STA, 6. 6. 2010

Orlando Virginie Woolf zdaj še baletna predstava v Stuttgartu

Ples skozi 340 let britanske zgodovine
:
:

Gre za fiktivno biografijo angleškega plemiča Orlanda, ki se, skorajda nesmrten, sprehaja skozi stoletja. Delo koreografa Marca Goeckeja so navdušeno pozdravili v Staatstheatru v Stuttgartu. Plesalec Friedemann Vogel je kot Orlando požel ovacije.

Pripovedno tehniko toka zavesti je koreograf Goecke prelil v ples glavnega lika, ki občutke, kot sta žalost in ljubezen, izraža skozi menjavanje umirjenih in dinamičnih gibov. V začetku baleta, ki traja poltretjo uro, Friedemann Vogel kot Orlando sedi, osamljen, na drevesni veji in giblje le zgornji del telesa.

Vendar premaga izolacijo: po nekaj minutah se solist spusti na tla, gibi postanejo prožni in siloviti. Vogel je bil letos nominiran za ruskega baletnega "oskarja" (Prix Benois de La Danse), piše nemška tiskovna agencija dpa.

Orlando je kot protežiranec kraljice Elizabete konec 16. stoletja obogatel. Doživlja naklonjenost in ljubezen, žalost in nasilje, občudovanje in zlobo. Androgini Orlando nazadnje menja spol in postane ženska.

Scenografija in kostumi Michaele Springer se držijo minimalizma: plesalci - pred črnimi stenami in od časa do časa zaviti v oblake megle - nosijo oblačila, ki nedoločno spominjajo na obravnavani čas.

Poleg sodobne orkestrske glasbe leta 1998 umrlega skladatelja Michaela Tippetta je dogajanje podprto s sakralnimi spevi, orientalsko zvenečim kitarskim solom in zvoki jazza. Ples določajo elementi modernega baleta, a so vanj vključeni tudi klasično sinhrono skupinsko gibanje in piruete.

Dramaturginja predstave Esther Dreesen-Schaback je ob robu sredine premiere dejala, da ni treba vsakega prizora jemati realistično. Baletni večer bolj kot z romanom velja primerjati z oživljenimi podobami. Samo na dveh mestih na odru v offu zazvenita odlomka iz romana.

Gledalec, ki ne pozna romana, bo zato stežka sledil vsebinskim nitim dogajanja v baletu. Samemu doživetju plesa pa to nič ne škodi. Prva ponovitev baleta bo 5. junija, za ogled je treba odšteti od osem do 90 evrov.

Orlando je leta 1992 dobil že filmsko podobo, v naslovni vlogi je blestela britanska igralka Tilda Swinton, dobitnica oskarja. V slovenščini je Orlando, ki ga je pisateljica Virginia Woolf (1882-1941) objavila leta 1928, prvič izšel leta 1974.

Stuttgart