Gledališče Ane Monro, 5. 10. 2015

Po poletnih festivalih je pri Gledališču Ane Monro na vrsti izobraževanje

Peta generacija Šugle 13. oktobra začenja drugi letnik izobraževanja v uličnem gledališču. Drugi letnik je usmerjen v vsebine, ki odgovarjajo predvsem na eno vprašanje: Kako ustvariti ulično predstavo?
:
:

Šugla 2015 / Foto: Luka Dakskobler

Skupina osmih ljubljanskih šuglark in enega fanta (Ana Smerdu – študentka matematike in fizike; Doris Barat – študentka biologije in kemije; Gaja Vudrag – študentka anglistike in francistike; Gašper Stojc in Sara Tavčar – študenta etnologije in kulturne antropologije; Natalija Novak –absolventka predšolske vzgoje, Sara Šabec – študentka pedagogike, andragogike in filozofije kulture; Vesna Vrabelj – klovnesa ter Vanja Kretič – lutkarica) bo vsak torek od 18. do 21. ure v dvorani Dijaškega doma Tabor in po ljubljanskih ulicah do konca leta gradila svoj lik in raziskovala procese ustvarjanja.

Prvi intenzivni modul bo potekal med 23. in 26. oktobrom 2015 z litovskim režiserjem Agniusom Jankevičiusom (Bad Rabbits) z naslovom Look at me, I am activist!, do konca leta pa jih pod mentorstvom britanske skupine Mimbre čaka še izobraževanje na področju partnerske akrobacije, Craig Weston in Goro Osojnik jim bosta predstavila triangulacijo v uličnem gledališču, Alenka Marinič in Justin Durel fizično gledališče, medtem ko jih bo Ravil Sultan (Zavod Bufeto) popeljal v svet pantomime.

Šola uličnega gledališča pa letos ne bo potekala le v Ljubljani. Gledališče Ane Monro odpira tudi Šuglo na Ravnah na Koroškem. Zagnana skupina mladih ustvarjalcev iz Zadruge ZRaven si je zaželela kontinuirano izobraževanje na področju uličnega gledališča in nas povabila k sodelovanju. Tako se bo novembra začel polletni program z intenzivnim modulom enkrat na mesec. Odprla ga bosta že omenjena Alenka Marinič in Justin Durel, sledili pa jim bodo Tea Vidmar, Vita Osojnik, Gorazd Žilavec, Manca Uršič, Katjuša Kovačič in Goro Osojnik. Slednji bo vodil tudi produkcijo, ki jo bodo šuglarji z'raven ustvarili za festival Ana Desetnica 2016.

Na festivalu Ane Desetnice pa prihodnje leto pričakujemo že prve predstavitve tudi šeste generacije šuglarjev. Tokrat jo bo skozi prvi letnik in poletno produkcijo vodil priznani igralec Gorazd Žilavec. Izobraževanje se bo začelo marca 2016, več informacij o novem vpisu v šolo uličnega gledališča pa sledi v naslednjih mesecih.

V pričakovanju izobraževalne jeseni pa znova pogled usmerjamo v festivalsko poletje. Pri Gledališču Ane Monro smo tradicionalno pokukali v tujino, po uličnih festivalih v Evropi. Tovrstna potovanja so vedno kombinacija prijetnega s koristnim. Navezati stik s sedanjimi in bodočim partnerji ter spoznati ulično produkcijo v drugih državah in festivalske smernice. Vse izkušnje pa nato čim uspešneje prenesti v slovenski ulični prostor. Za Gora Osojnika, selektorja Ane Desetnice, so tovrstna delovna poletja tradicija. Najprej se je med 19 in 22. avgustom ustavil v Franciji v Aurillacu (http://2015.aurillac.net/), kjer ima ulično gledališče dolgo tradicijo. Mednarodni festival uličnega gledališča tam namreč poteka že vse od leta 1986, v uradnem programu pa se je letos predstavilo kar 400 uličnogledaliških skupin.

Med 25. in 28. avgustom je obiskal Amersfoort na Nizozemskem, ulični festival Spoffin (http://www.spoffin.eu/). Šesta izvedba tega festivala je bila v znamenju ognja, odprla pa ga je Švedska zasedba Burnt Out Punks, ki smo jo leta 2010 lahko spremljali tudi na Ani Desetnici.

Potovanje se je tradicionalno zaključilo v Španiji v Tarregi, le dobrih 150 kilometrov iz Barcelone. Festival FiraTarrega (https://www.firatarrega.cat/en_index/) je pravzaprav ulični sejem, kjer se vsako leto srečajo nastopajoči artisti in skupine z vsega sveta, njihovi menedžerji ter selektorji in direktorji festivalov. Letošnji festival je nadgradila tudi organizacija prvega seminarja o razvoju uličnega gledališča v Evropi, ki ga je vsebinsko pomagal zasnovati tudi Goro Osojnik. Na seminarju FRESH STREET#1 je sodelovalo več kot 200 najrazličnejših akterjev v uličnem gledališču in razpravljalo o priložnostih in prihodnosti uličnega gledališča v 21. stoletju. In kot pravi Goro Osojnik, smernice prihodnosti nakazuje tudi Ana Desetnica: »Čeprav je obiskovanje festivalov po svetu nujen del mojega posla že leta, še vedno uživam, ko doživim kakšno dobro predstavo. In med njimi je bilo kar nekaj takih, ki jih bomo poskusili naslednje leto pripeljati v Slovenijo. Posebno doživetje pa je bilo, ko smo na velikem mednarodnem seminarju FRESH STREET#1 predstavili družino 13 festivalov, združenih v družino Ane Desetnice po vsej Sloveniji. Česa takega v Evropi ne poznajo in Ana Desetnica je neznansko pridobila na mednarodnem ugledu! In prve posledice so že tu – vabijo nas, da se predstavimo v San Sebastianu, evropski prestolnici kulture 2016, pa da postanemo partnerski festival v Hamburgu ... Moram reči, da sem prav ponosen na to našo desetniško družino.« 

Gledališče Ane Monro, 20. 12. 2013
Prihaja zimski festival uličnega gledališča Ana Mraz
Gledališče Ane Monro, 22. 12. 2010
Ana Mraz 2010