Center kulture Španski borci, 30. 5. 2011

Projekt Dotik, plesna predstava

Vabljeni na premiero plesne predstave PROJEKT DOTIK koreografinje in performerke Vanesse Abreu in plesalca ansambla EnKnapGroup Luka Thomasa Dunna, ki bo na ogled danes, 30. maja, ob 20.30 v Centru kulture Španski borci.
:
:

Projekt Dotik / foto Tamás Tuza
»Svojo roko dam okrog nje, idealno zapolni prostor pod mojo roko, kot varnostni pas jo objamem, moja podlaht na njenih prsih, moji prsti na njenih rebrih. S potegom se odpre, ampak ne pade, nosim jo na dlani. Dotakne se moje rame in vse se spremeni.«

»Previdno položim svoje roke na njegova ramena; čuteč toplino njegovega telesa se nagnem proti njemu.
Ko se moj obraz dotakne njegovih prsi, slišim utrip njegovega srca. Ne premakne se, dovoli mi, da raziskujem njegovo dihanje, potenje, utripajoče telo ...«

Projekt se ukvarja s človeškim stikom na ravni dotika: vsakodnevno izkušnjo, ki jo povezujemo s tolažbo in komunikacijo. Raziskuje bogastvo in kompeksnost dotika med prijateljema in razkriva, kaj nas dela človeške.

O avtorjih:
Vanessa Abreu in Luke Thomas Dunne v projektu Dotik že drugič ustvarjata skupaj, potem ko sta se srečala in začela sodelovati med študijem na Labanu v Londonu med letoma 2003 in 2006.
 
Vanessa Abreu je kot koreografinja in performerka del Union Dance Company in je nedavno postala del programa Southbank Emerging Artist in Residence. Po 12 letih baleta se je šolala na lizbonski šoli Escola Superior de Danca in na Labanu v Londonu (dodiplomski in podiplomski študij). Na Labanu je prejela nagrado Simone Michelle za izredne dosežke na področju koreografije. Med drugim je sodelovala z: Pair Dance, Tania Bruguera, Pablo Bronstein, Noura Sanatian, Ejnar Askberger, Jane McLean, Dane Hurst in Andrej Gubanov.
 
Luke Thomas Dunne se je 10 let izpopolnjeval v baletu v Knighton Fields Centre (del Leicestershire Arts in Education), potem je šolanje nadaljeval na Labanu (dodiplomski študij). V času študija in leto po njem je sodeloval z Markom Lorimerjem, Jonathanom Stonom, Zoi Dimitriou, Calorine Muller, Alleto Collins in Anno Williams. Leta 2007 je sodeloval z Opera North v Leedsu, preden je postal član skupine EnKnapGroup pod umetniškim vodstvom Iztoka Kovača, enega najbolj uveljavljenih ustvarjalcev na področju sodobnega plesa doma in v tujini. Luke je v okviru EKG sodeloval s številnimi slovenskimi in mednarodnimi koreografi kot tudi režiserji.
 
Projekt je nastal v produkciji Zavoda EN-KNAP, ki članom skupine EnKnapGroup ponuja priložnost, da ustvarjajo lastna avtorska dela v okviru skupine.

Stalna plesna skupina EnKnapGroup, ki jo je leta 2007 ustanovil eminenten slovenski koreograf Iztok Kovač, je v tem trenutku edini profesionalen plesni ansambel v Sloveniji. Sestava izjemnih plesalcev dela pod Kovačevim umetniškim vodstvom z mednarodno priznanimi koreografi in režiserji izrazito raznorodnih estetskih provenienc ter se razvija v prvovrsten plesni ansambel. Od leta 2009 ima EnKnapGroup svoj domicil v Centru kulture Španski borci v ljubljanskih Mostah.
(Rok Vevar, publicist)

***
Koreografija in izvedba: Vanessa Abreu, Luke Thomas Dunne
Oblikovanje luči: Zoran Grabarac
Fotografije: Tamás Tuza
Oblikovanje: nejaaka
Produkcija: EN-KNAP
Izvršna produkcija: Katja Gabrijelčič
Zahvale: Meta Lavrič in Iztok Kovač, Katja Legin, Gerrard Martin, Andrej Gubanov, Dario Cossutta, Gal Škrjanec Skaberne, Julija Travančić, Sehad Plavotić.


Povezave:
Fotogalerija na SiGledal

 

Center kulture Španski borci, 28. 5. 2013
20 let EN-KNAP 28. in 29. maja tudi v Trbovljah
Center kulture Španski borci, 21. 12. 2010
Pomagajmo dedku Mrazu!