Center kulture Španski borci, 3. 5. 2011

Prireditve v Španskih borcih v maju 2011

V okviru majskega programa v Španskih borcih opozarjamo na dve plesni premieri: predstava Sanje Nešković Peršin 33 obratov ter projekt Dotik, v katerem sta združila ustvarjalne moči koreografinja in performerka Vanessa Abreu in plesalec ansambla EnKnapGroup Luke Thomas Dunne. V maju se nadaljuje tudi improvizacijski cikel Zavoda Sploh, Neforma 12.
:
:

Projekt Dotik / foto Tamás Tuza
Torek, 10. maja (premiera), sreda, 11. in četrtek, 12. maja (ponovitvi) ob 20. uri

Sanja Nešković Peršin: 33 obratov (baletna predstava)
Zavod MUZEUM

Gledalec se v času izgubljene senzibilnosti vse bolj opira na osiromašena pretekla doživetja, ki jih poskuša obuditi s svežimi racionalnimi razlagami in imitacijami podob. Tako je večinoma oropan iskrene izkušnje umetnosti in refleksije, najsi gre za izkušnjo slike, objekta, zvoka, prostora ali telesa. Prav izkušnja je eno izmed vodil projekta 33 obratov, ki želi zabrisati meje medijske reprezentacije, predvsem pa izničiti distanco do gledalca. V brechtovskem slogu želi porušiti »četrti zid« gledališkega odra, gledalca pa s tem osvoboditi in vključiti v proces.

Bipolarno razmerje med gledalcem in opazovanim se transformira v kompleksno razmerje napetosti, ki se ustvarja na relaciji gledalec – objekt – zvok - prostor – telo. Gre za vzpostavljanje odnosa med materialnim in nematerialnim, sobivanje med videnim, idejo in izkušnjo. Vse to pa kaže na absolutno medsebojno enakost in s tem preseganje vprašanja, kaj je umetnost in kaj ni, kaj je materialna realnost in kaj ni, oziroma kaj je namišljeno in kaj dejansko. Projekt 33 obratov želi gledalca zaplesti v dvojno igro, saj po eni strani kolaž situacij na odru daje občutek gotovosti, po drugi strani pa prav te iste situacije, postavljene na oder v drugem kontekstu, zastavljajo nova vprašanja o njihovi percepciji.

(Tevž Logar)

Sanja Nešković Peršin - koreografija
Odlomki iz baletov: Umirajoči labod / The Dying Swan Michele Fokine; Giselle Marius Petipa
Jana Pavlič - dramaturgija
Damijan Kracina - scenografija in oblikovanje luči
Sašo Kalan, Camille  Saint-Saëns - glasba
Ana Klašnja, Alena Medich, Tjaša Kmetec - baletne plesalke


***

Ponedeljek, 16. maja ob 21. uri
Neforma 12 (Cikel glasbeno-plesnih improvizacij)
Zavod Sploh

NEFORMA – cikel improvizacij omogoča medsebojno povezovanje, cirkulacijo in spoznavanje ustvarjalcev s področja sodobnih glasbenih praks in umetniki s področja sodobnega plesa. V tokratni Neformi bodo nastopili Nhandan Chirco (ples), Ryuzo Fukuhara (ples), Guillaume Viltard (kontrabas), Paul Abbott (elektronika).

Italijanska performerka Nhandan Chirco sodeluje v plesnih in gledaliških projektih v Italiji in drugod. Vključena je bila v umetniško ekipo Workcentra Jerzya Grotowskega v Pontederi (1994 do 1998). Kot pedagoginja je sodelovala pri programu Agon (Maja Delak) in Studiu (Tomi Janežič). Od leta 1998 sodeluje z režiserjem in igralcem Brankom Popovićem. Leta 2005 je ustanovila neodvisno asociacijo Yanvii v Ceseni.

Ryuzo Fukuhara se je leta ta 1991 priključil Butoh skupini Maijuku, ki jo je vodil eden vodilnih predstavnikov Butoha Min Tanaka. Fukuhara se je leta 2000 preselil v Europo. Leta 206 je prejel 2. nagrado za solo ples na 11Masdanza na Kanarskih otokih. Njegova najnovejša produkcija je »Not.A.Void« tour (2011) v sodelovanju s plesalcem in koreografom Gregorjem Kamnikarjem.

Paul Abbott je eden najbolj zanimivih mladih glasbenih improvizatorjev v Londonu. S pomočjo različnih obrnjenih, preusmerjenih in na novo iznajdenih elektronskih in akustičnih naprav nenehno razvija ravnotežje med ostrimi atonalnimi povratnimi in elegantnimi visoko frekvenčnimi konstrukcijami. Sodeluje s številnimi glasbeniki improvizatorji. Z njim so med drugim mizicirali Eddie Prevost, Seymour Wright, Daichi Yoshikawa, Sebastian Lexer, Ute Kanngiesser in Grundik Kasyansky.

Kontrabasist Guillaume Viltard je zadnja leta dejaven na londonski improvizacijski sceni. Nastopal in snemal je z glasbeniki, kot so Heddy Boubaker, Nusch Werchowska, Eddie Prevost, Seymour Wright, Ute Kanngieser, Isabelle Duthoit in številni drugi.

***

Torek, 17. maja ob 19. uri
RefleXenie (Večer plesnih solov maturantov SVŠGL)
SVŠGL in zavod EMANAT

Poleg Pred-premiere, zaključne plesne produkcije vseh štirih letnikov umetniške gimnazije Ljubljana, ki jo zavod EMANAT in Srednja vzgojiteljska šola in gimnazija Ljubljana (SVŠGL) pripravljata od leta 2003, se letos že drugič predstavlja večer avtorskih solov dijakov četrtega letnika. Gre za krajše solistične koreografije maturantov plesne smeri, ki pri pripravi avtorskih solov samostojno raziskujejo izbrano temo in razvijajo lastne koreografske pristope. Letošnja tema se navezuje na delo in življenje koreografinje, plesalke in pedagoginje Ksenije Hribar, mentorica in umetniška vodja letošnjega večera pa je Petra Pikalo.

Koreografija - dijaki in dijakinje 4. letnika SVŠGL v letu 2011: Enya Belak, Vesna Čebulj, Aja Franca, Urša Kajtna, Goran Kusić, Sara Medja, Maša Nered, Beno Novak, Špela Kralj, Nik Rajšek, Špela Pogačnik, Maja Razboršek, Jerca Rožnik Novak, Nina Semprimožnik, Lea Stroj, Zala Ana Štiglic, Veronika Valdes, Zala Vidic, Daniel Petković
Umetniško vodstvo - Petra Pikalo
Produkcija - SVŠGL in zavod EMANAT
V sodelovanju - Španski borci


***

Nedelja, 22. maja ob 20. uri
Studio Lajali – Maja Tul
Orient Show s Sandro (Plesna predstava)

Na orientalskem večeru s Sandro se vam bodo s svojimi solo in skupinskimi nastopi predstavile najboljše slovenske orientalske plesalke – nekatere med njimi že posegajo po svetovni slavi. Posebna gostja večera bo svetovno priznana plesalka in pedagoginja Sandra, ki iz prihaja iz San Francisca.

***

Torek, 24. maja od 9. do 17. ure
Lutkovno srečanje 2011 (Srečanje izbranih lutkovnih skupin Slovenije)
JSKD – OI Ljubljana

Lutkovne predstave, izbrane na šestih regijskih preglednih srečanjih. Predstavilo se bo 13 lutkovnih skupin, ki so bile izbrane na podlagi območnega in regijskega selektorja za lutkovno področje JSKD. Program je sestavila Jelena Sitar.

***

Sreda, 25. in četrtek, 26. maja od 9. do 17. ure
Srečanje izbranih otroških gledaliških skupin Slovenije 2011
JSKD – OI Ljubljana

Otroške gledališke predstave, izbrane na šestih regijskih preglednih srečanj. Predstavilo se bo 15 otroških gledaliških skupin, ki so bile izbrane na podlagi območnega in regijskega selektorja za otroško gledališče JSKD 2011. Program je sestavila Maja Gal Štromar.

***

Nedelja, 29. maja ob 18. uri
GIB-ON (Plesna prireditev)
Plesni Studio Intakt

Plesni večer Plesnega studia INTAKT je vsakoletna plesna prireditev plesalcev PS Intakt, ki se ob koncu leta pod vodstvom svojih mentorjev predstavijo širši publiki. V svojih koreografijah se predstavljajo tako otroci kot odrasli ljubitelji sodobnega plesa. PS Intakt izobražuje na področju sodobnega plesa neprekinjeno že od leta 1987, od leta 1992 se vsako leto predstavi s celovečerno plesno prireditvijo.

Avtorji - Nataša Tovirac, Igor Sviderski, Jasna Knez, Maja Kalafatić, Špela Repar, Dominika Lemajić Kacin, Sabina Schwenner.

***
Ponedeljek, 30. maja (premiera), torek, 31. maja (ponovitev) ob 20.30. uri
Vanessa Abreu, Luke Thomas Dunne: Projekt Dotik (Plesna predstava)
Zavod EN-KNAP

»Svojo roko dam okrog nje, idealno zapolni prostor pod mojo roko, kot varnostni pas jo objamem, moja podlaht na njenih prsih, moji prsti na njenih rebrih. S potegom se odpre, ampak ne pade, nosim jo na dlani. Dotakne se moje rame in vse se spremeni.«
 
»Previdno položim svoje roke na njegova ramena; čuteč toplino njegovega telesa se nagnem proti njemu. Ko se moj obraz dotakne njegovih prsi, slišim utrip njegovega srca. Ne premakne se, dovoli mi da raziskujem njegovo dihanje, potenje, utripajoče telo..«
 
Projekt Dotik se ukvarja s človeškim stikom na ravni dotika: vsakodnevno izkušnjo, ki jo povezujemo s tolažbo in komunikacijo. Raziskuje bogastvo in kompeksnost dotika med prijateljema in razkriva, kaj nas dela človeške.
 
Vanessa in Luke v projektu Dotik že drugič ustvarjata skupaj, potem ko sta se srečala in začela sodelovati med študijem na Labanu v Londonu med letoma 2003 in 2006.
 
Vanessa Abreu je kot koreografinja in performerka del Union Dance Company in je nedavno postala del programa Southbank Emerging Artist in Residence. Po 12 letih baleta se je šolala na lizbonski šoli Ecola Superior de Danca in na Labanu v Londonu, kjer je prejela nagrado Simone Michelle za izredne dosežke na področju koreografije. Sodelovala je s skupino Pair Dance in ustvarjalci, kot so Tania Bruguera, Pablo Bronstein, Noura Sanatain, Ejner Askberger, Jane McLean, Dane Hurst in Andrej Gubanov.
 
Luke Thomas Dunne se je 10 let izpopolnjeval v baletu v Knighton Fields Centre, šolanje je nadaljeval na Labanu. V času študija in leto po njem je sodeloval z Markom Lorimerjem, Jonathanom Stonom, Zoi Dimitriou, Calorine Muller, Alleto Collins in Anno Williams. Leta 2007 je sodeloval z Opera North v Leedsu, preden je uspešno opravil avdicijo in postal član skupine EnKnapGroup, v okviru katere je sodeloval s številnimi slovenskimi in mednarodnimi koreografi in režiserji.
 
Projekt je nastal v produkciji Zavoda EN-KNAP, ki članom skupine EnKnapGroup ponuja priložnost, da ustvarjajo lastna avtorska dela v okviru skupine.
 
Center kulture Španski borci, 11. 9. 2013
Otvoritev nove sezone v Španskih borcih
Center kulture Španski borci , 8. 10. 2010
Postajam kreativen – spoznavam zvok, svetlobo in oder
Center kulture Španski borci, 13. 10. 2011
To soboto: 3. Plesna nacionala