STA, 24. 9. 2013

Ptujsko gledališče s premiero lutkovne uprizoritve Palčice

Druga premierna uprizoritev Mestnega gledališča Ptuj v tej sezoni bo namenjena najmlajšim. V petek bo na sporedu otroška lutkovna predstava Palčica znamenitega pisca otroške literature Hansa Christiana Andersena. Nastala je v režiji Saše Jovanovića, sicer pa gre za koprodukcijo z Gledališčem Labirint in Društvom lutkovnih ustvarjalcev Ljubljana.
:
:

foto: Arhiv MGP

Priredba Palčice je nastala v sodelovanju Jovanovića z igralko Aljo Kapun, ki je poskrbela tudi za likovno zasnovo, izdelavo lutk, koreografijo in animacijo. Kot sta povedala avtorja predstave, je Palčica pravljica o hrepenenju po osebni svobodi in uresničitvi lastne sreče.

Drobna deklica, ne večja od palca, se znajde na potovanju po svetu, v katerem ji vsako bitje, ki ga sreča, želi vsiliti svoje poglede na življenje. Vsakdo si želi podjarmiti malo deklico, jo zasužnjiti v svet svoje edine veljavne resnice. Deklica je zelo mila in njeno dobro srce nesebično pomaga ptici lastovici v stiski. Ko v stisko zaide sama, ji v tesnobi pomaga ptica in skupaj poletita v svobodo.

Jovanović, sicer že stari znanec ptujskega odra, je na včerajšnji novinarski konferenci povedal, da Andersenove stvaritve nikoli niso bile namenjene samo otrokom, pač pa tudi odraslim. "Otrok verjetno vidi zgodbo bolj površinsko, odrasli gledalec pa lahko vidi globlje in bere tudi tisto, kar je sicer zapisano simbolno in globlje od samih besed," je dejal Jovanović. Tudi Palčica je po njegovem mnenju tak primer, saj je v zgodbi precej sodobnega in veliko globokih sporočil.

Tako kot v mnogih drugih Andersenovih zgodbah se tudi v tej razkrivajo različne lastnosti človeka in družbe. V njej se skozi potovanje deklice razkriva kar nekaj sodobnih tem, ki so arhetipske in obče človeške. V Palčici se med drugim avtor dotika kritike odtujenosti in dejstva, da vsak človek vidi samo svojo pot in resnico, je še povedal Jovanović.

Zelo čustveno osebno je sodelovanje pri tem projektu vzela Kapunova, ki je kot mati dveh malih otrok veliko razmišljala, kako se lotiti besedila. Zgodba ima po njenem sicer srečen konec, se pa v njej vidi tudi sama in s svojo naivnostjo iz zgodnje mladosti. Kot pravi, je v življenju najbolj pomembna sreča, vsi pa kdaj počnemo napake, kot jih je počela tudi Palčica.