"Kralj Lear je tragedija, ki skozi prizmo moči, družinskih odnosov in eksistencialnega zloma razkriva človeško krhkost. Do nje me je pripeljalo zanimanje za teme, aktualne v današnjem času: kriza avtoritete, družbeni razkol ter individualna norost v kontekstu kolektivne histerije," je povedal Buljan.
Po besedah dramaturginje Ane Kržišnik Blažica gre za staro predkrščansko, keltsko legendo. "V njegovem času je bila poznana v več različicah in ima zelo pravljično strukturo. V bistvu je to klasična pravljica," je o Kralju Learu še povedala dramaturginja.
Learova usoda se odvija v trku med kraljem in človekom. Zaslepljen s svojim simboličnim statusom se Lear napačno odloči za kralja in ne za očeta. Pa ne v državniškem smislu, kar bi narekovalo, da se kraljestvo ne deli in da se ne zaupa laskavcem, temveč v smislu ocenjevanja svojih hčera s položaja kralja, namesto s položaja očeta. Kraljestvo razdeli med svoje tri hčere tako, da tistima dvema, ki najbolj laskata njegovemu veličanstvu, da vsaki polovico kraljestva. Tista, ki pravi, da ljubi Leara tako močno, kot lahko hči ljubi očeta, ne bo dobila ničesar, ker bi morala reči, da ga ljubi bolj kot sebe.
Šele na koncu pravilno izbere tisto hčer, ki ga ima najraje in ki je čista plemenitost, ter spozna svojo zmoto. Vsemogočni kralj Lear mora doživeti, da ga prvi dve hčeri zavrneta, postati mora potepuh, doživeti noč strašne nevihte, v kateri doživi trenutno pomračitev uma. Learova kraljevska osebnost se popolnoma sesuje, ko je soočen z mejno situacijo, ki ga vodi do boleče smrti.
"Delitev ne gre tako, kot bi morala in tu se nato začne drug žanr, tragedija, kar je v pravljici drugače. In tu je ta Shakespearova genialnost, da legendo obrne v nekaj tako sodobnega za tisti in za današnji čas," je še povedala Kržišnik Blažica.
"Raziskovanje vlog, ki jih je napisal Shakespeare, je velik izziv zaradi tega, ker že sam verz daje neko poetičnost - kako razbiti to poetičnost in kako poiskati znotraj te poetičnosti zemljo, stvarnost," je na današnji novinarski konferenci povedal igralec Blaž Valič.
V predstavi igrajo še Bine Matoh v vlogi Leara, Medea Novak, Arna Hadžialjević, Patrizia Jurinčič Finžgar, Žiga Udir, Jure Kopušar, Gorazd Jakomini, Jakob Šfiligoj, Nejc Cijan Garlatti, Peter Harl, Andrej Zalesjak in Jernej Markelj.
Umetniški svetovalec je Robert Waltl, lektorica Anja Pišot, scenograf Aleksandar Denić, kostumografinja Ana Savić Gecan, oblikovalka videa Toni Soprano Meneglejte in avtor glasbe Mitja Vrhovnik Smrekar.