- Sobota, 17. april ob 20ih v Gledališču Glej:
Bolje se ne bi moglo iziti. Očiščevala akcija »Očistimo Slovenijo« na isti dan kot Miniaturke. Na Miniaturkah javno skupinsko performativno pisanje tretjega dejanja forenzične drame »Umor referenta« (glej post scriptum) po predlogu Gregorja Kamnikarja. Dokaze še takega odrskega masakra, bo akcija »Očistimo Slovenijo dosledno« in neizsledljivo zbrisala.
»Jaz sem pa mislila, da gre za kakega nakupovalnega referenta« je ena izmed replik iz prvega in drugega dejanja drame. Ne, ne gre samo za nabavnega referenta. Ne! Zastavek je večji. Gre za vsakdan kot velikega referenta za naše razumevanje. Ker s svojim nenehnim samonanašanjem vsakdan zafeclja zadeve do nerazpoznavnosti in posledično nerazumevanja. Gordijski vozel bomo tokrat presekali z umorom. Vsakdana, da ne bo pomote, in ne ubogega nabavnega referenta.
Ker le gre za dramsko besedilo, smo se v metodologiji pisanja drame poklonili klišeju nastajanja predstave dramskega gledališča. Če je bilo prvo dejanje pisanje drame (avtorji vsi udeleženi) in drugo dejanje bralna vaja prvega dejanja (avtorji vsi udeleženi), je logično tretje dejanje postavitev prvega in posledično drugega in prav zato tudi tretjega dejanja (avtorji vsi udeleženi).
PS
Javno - ker bomo vsem na očem prav po copperfieldovsko morili
Skupinsko - da se bo težje zvalilo krivdo, če se bo čistilna akcija izjalovila.
Performativno - ker je to zdaj »in«
Pisanje - ker je to konstitutivna prvina vsakdana (glej Referent)
Tretjega - ker sta že bili dve dejanji
Dejanja - glej performativno
Drame - kaj bi vsakdan brez drame?
Umor - glej Dramo
Referenta - da ima žrtev možnost pobega (hommage a structuralisme)
- Nedelja, 18. april ob 20ih v Gledališču Glej:
V sklopu Glejevih Miniaturk se v nedeljo s performansi predstavlja nova generacija AGRFT-jevcev. Performansi iz cikla "Teorija ima talent" študentov 2. letnika Akademije za gledališče, radio, film in televizijo so nastali v sklopu predmeta Temelji gledališke režije, ki ga poučuje docent Sebastjan Horvat. Študentje gledališke režije in dramaturgije so polemizirali teoretična besedila (Foucault, Sartre, Ionesco, Artaud) in jih z osebnim pristopom angažirano interpretirali. Nastale so kratke, a drzne solo uprizoritve, ki se sprehajajo od videa, bodyartističnih praks do klasičnih retorično-predavateljskih tehnik. Vabljeni na izjemno zanimiv in enkraten dogodek, na katerem bomo predstavili samo izbor performansov:
- Nina Šorak (Michel Foucault)
- Milan Golob (Jean Paul Sartre, "Kaj je literatura?" & Ive Tabar: ...rane zapiramo)
- Eva Kokalj (Artaud + Ionesco sta lepi par)
Po obeh dogodkih sledi pogovor.