STA, 14. 1. 2025

Predstava Bog v Mali Drami o vprašanju evtanazije

Na odru Male Drame bo v petek premiera prve slovensko uprizoritve drame Bog znanega berlinskega odvetnika in pisatelja Ferdinanda von Schiracha. Režijo predstave, ki obravnava aktualno etično dilemo - vprašanje zdravniške pomoči pri umiranju, je prevzel Peter Petkovšek.
:
:

Foto: Arhiv SNG Drama Ljubljana

Kot je spomnila ravnateljica Drame Vesna Jurca Tadel, je tematika, ki jo v svoji drami obravnava Ferdinand von Schirach, trenutno tudi v slovenski družbi izjemno aktualna. Besedilo je po njenem mnenju še posebej dragoceno zato, ker se ne postavlja na nobeno stran, ampak poskuša tematiko osvetliti z vseh možnih vidikov.

Gledalci so priča zasedanju etičnega sveta, ki obravnava primer 78-letnega protagonista, ki želi svoje življenje zaključiti s pomočjo zdravnikov. Etični svet medse povabi strokovnjake z različnih področij. Z uprizoritvijo želijo gledalcem omogočiti, da slišijo različne argumente, saj je, kot je dejala, v medijih omenjena tematika veliko krat obravnavana pristransko.

Režiser Peter Petkovšek je povedal, da jih je dramsko besedilo pritegnilo s svojo kompleksnostjo, raznolikostjo in niansiranostjo argumentov, ki tematiko osvetlijo s pravnega, medicinskega, teološko-etičnega in filozofskega vidika. Ker pa iz razprav o tej temi veliko krat izpadejo tisti, ki pravzaprav hodijo skozi te izkušnje in so v položaju, da se sprašujejo ali odločajo o tem, ali bi si želeli pomoč pri samousmrtitvi, ali pa temu nasprotujejo tako zase kot za svoje bližnje, so poskušali dati večji poudarek protagonistu drame Richardu Gärtnerju, ki ga igra Ivo Ban, poleg tega je ob koncu z glasovanjem v igro vključeno tudi občinstvo.

Po besedah dramaturginje Eve Kraševec je von Schirach dramo Bog napisal leta 2020, ključna za samo izhodišče igre pa je siva cona, v kateri je zastalo pravno urejanje tega področja v Nemčiji. Kot je poudarila, je želja protagonista, prosilca za predčasno smrt, zelo osebna in temelji na osebni izkušnji. Sam sicer ni bolan niti nima psihičnih težav. Ima pa za seboj težko izkušnjo počasnega in bolečega umiranja za rakom soproge Elisabeth, ki se je v najtežjem obdobju bolezni obrnila na zdravnike, naj ji pomagajo umreti, a njene prošnje niso uslišali. Sam želi najti pot, kako to pravico omogočiti zase in tudi širše, za vse ljudi. Von Schirach je tako dramo postavil v polje filozofije eksistencializma. Zanima ga predvsem, ali ima človek pravico, da se odloča o lastni smrti. Od tod tudi pomenljivi naslov igre Bog.

Ivo Ban, ki se je igralski ekipi pridružil kot gost, je povedal, da je besedilo v gledališkem smislu fenomenalno. Ker ima sam le tri večje tekstovne bloke, se je sprva spraševal, kaj bo v igralskem smislu počel ves čas predstave, ko poteka zasedanje etičnega sveta, a kmalu je "dobil toliko zadolžitev", da morda lahko reče, da je je to ena njegovih bolj zahtevnih vlog.

Igralka Maša Derganc povedala, da je njena vloga pravzaprav vloga, ki uprizarja avtorja samega, kar jo je vzpodbudilo, da je raziskala njegovo življenje ter ugotovila, da gre za zelo kompleksen lik. Svoj lik je sicer opisala kot zelo pristranski, saj "zelo zavzeto opravlja svoje delo za svojega klienta". Igralec Saša Tabaković pa je med drugim izpostavil, da je vprašanje prostovoljnega končanja življenja aktualno predvsem v ekonomsko razvitejših državah.

V predstavi igrajo še Maja Sever, Barbara Žefran, Pia Zemljič, Veronika Drolc in Primož Vrhovec k. g.

Dramo je iz nemščine prevedla Mojca Kranjc, avtorji priredbe prevoda so ustvarjalci uprizoritve. Avtorsko ekipo sestavljajo še lektor Arko, avtor videa Urban Zorko, scenografinja Sara Slivnik, kostumografinja in oblikovalka maske Gordana Bobojević, skladatelj Peter Žargi in oblikovalec svetlobe Dani Žorž.

Ferdinand von Schirach, Peter Petkovšek, Bog, SNG Drama Ljubljana

Povezani dogodki