Fičo balet, 1. 6. 2011

Premiera Fičo Baleta Trg

Danes, 1. junija 2011 ob 21. uri bo v Stari mestni elektrarni – Elektro Ljubljana premiera Fičo Baleta TRG. Plesalci, ki jih v okviru Fičo treningov vodi Goran Bogdanovski, bodo uprizorili Trg, ki je nastal po motivih »Ure, ko nismo ničesar vedeli drug o drugem” Petra Handkeja.
:
:

foto Iztok Ameršek
»Prostor dogajanja je trg. Mestni trg ali trg naše notranjosti. Ljudje hodijo čez trg in to je vse. Zadaj ni ničesar, nobenega višjega smisla. V procesu nismo razvijali karakterjev v psihološkem smislu. Vedno smo začenjali zgodbe in nas konec ni zanimal. Kar smo videli, nismo razkrili, poskušali smo ostali v sliki, v trgu. Trg predstavlja tisto točko nič, kjer postane posameznik zaradi druge osebe jasnejši. Trg je tisti kraj, kjer lahko izvemo in vidimo čisto vse ali pa ne opazimo ničesar.«


Fičo Balet je nekonvencionalna sodobnoplesno-gledališka skupina, ki prek plesnih predstav, izobraževanja, festivalov in razvojnih projektov ljudem na sodoben način omogoča doživeti umetnost. Od leta 2000 so sodelovali z več kot 200 umetniki ter s predstavami in delavnicami gostovali po prizoriščih v Sloveniji ter v 29 državah Evrope in Balkana ter v Kanadi in ZDA.

Goran Bogdanovski, ki je ustanovitelj in glavni mentor Fičo treningov, o svojem pristopu k skupini pravi: “Ne bomo vas učili kako plesati, ker to že znate. Trenirali bomo svoja telesa, duh in um skozi ples ... Med drugim me življenju zadnja leta zanimajo tudi “vsakodnevna” telesa, telesa, ki niso profesionalno trenirana v sodobnem plesu. Zanimajo me vsakodnevni gibi, geste, misli in gibanja. Zanima me delati z večjim številom ljudi, z energijo in s kaotično kompozicijo, ki v svojem bistvu odpira mir. Kot koreografa in mentorja tako velike skupine plesnih naturščikov in/ali profesionalcev me zanimata obe funkciji plesa, tako umetniška kot družbena.

Sodobni ples bi moral biti dostopen vsakomur, kot je bil v svoji zlati dobi, v sedemdesetih letih v Severni Ameriki, preden je prevzel hermetično obliko, namenjeno zgolj izbrancem. Poslanstvo Fičo Baleta vidim tudi v tem, da približamo sodobni ples vsakemu telesu, človeku. Vsakdo lahko skozi proces doseže in dojame enako globino in širino umetniške kreacije.«

Rok Vevar je o Fičo treningih zapisal: »Plesalec in koreograf Goran Bogdanovski skupaj s svojimi sodelavci že več let vodi plesne delavnice, ki nosijo ime Fičo treningi. Njihovi udeleženci ne živijo od plesa, niso plesalci ali koreografi, ampak izhajajo iz različnih poklicev in služb, ki jih vsakodnevno opravljajo. Delavnic, treningov in kreativnih procesov pa se udeležujejo iz potrebe, da svojo fizično aktivnost spojijo z različnimi spoznavnimi, estetskimi in etičnimi pomeni in vprašanji. Tu pa je treba jasno povedati, da Fičo treningi niso nikakršna »ezoterična arcnija«, ampak način, kako lahko ples kot funkcija lahko generira eksistencialne in socialne dinamike. In pri “Fičo treningaših” gre za svojevrsten fenomen, saj so se ljudje našli in prepoznali na podlagi skupnega interesa, hobija, in so eni redkih tovrstnih kolektivov, ki to počne tako zavzeto in motivirano.«

kreativni proces in koreografija: Goran Bogdanovski
kreacija in izvedba: Manca Dorrer, Petra Guček Tomšič, Julija Magajna, Maja Kavzar, Janja Buzečan, Anja Keber, Manca Kaliman, Maria Maridaki, Iva Tratnik, Tina Koščak, Gaja Madžarevič, Miha Tomšič, Miha Pribošič, Miha Jenšterle, Samo Židan in Sašo Rutar
asistentka koreografije: Leja Jurišič
zvok in glasba: Brane Zorman
scenska postavitev: Irena Pivka
grafično oblikovanje: Tanja Radež
foto: Sunčan Stone in Iztok Ameršek
video: Maša Nonković
kuhar predstave: Klemen Košir
tehnična ekipa: Andrej Petrovčič, Duško Puščica, Tomaž Žnidarčič
produkcija: Fičo Balet
koprodukcija: Bunker Ljubljana, Zveza kulturnih društev Ptuj
projekt so omogočili: Mestna občina Ljubljana, Ministrstvo za kulturo RS in člani Fičo Baleta

www.ficobalet.org