Annales, 17. 4. 2010

Nov pogled na slovensko scensko in vizualno prakso

Koprska založba Annales je pred kratkim izdala novo monografijo, ki v slovenskem prostoru pionirsko povezuje polji vizualnih in uprizoritvenih praks.
:
:

 

Delo Interpretacije vizualnosti. Študije o sodobni slovenski likovni umetnosti prinaša vpogled v aktualno likovno in scensko slovensko produkcijo.

Monografija, ki jo je pripravil in uredil Tomislav Vignjević, prinaša nove poglede sedmih raziskovalcev, Ernesta Ženka, Martine Volk, Polone Tratnik, Bojane Kunst, Tomaža Toporišiča, Miška Šuvakovića in urednika knjige na sodobno slovensko likovno, scensko umetnost in vizualno kulturo. Avtorje zanima predvsem tisti del sodobnih odrskih in vizualnih praks, ki poudarjajo ukinjanje meja med različnimi zvrstmi umetnosti, tehnikami in poetikami.

"Gre za povezovanje med sliko, podobo in videom, za instalacijo, ki povezuje različne medije, za prekrivanje in dopolnjevanje likovne umetnosti in teatra, kar je najbolj očitno v performansu, in za t.i. transumetnost, ko poskuša umetnost prevzeti nekatere postopke in metodologije sodobnega raziskovanja," našteva Vignjević.

Omenjena produkcija je po mnenju avtorjev znanstvenih študij, specialistov za različna področja sodobne umetnosti in kulture, v Sloveniji močno zastopana, odmeva pa tudi v tujini. "Marsikateri od teh avtorjev je morda celo bolj poznan v tujini kot pri nas," izpostavlja Vignjević, ki kot primer navaja Marjetico Potrč ali Tadeja Pogačarja, ki bi jima znotraj scenskih praks z lahkoto dodali Emila Hrvatina, Bojana Jablanovca in skupino Via negativa, Slovensko mladinsko gledališče, Marka Peljhana in druge akterje sodobnih uprizoritvenih praks.

Annales