Konceptualno ozadje se navezuje na istoimensko knjigo Hannah Arendt, ki je že v šestdesetih letih minulega stoletja izpostavila problematiko človeškega obstoja, saj je oropan tradicionalnih, transcendentalnih, religioznih in moralnih meril, s katerimi premošča prepad med preteklostjo in prihodnostjo, izgubil usmeritev. Ustvarjalke različnih pogledov, izkušenj, pristopov, ozadij in kulturnih okolij bodo tako razvnemale občestvo med 8. in 17. oktobrom z razmisleki, pa tudi odgovori na vprašanja o razmerjih med preteklostjo in prihodnostjo, v katera smo vpeti danes. Dogodki se bodo zvrstili na različnih lokacijah, kot so Cankarjev dom, Center urbane kulture Kino Šiška, Stara mestna elektrarna – Elektro Ljubljana, Galerija Škuc, Kinodvor, Gledališče Glej, Plesni teater Ljubljana, Grubarjeva palača, Tromostovje …
Start bo pripadel eni najbolj markantnih dam slovenske popevke, Ditki Haberl, ki ji bo na odru Linhartove dvorane Cankarjevega doma sledila hitro vzpenjajoča se glasbena atrakcija iz Velike Britanije, Marcella and The Forget Me Nots – mešanica predvojnega berlinskega kabareta, bizarnosti avantgardnega baroka Klausa Nomija in zvok art bendov iz sedemdesetih let preteklega stoletja.
Sledilo bo še nekaj vrhuncev, med katere zagotovo sodi tudi mednarodna skupinska razstava Korak naprej, dva koraka nazaj, naslovljena po pamfletu Vladimirja Iliča Lenina iz leta 1904, ki bo skozi performans, video, fotografijo in inštalacijo preizpraševala in komentirala »današnjost«. Razstava bo v Galeriji Škuc. Med drugimi bosta v sklopu razstave izvedli performanse tudi v Veliki Britaniji živeča Izraelka Oreet Ashery, v Grubarjevi palači pa bo Britanka Kira O'Reilly 15. oktobra uprizorila Padanje po stopnicah.
Lucinda Childs, ikona postmodernizma, ki je postavila nove mejnike v sodobnem plesu, je s svojimi minimalističnimi mojstrovinami prevzela eno najbolj prodornih koreografinj sodobne nizozemske plesne scene, Nicole Beutler. V Stari mestni elektrarni – Elektro Ljubljana bo tako na sporedu večer dveh plesov 2: Dialog z Lucindo. Beutlerjeva se je lotila priredbe dveh zgodnejših koreografij – Krožne poti in Notranja drama. V Krožnih poteh štiri gibalne sekvence tvorijo nenehno premikajočo se kompozicijo, v Notranji drami pa pet plesalcev pleše halucinatorni in navidezno popolni sistem.
Prav tako v Stari mestni elektrarni – Elektro Ljubljana bo moč videti nemško umetnico Antonio Baehr s performansom Smeh. Nekoč, ob oknu svojega berlinskega stanovanja, je imela Antonia Baehr »eksistencialni« razgovor s seboj … oziroma je iskala skupno točko med osebami, s katerimi si deli kreativno-umetniško identiteto. In ugotovila, da so vsi njeni živahni karakterji nekdo, ki se veliko smeji. Tako se je porodila želja, da ji prijatelji in družinski člani za rojstni dan spišejo partiture smeha. Kar so tudi storili, vendar se je Baehrova pri kreiranju performansa osredotočila na fizično dimenzijo smeha, kot so zvok in oblika, glasba, koreografija in dramatika, ritem in kretnje, ter tako izvzela standardni paket, ki vsebuje humor, šaljivost, veselje ... S končnim izdelkom se precej ogne avtodeskriptivni noti, a poda nenavadno študijo človekove nravi. »Smeh ima toliko različnih družbenih vlog in funkcij ter je lahko povezan s katerokoli emocijo.« Kljub temu, da njen cilj ni komedija, pa je malone nemogoče zaobiti tovrstno kontaminacijo, saj nas percepcija smeha zlahka okuži.
Odbiti dvojec Stereo Total, ki ga tvorita Françoise Cactus, priznana prozaistka, in eksperimentalist Brezel Göring, bo razgreval katedralo Kina Šiška. Njuna glasba bazira na elektronsko manipuliranem punk rocku z močno kič-pop konotacijo. Varovanca založbe Kill Rock Stars sta letos izdala že deseti studijski album Baby Ouh! Potujeta z minimalno količino »rock« opreme, ne glede na to, ali nastopata v klubih ali na rave zabavah.
V Cankarjevem domu bo v okviru Cankarjevih torkov nastopila nova etno senzacija DakhaBrakha. Od ustanovitve leta 2004 se DakhaBrakha (ime pomeni vzemi-pusti) vztrajno prebija med najbolj zaželene koncertne zanimivosti v Evropi. V domači Ukrajini je še vedno nekakšen kultni fenomen, ki ugaja poslušalcem z izbrušenim okusom. Všeč jim je njen agresivni zvok, ki zajema več ritualnih plemenskih ritmov in divje, včasih kričeče ponorele glasove. Nastopa v ukrajinski narodni noši, kar ustreza njihovi predanosti ukrajinski kulturi.
V zabavni in z moko zaprašeni predstavi Ali lahko prenesete vročino: zgodovina žensk in hrane želijo Guerrilla Girls on Tour s teatraličnim odrskim občevanjem razbliniti bojazen pred hrano in opogumiti svobodo do téka. Komedija se osredotoča na odnos žensk do hrane, obsesivnih diktatov telesne samopodobe, prehranjevanja in svetovne lakote, na ogled pa bo v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma.
Poleg umetniških izdelkov z vseh koncev sveta se bodo na festivalu zvrstile tudi tri domače premiere umetnic: Andreje Rauch Podrzavnik, v produkciji Via Negative pa se bosta predstavili Nataša Živković in Katarina Stegnar. V sklopu razstave bo razstavljala Meta Grgurevič, v video programu pod naslovom Rasizem, Evropa, kapital, queer pa bomo videli tandem Marina Gržinić & Aina Šmid.
Umetnice na Mestu žensk 2010:
Ditka Haberl, Marcella and The Forget me Nots, Hana Makhmalbaf, Andreja Rauch Podrzavnik, Lauren Newton & Joëlle Léandre, Helena Hunter, Eleanor Bauer, DakhaBrakha, Oreet Ashery, Perry Bard, Stefania Bonatelli, Katharina Hesse & Lara Day, Jessica Lagunas, Vesna Miličević, Nandipha Mntambo, Katarina Mootich, Maflohé Passedouet, Kira O'Reilly, Petra Reimann, Yvonne De Rosa, Judith Witteman, Meta Grgurevič, Miya Masaoka, Antonia Baehr, Nicole Beutler, Tanja Ostojić, Marina Gržinić & Aina Šmid, Ana Hoffner, Isa Rosenberger, Sophie Déraspe, Sonja Heiss, Mia Engberg, Shalimar Preuss, Charlotte Ginsborg, Birgitte Staermose, Manon de Boer, Stereo Total, HK 119, Guerrilla Girls on Tour, Nataša Živković, Katarina Stegnar, Denys Blacker, Barbara Kapelj Osredkar