STA, 12. 7. 2023

Na Ljubljana Festivalu prvič beneško gledališče La Fenice

Na 71. Ljubljana Festivalu bo v četrtek in petek prvič gostovala znamenita beneška operna hiša La Fenice. V Cankarjevem domu bo uprizorila tragično ljubezensko zgodbo Madame Butterfly Giacoma Puccinija. Gosti iz Benetk so na novinarski konferenci izrazili upanje, da bo to spodbuda za nadaljnja sodelovanja med ne tako oddaljenima mestoma.
:
:

Foto: Arhiv Festival Ljubljana

Umetniški vodja opere La Fenice Fortunato Ortombina je Madame Butterfly, kot jo bo lahko videlo občinstvo ljubljanskega festivala, predstavil kot eno od mojstrovin na repertoarju njihove hiše. Uprizorili so jo pred nekaj leti v sodelovanju z beneškim gledališkim bienalom in njegovim takratnim vodjem Alexem Rigolo. Sceno in kostume je posebej za to produkcijo oblikovala japonska multidisciplinarna umetnica Mariko Mori.

Kot je pojasnil Rigola, so postavitev zgradili okrog umetničine skulpture, postavljene sredi beline. "V njenih velikih skulpturah je vedno prisotna ideja univerzuma, iz tega pa se je rodila tudi ta produkcija. Imamo prazen prostor in razmišljamo v slogu Petra Brooka v smislu manj je več," je povedal. Iz tega načela so zgradili prostor za tragično ljubezensko zgodbo med mladim japonskim dekletom Čo-čo-san in ameriškim poročnikom.

Predstavama bo dirigiral Danielle Callegari, sicer šef dirigent opere v Nici, ki je v Ljubljani že gostoval pri Orkestru Slovenske filharmonije. Izrazil je upanje, da bodo v Cankarjev dom kar se da verno prenesli uprizoritev iz Benetk, kar po njegovih besedah ni lahko, ker je treba raziskati, kako deluje zvok na drugem prizorišču. V glavni vlogi bo nastopila Monica Zanettin, ki je Čo-čo-san označila za eno najbolj pomembnih vlog melodramskega gledališča.

Na Ljubljana Festivalu te dni poteka tudi 26. mednarodna likovna kolonija. Osem umetnikov je tudi tokrat izbral selektor Tomo Vran, ki je poleg domačih umetnic Karmen Bajec, Nine Stopar, Brede Sturm in Pšenice Kovačič v Plečnikove Križanke povabil še Brada Downeyja iz ZDA, Ada Furlanetta iz Italije, Zdravka Milića s Hrvaške in Guangxu Zhenga s Kitajske.

Umetniki imajo svoja platna razprta od nedelje, po zaključni razstavi, ki jo bodo odprli v petek opoldne v Viteški dvorani Križank, pa bodo po tradiciji enega od nastalih del podarili Festivalu Ljubljana. Kot je povedal Vran, si vsako leto prizadeva, da na kolonijo privabi tudi kakšnega umetnika mlajše generacije, marsikateri slovenski umetnik pa je na ta način dosegel lastne razstave v tujini. Pred tem bodo v Križankah odprli še razstavo z male likovne kolonije, ki je prav tako nastala po Vranovi zaslugi.

Že nocoj bo na festivalu zazvenel koncert iz cikla Mahler v Ljubljani. Ansambel Dissonance, ki ga umetniško vodi violončelist Klemen Hvala, bo izvedbo Mahlerjeve Pesmi o zemlji v priredbi Arnolda Schönberga povezal s Schönbergovim delom Ozarjena noč. Kot pevska gosta bosta nastopila tenorist z Dunaja Paul Schweinester in baritonist Jaka Mihelač, dirigiral bo Jonathan Stockhammer. Kot je povedal Hvala, so koncert posvetili letos preminuli ustanoviteljici ter vodji festivala in koncertne poslovalnice v Mariboru Brigiti Pavlič.

Festival Ljubljana, Italija, La Fenice