Choregie, 27. 5. 2010

Navpične misli

Avdiovizualni projekt Navpične misli je nastal po idejni zasnovi Karmine Šilec, v vizualni izpeljavi in režiji Jake Ivanca.
:
:

Navpične misli  

Premierna uprizoritev

Odrska postavitev: Jaka Ivanc
Idejna zasnova in glasbeno vodstvo: Karmina Šilec
Izvajalec: ansambel !Kebataola!, Nadja Stegne, Zvezdana Novakovič, Ula Šegula
Video: Jaka Ivanc in Jaka Varmuž
Vizualna podoba in kostumi: CStudio
Avtor glasbe: Morton Feldman

Glasbena spodbuda predstave je delo Mortona Feldmana Three Voices/Trije glasovi, po besedilu Wind/Veter Franka O'Hare. Minimalističnemu glasbenemu toku glasbe se pridružuje kultura očesa, aktivna vizualna akcija. 

V Navpičnih mislih opazujemo ponovitve preteklosti. Vidimo jih kot vzporedne realnosti. Ločevanje med živim in mrtvim zvokom ter živim in mrtvim časom je zabrisano. Valovanje časa in njegove neskončne ponovitve ob vodni gladini in ujetost snežink v stekleni krogli.

Ob misli na svoje pokojne prijatelje in pogledu na zvočnike na odru je Feldman zapisal, da jih vidi kot nagrobnik: »Skladba je menjavanje živih glasov z 'mrtvimi', menjavanje življenja in smrti.«

O avtorju glasbe:

Za enega vidnejših skladateljev  preteklega stoletja Mortona Feldmana (ZDA, 1926–1987) je glasba je postala del življenja že v rani mladosti, ko je pri dvanajstih pričel z učenjem klavirja in hkrati pisal svoje prve kompozicije. Leta 1949 je spoznal skladatelja Johna Caga in njuno umetniško sodelovanje je bilo odločilno za ameriško glasbo petdesetih let. Cage je Feldmana vzpodbujal, naj sledi svoji intuiciji in ji zaupa, kar je privedlo do tega, da je Feldman razvil svojevrstne, popolnoma intuitivne kompozicije. Nikoli ni uporabljal določenih formalnih sistemov, ampak je glasbo razvijal iz trenutka v trenutek, od zvoka do zvoka. Okrog sebe je zbral skupino ustvarjalnih genijev, kot so: skladatelja Earle Brown in Christian Wolff, slikarji Mark Rothko, Philip Guston, Franz Kline, Jackson Pollock in Robert Rauschenberg ter pianist David Tudor. Feldman je še posebej zaradi vpliva slikarjev pričel iskati svoj posebni izraz v glasbenem svetu. Izraz, ki je bolj neposreden in bolj fizičen kot kateri koli, ki ga je raziskoval do takrat. Za njegova dela je ves čas ustvarjanja ostala značilna forma dolgih, odprtih, dokaj nedoločenih glasbenih del.


Kdo bi si mislil
da sneg pada
vedno je vrtinčasto krožil
kot misel
v stekleni krogli
okoli mene in medvedka
Takrat je bilo kot čudovito
obvladovanje
sneg se je vrtinčil
nič ni nikoli padlo
niti moj medvedek
slabe misli
ujete v kristalu
lepoto je sedaj nadomestilo zlo
In sneg se vrtinči samo
v usodnih vetrovih
kratko
potem pade
vedno so mu bile odvratne zveri
vzdržnosti
Ljubim zlo 
 
  • Kdaj: 1. 6. 2010 ob 19.00 uri
  • Kje: Mali oder SNG Maribor