STA, 12. 3. 2010

Hlapci v dolenjsko - gorenjski koprodukciji

V Anton Podbevšek Teatru v Novem mestu bodo v koprodukciji Prešernovega gledališča Kranj v ponedeljek, 15. marca, prvič predstavili komentirano izdajo Hlapcev Ivana Cankarja.
:
:

Skozi predstavo gledališči udejanjata skupinsko analizo te drame, hkrati pa se osredotočata na odnos med gospodarjem in hlapcem. Po besedah režiserja in ravnatelja APT Matjaža Bergerja so slovenska poklicna gledališča v stoletju, odkar je Cankar napisal Hlapce, predstavo postavila približno dvajsetkrat, poldrugo uro trajajoča igra, nastala s sodelovanjem kranjskega gledališča in njegovega ansambla, pa deluje kot rebus, ki pred človeka 21. stoletja in vladajoči kapital postavlja vrsto vprašanj.

Predstava s Cankarjevimi nadčasovnimi Hlapci razkrinkava odnos gospodarja in hlapca, ker so v njeni postavitvi upoštevana mnenja avtorjev in mislecev, kot so Blaise Pascal, Etienne de la Boetie, Louis Althusser in Hegel, pa gre za komentirano izdajo, je pojasnil Berger.

Predstava, ki jo bodo izvajali tudi v Kranju, govori o narodu, njegovi mentaliteti, vcepljenih navadah, šolskem in cerkvenem aparatu, državi, otroškem odnosu do učenja, ideologiji in pomenu svobode. Cankarjevo besedilo je odigrano skoraj v celoti, nekateri poudarki, kot sta vprašanji, zakaj si hlapec gospodarja želi in zakaj uboga njegove ukaze, pa so postavljeni v drugačno, dialektično luč, je nadaljeval Berger.

"Podčrtana je razsežnost, zakaj je tako imenovana slovenska mentaliteta veliko bolj nagnjena k pojmu hlapca. Univerzalnega odgovora ni, mi pa želimo v tem izrednem dramskem zapisu le izpostaviti določena mesta, ki sama po sebi na zastavljeno vprašanje odgovarjajo," je opozoril.

Na omenjeno Cankarjevo dramo, ki je bila ob izidu prepovedana in cenzurirana, je potrebno gledati kot na del svetovne dramatike, hkrati pa je Cankar postal del nacionalne mitologije, kjer opravlja, včasih mimo svoje volje, tudi del take vloge, ki si je ne bi želel, je poudaril Berger.

Vlogo župnika bo tolmačil direktor Prešernovega gledališča Borut Veselko, nadučitelja Igor Štamulak, Jermana Primož Pirnat, Komarja Peter Musevski, Hvastje Peter Harl, Lojzke Vesna Pernarčič, Geni Darja Reichman, Minke Vesna Slapar, zdravnika Pavel Rakovec, Anke Jana Menger, Jermanove matere Jadranka Tomažič, Kalandra Pavle Ravnohrib, njegove žene Aleksandra Balmazović, Piska Uroš Potočnik, komentatorja bosta Vesna Jevnikar in Matjaž Višnar.

Za dramaturgijo je zadolžena Nana Milčinski, kostumograf je Alan Hranitelj, glasbo pa je prispeval Peter Penko.