zarisati podobo človekove razmišljajoče in zato trpeče notranjosti – v tem primeru ženske po preživeti ljubezenski noči. Igro je leta 2011 režirala Ajda Valcl, protagonistko pa je interpretirala Silva Čušin.

Radijska igra za otroke: Konec štiridelnih Čudozgod

To nedeljo bo na sporedu še zadnja epizoda štiridelne pravljične nadaljevanke Čudozgode. Mladi poslušalke in poslušalci so v oktobru spremljali bratca Aleša (Martin Petrovčič) in Miloša (Marko Beranek), ki sta v celotni zgodbi pomagala pravljičnim bitjem, da bi preživela v času, ko ljudje uničujemo naravo in svoj, človeški svet. Pravljična nadaljevanka s številno igralsko zasedbo je nastala leta 1994 v režiji Tuga Štiglica, ki je skupaj z Vitanom Malom nadaljevanko tudi priredil, in sicer po istoimenski pripovedi Alenke Goljevšček.

Poslušalke in poslušalci lahko predvajanim radijskim igram prisluhnejo tudi na spletnih straneh Prvega in Arsa ter na spletni platformi RTV 365. Radijske igre so na spletu na voljo še en mesec po predvajanju v etru.

 

Spored radijskih iger od 21. do 27. oktobra:

Ponedeljek, 21. oktober
Radijska igra 22.05 (Ars) – Janko Messner (prir. Irena Glonar): Pogovor v maternici Koroške Slovenke

Torek, 22. oktober
Radijska igra 21.05 (Prvi) – Marko Kurat: Kekec, tri dni pred poroko

Sreda, 23. oktober
Kratka radijska igra 13.05 (Ars) – Igor Likar: Pneuma

Četrtek, 24. oktober
Radijska igra 22.05 (Ars) – Vladimir Kavčič: Termopile

Sobota, 26. oktober
Kratka radijska igra 22.40 (Prvi) – Andrej Blatnik: In ker nisem mogla spati

Nedelja, 27. oktober
Radijska igra za otroke 8.05 (Prvi) – Alenka Goljevšček (prir. Vitan Mal, Tugo Štiglic): Čudozgode – 4. del

Program Ars, Radio Slovenija