LG Maribor, 25. 4. 2012

prof. Jurij Kobe in Rok Žnidaršič prejela Plečnikovo nagrado za Lutkovno gledališče Maribor

Na slovesni podelitvi Plečnikovih odličij sta arhitekta prof. Jurij Kobe in Rok Žnidaršič prejela Plečnikovo nagrado za Lutkovno gledališče Maribor. Plečnikovo nagrado kot priznanje za največje dosežke pri oblikovanju slovenskega okolja podeljuje Sklad arhitekta Jožeta Plečnika.
:
:

Je najprestižnejše in osrednje javno priznanje za vrhunsko stvaritev na področjih arhitekture, urbanizma, krajinske arhitekture in notranje opreme, ki pomeni najkvalitetnejšo arhitekturno realizacijo slovenskega avtorja.

Obnova Minoritskega samostana in izgradnja lutkovnega gledališča sta bili zahteven projekt, ki danes v praksi prestavlja odličen primer povezovanja neprecenljive kulturne dediščine z novimi vsebinami Lutkovnega gledališča Maribor. Z obnovo tega pomembnega kulturnega spomenika iz 13. stoletja smo izpostavili odnos mesta do zgodovine in kulturne dediščine, ob tem pa pridobili pomemben kulturni prostor za ustvarjanje na različnih umetniških področjih.

Obnova Minoritskega samostana se je pričela leta 2007, projekt se je zaključil septembra 2010. Tako zahteven projekt je zahteval vzajemno sodelovanje različnih strok, saj so vzporedno z obnovo potekala tudi arheološka izkopavanja in raziskovanja, ki so razkrila nova spoznanja o najstarejši stavbni zgodovini srednjeveškega Maribora. Zgradba samostana je bila novi funkciji prilagojena na način, ki naj bi v čim večji meri ohranil avtentično strukturo. Ohranjeni so vsi zdravi leseni stropi, ponekod pa vidni, vključeni v nov nosilni sistem, enako tudi več kot 250 let stara nosilna strešna konstrukcija. Vrednost projekta je znašala nekaj več kot 14,1 milijonov evrov, pri čemer smo pridobili 6,4 milijone evrov iz Strukturnih skladov EU za regionalni razvoj ter 2,7 milijona evrov od takratnega Ministrstva za kulturo RS.

Lutkovno gledališče Maribor po selitvi postopoma postaja sodoben lutkovni center. Delovanje LGM se usmerja na področje kakovostne lastne produkcije in razširjene postprodukcije, organizacije in izvedbe festivalov ter gostovanj, pedagoški program in sodelovanje na področju lutkovne in širše umetnosti. LGM letno izvede pet premiernih uprizoritev z mislijo na vse starostne skupine - od najmlajših do odraslih gledalcev. Mednarodni festival Poletni lutkovni pristan je s selitvijo dobil nov zagon, saj omogoča ustreznejše pogoje za izvedbo gostujočih programov. Septembra 2011 se je v Lutkovno gledališče Maribor preselil tudi Nacionalni bienalni lutkovni festival Ustanove lutkovnih ustvarjalcev Slovenije. LGM se povezuje z drugimi institucijami, zavodi in nevladnimi organizaciji z namenom poglobljenega raziskovanja lutkovne umetnosti. Povezuje se tudi z Univerzo v Mariboru - sooblikuje program študija lutkovne umetnosti na novi Akademiji za umetnosti. S tem bi LGM postal zares zaokrožen lutkovni center.

Prejeta nagrada za projekt v Minoritskem samostanu je v ponos mestu in Lutkovnemu gledališču Maribor.

***
Lutkovno gledališče Maribor po selitvi v nove prostore prenovljenega minoritskega samostana na Lentu postopoma postaja sodoben lutkovni center.

Delovanje LGM se usmerja na naslednja področja:

  • Kakovostna lastna produkcija in razširjena postprodukcija
  • Organizacija in izvedba festivalov ter gostovanj
  • Pedagoški program
  • Sodelovanje v drugimi dejavniki na področju lutkovne (in širše) umetnosti z namenom zagotavljanja stalne rasti kakovosti lastne produkcije


1. LGM letno izvede pet premiernih uprizoritev. Te skušajo upoštevati naslednje kriterije:

  • Natančna starostna opredelitev ciljne publike z mislijo na vse starostne skupine. LGM ustvarja po tri predstave za otroke (med 2 in 6 let), eno za mladino (od 7 dalje) in eno za odrasle (definirano s spodnjo mejo 15 let).
  • Pestrost uprizoritvenih predlog. Te segajo od otroške in mladinske klasike preko novih slovenskih besedil do avtorskih predlog. Zagotavljati želimo avtonomnost lutkovnega medija in skrbeti za njegov optimalni razvoj, ki naj ga načelno ne obremenjuje beseda.
  • Inovativnost lutkovnih tehnologij. Kljub mladi zasedbi domače delavnice LGM skuša s pomočjo izmenjav, zunanjih svetovalcev in strokovnjakov ter z angažiranim učenjem dosegati inovativnost lutkovnega izraza ter s tem širiti polja lutkovne umetnosti. Še vedno gre tudi za nujno rušenje stereotipov.
  • Privlačnost in komunikativnost predstav. LGM želi ustvarjati privlačen program, le tak namreč privabi gledalce, da se tudi vračajo. Komunikativnost je eden od osnovnih pogojev uspešne lutkovne predstave in eden večjih izzivov za ustvarjalce. Pretvorba sporočil v vizualne simbole vseh vrst, materialov in nivojev tako postane kompleksen projekt, ki ponuja bogate odrske izraze.


2. LGM organizira mednarodni lutkovni festival Poletni lutkovni pristan (= PLP). PLP je s selitvijo dobil nov zagon, saj neprimerljivo boljši pogoji dela omogočajo ustrezna pogoje za izvedbo gostujočih programov. To dviga privlačnost festivala med gosti, festivalu pa tako rasejo legitimnost, privlačnost, kredibilnost. PLP ostaja umeščen v poletni čas z zaključkom v začetku septembra, ko se poleg slovenske lutkovne produkcije okrepljeno in zgoščeno predstavljajo najboljše lutkovne predstave (večinoma manjšega formata, s čimer se ohranja koncept festivala) iz tujine.

LGM sprejema nalogo izvedbe Bienala Ustanove lutkovnih ustvarjalcev Slovenije. Nacionalni festival z umestitvijo v LGM lahko dobi stalni naslov, organizacijsko varnost, potrebno promocijo, zavidljivo pozornost javnosti, predvidljivost kakovosti izvedbe in ustrezne pogoje za tekočo izvedbo programa. Za LGM je umestitev Bienala garancija za umeščanje najboljše lutkovne produkcije, možnost sprotne primerjave, izmenjave in učenja. LGM kot edini čisti lutkovni center v Sloveniji mora to nalogo odgovorno opravljati.
LGM še vedno gostuje, predvsem v gledaliških hišah in kulturnih domovih po Sloveniji, krepi pa tudi strategijo festivalskih gostovanj. To polje širi počasi in (zaradi visokih stroškov) premišljeno.

3. Pedagoški program obsega: ustvarjalne in predstavitvene delavnice za otroke, seminarje za odrasle, raziskovalno zasnovan lutkovni studio, ogled stalne muzejske razstave s predstavitvijo zgodovine LGM, predstavitev lutkovnega gledališča in lutkovnih tehnologij, vodeni ogledi gledališča, abonma za skupine otrok iz vrtcev in šol. Pedagoški program, povezan s produkcijo ali izveden samostojno, za skupine in za posameznike, postaja vedno pomembnejši del programa LGM.

4. LGM se povezuje z drugimi institucijami, zavodi in nevladnimi organizaciji z namenom poglobljenega raziskovanja lutkovne umetnosti. Povezuje se tudi z Univerzo v Mariboru - sooblikuje program študija lutkovne umetnosti na novi Akademiji za umetnosti. S tem bi LGM postal zares zaokrožen lutkovni center: z lastno produkcijo, nacionalnim festivalom in ustreznim študijskim programom. Med pomembne cilje sodi tudi zagotovitev varnega in uravnoteženega financiranja delovanja javnega zavoda LGM, kar edino lahko omogoči trajnostni razvoj s težnjo h kakovosti.

2009
3 premierne uprizoritve + 1 festivalska produkcija
377 predstav (doma in na gostovanjih)
11 festivalskih gostovanj
8 priložnostnih razstav
22 izvedb pedagoškega programa
1 mednarodni lutkovni festival
53.688 obiskovalcev

2010 (selitev LGM)
5 premiernih uprizoritev in 1 posebni dogodek (otvoritev)
296 predstav (doma in na gostovanjih)
8 festivalskih gostovanj
7 priložnostnih razstav
1 mednarodni lutkovni festival
45 izvedb pedagoškega programa
74.656 obiskovalcev*
*cca. 12.000 obiskovalcev na Vikendu odprtih vrat ob otvoritvi prenovljenega minoritskega samostana

2011
7 premiernih uprizoritev
393 predstav (doma in na gostovanjih)
15 festivalskih gostovanj
5 razstav s postavitvijo stalne muzejske razstave lutk
1 mednarodni lutkovni festival
1 nacionalni lutkovni festival
197 izvedb različnih pedagoških programov in ogledov (5.009 udeležencev)
67.741 obiskovalcev

Plečnikova nagrada