STA, 6. 3. 2024

Nagrada ženske o ženskah letos za Lokar, Črnigoj, Matković, Hvala in Rejv utopijo

Letošnje prejemnice nagrade ženske o ženskah društva Mesto žensk so aktivistka Sonja Lokar, režiserka Tjaša Črnigoj, pisateljica Dijana Matković, publicistka Tea Hvala in kolektiv Rejv utopija. Vse nagrajenke druži boj za enakost, skupno in skupnost ter prizadevanja za boljši svet. Nagrado ženske o ženskah so letos podelili peto leto zapored.
:
:
Foto: Urška Alič
Foto: Arhiv Mesto žensk
Foto: Rromir Imami
Foto: Boštjan Pucelj
Foto: Nada Žgank
Foto: Arhiv Mesto žensk

Pri Mestu žensk z nagrado ženske o ženskah izpostavljajo nevidno delo, zgodbe, pogum in odločnost kolektivov in posameznic.

Pisateljica, prevajalka, publicistka in urednica Matković je nagrado ženske o ženskah prejela za svojo neomajno angažiranost v razširjanju literarnega prostora ter krepitvi kritične in politične misli.

Kolektiv Rejv utopija je komisija nagradila zaradi njihovega angažmaja, da prostore, ki so namenjeni zabavi in druženju, očistijo nasilja, diskriminacije in nadlegovanja.

Nagrado ženske o ženskah je Črnigoj prejela za svoje pogumno izbiro tematike, skrbno uprizoritveno obravnavo in trajen prispevek k ozaveščanju o ženskih vprašanjih, kot tudi za svojo zavezanost inovativnemu in družbeno relevantnemu gledališču.

Hvali je komisija nagrado podelila za njeno razširjanje ideje feminizma v različnih vlogah, kot so pisateljica, urednica, prevajalka, pedagoginja, kuratorka in organizatorka umetniških dogodkov, delavnic, javnih debat, predvsem pa aktivistka.

Lokar je nagrado ženske o ženskah prejela za izjemen življenjski prispevek k boju za enakost spolov in pravice žensk, neizmeren doprinos k napredku in osamosvajanju žensk po svetu, globoko zavezanost načelom enakosti ter neomajno predanost delu za družbeno pravičnost.

V izjavi so letošnje nagrajenke povedale, da jim nagrada pomeni veliko in so počaščene ter ponosne. Za nekatere je tudi dodatna vzpodbuda za naprej. Položaj žensk v družbi je po njihovem mnenju mogoče med drugim izboljšati tudi prek skupnosti in solidarnosti ter združevanja in prispevka vsake posameznice posebej.

Lokar, ki jo je občinstvo ob prevzemu nagrade nagradilo s stoječimi ovacijami, je izpostavila, da je Mesto žensk postalo inštitucija, ki povezuje žensko ustvarjalnost in politično. "Vsepovsod drugod se bojijo spregovoriti o tem, da je ustvarjalnost sama po sebi politična, a če ustvarjaš nekaj novega, dregneš v obstoječe stvari in to nikoli ni nekaj, za kar bi najprej prejel rože, najprej priletijo kamni," je dodala Lokar. Za oceno položaja žensk v družbi zanjo niso pomembni samo statistični podatki, ampak tudi kakovost življenja žensk. Ta je v Sloveniji po njeni oceni vprašljiva, a jo na drugi strani veseli, da je zaznati vedno večjo angažiranost žensk za izgradnjo nove družbenosti.

V kolektivu Rejv utopija nagrado ocenjujejo kot prepoznanje njihovim dobro leto dni trajajočim prizadevanjem za uvajanje novih skrbstvenih praks v kontekstu nočnega življenja in motivacijo, da svoja prizadevanja razširijo za soustvarjanje varnejših prostorov na vseh ravneh družbe za vse. Ob tem se opozorile, da se kulturni patriarhat še vedno pojavlja tako na formalnih kot neformalnih ravneh življenja.

Hvala je izpostavila, da nagrade ne jemlje samo kot priznanje njej osebno, ampak tudi vsem številnim pobudam, pri katerih je sodelovala zadnjega četrt stoletja, kot so Rdeče zore, Divje babe in Mesto žensk. Izpostavila je tudi pomen socialnih pravic za ženske in ocenila, da se položaj žensk izboljšuje predvsem na ravni vidnosti. Za izboljšanje samega položaja žensk se ji zdi pomembno, da ženske verjamejo vase, v soljudi in svet ter se ne pustijo podrejati tradiciji.

Tudi za Črnigoj je nagrada veliko priznanje tako za njeno delo kot za vse osebe in organizacije, s katerimi je ali še sodeluje. Pomeni tudi večjo vidnost temam, s katerimi se ukvarja, kot je na primer seksualni užitek žensk in seksualni užitek kot temeljna spolna pravica v okviru človekovih pravic. Prav današnja nagrada po njenih besedah tudi lahko pripomore, da se v družbi več ter na spoštljiv in srčen način govori o teh teman.

Matković je povedala, da ji daje nagrada tudi občutek videnosti. "Bolj smo vajene porazov kot priznanj, a porazi nas ne smejo naredijo šibkejše ali omajati in utišati. Z vsakim porazom smo močnejše, bolj povezane, bolj glasne (...) in če nam že dajejo oznako, da smo problematične, potem bodimo problematične do konca in se postavimo za sebe, za svoje kolegice, tovarišice, sestre, pa tudi druge, ne glede na njihovo spolno usmeritev, opredelitev, spol in tako dalje," je še dodala.

Letošnjo komisijo so sestavljale lanske prejemnice nagrad Tanja Matijaševič, Tita Mayer, Jasna Podreka, Metod Zupan in Nada Žgank. Nagrajenke je izbrala med skupno več kot 180 nominiranimi posameznicami in kolektivi. Nominacije so, kot so zapisali pri Mestu žensk, vključevale tako prepoznavna imena kot ženske in kolektive, katerih delo in uspehi še čakajo zasluženo priznanje.

Tjaša Črnigoj, Mesto žensk, Ženske o ženskah