Oberzan v predstavi nedvomno izpostavi in opraviči vse adute, s katerimi ga označujejo: izjemen pripovedovalec, izjemen kantavtor, izjemen igralec. Vendar si je potrebno glavno vprašanje, ki ga odpira predstava, postaviti v smislu: kdo tu zares igra?
Osnova predstave tiči v domačih videih, parodijah na kultni film Kickboxer, ki sta jih Zachary in njegov brat Gator posnela še kot najstnika, rekonstruirala v zgodnjih tridesetih, naslednji »remake« pa obljubljata čez dvajset let. Ta časovna dimenzija prej/potem (in še kasneje, ki bo dodana čez 20 let) in se odvija na odru na filmskem platnu, odpira zanimivo vprašanje o sami (umetnosti) igre in sicer: kaj je v omenjeni igri igra (game) in kaj je igra (act), kdo so sedaj resnični junaki oz. kdo so igralci, tisti na video posnetkih ali tisti v resničnem življenju? To pa ponovno vzpostavi novo vprašanje: kaj je tukaj resnično, domači filmski posnetki ali Oberzanove odrske intervencije med posameznimi filmskimi inserti? Oboje ali nič od tega?
Ni poante v interpretaciji, interpretacije namreč ni. Kako povedati nekaj, kar je že bilo povedano, kako reflektirati nekaj, kar je že bilo reflektirano? Oberzanov Your Brother. Remember? se konča, ko gledalec zapusti dvorano, po možnosti z mislijo na to, da si mora ogledati film Kickboxer (če si ga še ni). Vendar nič ne ostaja nedorečeno. Predstava, ki je nasičena s humorjem in ironijo, med katerima je meja na trenutke zelo subtilna in ironična, je predstava, ki je sama sebi zadostna. To ni predstava, ki bi kakorkoli dopuščala interpretacijo, saj je njena narativna plat zaokrožena v kratko pripoved o življenju dveh bratov: Zachary kot uspešen, »najbolj zaželen igralec ta hip«, in Gator, brat, ki se v resničnem življenju nagiba na »drugo stran zakona«. Zdi se, da se ta dimenzija ob Van Dammu in njegovi igri nekoliko izgubi, saj je Zacharyjeva in Gatorjeva parodija hkrati podkrepljena z originalnimi filmskimi odlomki Van Dammovega Kickboxerja. Zato ponujam samo še enkrat, v premislek: kdo tu zares igra?
***
ARENA je festivalski časopis Mladih levov, ki ga ustvarjajo mladi pisci, predvsem udeleženci Maskinega Seminarja sodobnih scenskih umetnosti že vrsto let.
Arena je nastala na pobudo zavoda Bunker v sodelovanju s Seminarjem sodobnih scenskih umetnosti pri Maski, zavodu za založniško, kulturno in producentsko dejavnost. Sodelovanje smo v letu 2010 razširili tudi na spletni portal slovenskega gledališča SiGledal, ki bo z objavami tekstov poskrbel za dodatno in okrepljeno poročanje.
Arena je eksperimentalna platforma, ki presega žanrske okvirje klasičnega pisanja in vzpostavlja teren za poigravanje z novostmi in preizkušanje ustvarjalnega duha svojih piscev. Je samoorganizirana, kolektivna enota, v kateri velja glas enakopravnosti in transparentnosti.
Povezava: Arena 2010 - Festivalski časopis mladih levov