STA, 14. 2. 2011

Maribor v visoki pripravljenosti na Evropo danes

Ustvarjalci mednarodnega projekta Evropa danes so se te dni sešli v Mariboru na skupnih pripravah na premierno uprizoritev 16. februarja. Po besedah režiserja Harisa Pašovića pripravljajo zlitje gledališke predstave, koncerta in plesa na podlagi eseja Miroslava Krleže izpred 75 let, ki "zastrašujoče in fantastično" odraža današnje razmere.
:
:


Eden največjih hrvaških pisateljev Miroslav Krleža (1893-1981) je besedilo Evropa danes napisal leta 1935 in v njem prikazal svoj pogled na Evropo. "Zastrašujoče je, da esej, ki je bil napisan v času vzpona fašizma v Evropi, prepoznavamo, kot da je bil napisan danes," je na novinarski konferenci povedal Pašović, direktor East West Theatre Company iz Sarajeva, ki pripravlja projekt skupaj s Slovenskim narodnim gledališčem Maribor in Evropsko prestolnico kulture Maribor 2012.

Po njegovih besedah je besedilo neverjetno aktualno, hkrati pa kompleksno. "Krleža je zelo jezen na Evropo, ker se še vedno močno drži prastarih primitivnih vrednot, ki proizvajajo rasizem in sovraštvo med ljudmi, in ne sprejema nove dobe, v kateri se ljudje in ideje prosto gibajo." Obenem Krleža ni popoln pesimist, zato je po režiserjevih besedah eno od glavnih sporočil predstave: "Ni vse črno, a bi lahko postalo."

Pri postavitvi dela na oder je Pašović sledil prepričanju, da se mora občinstvo zabavati. "V gledališču imam rad šov, spektakel, da se dogajajo različne stvari," je dejal in pojasnil, da je zato k projektu povabil umetnike tako različnih umetniških zvrsti kot narodnosti.

Na odru se bodo soočili znani srbski igralec Miki Manojlović, legendarna slovenska skupina Laibach s pevko skupine Melodrom Mino Špiler ter umetniški direktor mariborskega baleta Edward Clug. Slednji svojo vlogo vidi kot "podaljšek benda, kot dodaten inštrument", hkrati pa kot "osamljen, izoliran državljan današnje Evrope". Vsi so se za sodelovanje navdušili predvsem zaradi zanimive mešanice ljudi in zvrsti v projektu.

Po premierni uprizoritvi v Mariboru 16. februarja in ponovitvi dan kasneje bo projekt gostoval v Sarajevu, Beogradu in Zagrebu, prihodnje leto, ko bo v Sloveniji Evropska prestolnica kulture (EPK), pa naj bi se ponovno vrnil v Maribor.

Po besedah direktorja SNG Maribor Danila Roškerja gre za enega večjih projektov tako v zgodovini mariborskega gledališča kot projekta EPK v Mariboru. "Tekst se nam je zdel takoj zelo zanimiv, saj gre za stvari, ki se danes dogajajo, ki jih danes doživljamo, zato smo pogumno šli v ta projekt," je dejal.

S projektom želijo tudi promovirati EPK. Kot je povedala Kaja Cencelj iz zavoda Maribor 2012, je projekt idealne narave za to, saj odlično odraža koncept sodelovanja, ki ga želijo promovirati z EPK. Povezuje namreč umetnike iz različnih držav nekdanje skupne države, hkrati pa tudi različne umetniške zvrsti.