V Gledališču Glej so pomemben del vsebin gledališki listi, ki skušajo ustvarjalne procese in projekte umestiti v širši družbeni prostor ter razširiti in odpreti dialog med ustvarjalkami_ci in gledalkami_ci. V duhu nenehnega premišljanja o vlogi uprizoritvenih umetnosti in ustvarjanju v nevladnih prostorih si v Gleju v naslednji sezoni želijo narediti nov korak tudi za gledališki list. Kakšne oblike vse lahko prevzame? Kako uprizoritvene umetnosti misliti, premisliti, odmisliti in vpenjati v sedanjost?
Urednica_k gledaliških listov tesno sodeluje z ožjo Glejevo ekipo (producentke, umetniški svet, oddelek za promocijo, lektorica, prevajalke_ci, oblikovalke_ci) in ustvarjalno ekipo trenutnega projekta. Gre za projektno delo, vsako sezono se pripravijo 2–3 gledališki listi v različnih obsegih, ki so vezani na Glejeve glavne produkcije.
Prijave sprejemajo do 15. avgusta 2024 na e-naslov poziv@glej.si s krajšim življenjepisom (do ene strani) in motivacijskim pismom, v katerem predstavite svojo vizijo gledališkega lista ter motivacijo za sodelovanje z gledališčem. Več o prijavi na povezavi.
***
Ponovno se odpira poziv za tri ustvarjalke_ce na začetku profesionalne poti – Boundary Crossing. Če vas pritegnejo besede “interdisciplinarni pristopi v uprizoritvenih umetnostih” in “mednarodna sodelovanja”, se prijavite na letošnje izobraževanje Boundary Crossing: štiritedenski kreativni laboratorij z mentorsko podporo v partnerstvu z dvema gledališkima akademijama HKU Utrecht in Kadir Has University Istanbul.
Prijave sprejemajo do 15. avgusta 2024 na povezavi. Izbrane_i kandidatke_i bodo o rezultatih obveščene_i najpozneje do 10. septembra 2024.
Boundary Crossing – prečenje meja – bo letos potekalo četrtič in bo posvečeno konceptu umetniške raziskave. Okvirna tema raziskave bo določena vnaprej z upoštevanjem presečišč in zanimanj udeležencev.
Med procesom boste sodelovali z mednarodnimi mentorji_icami in udeleženci_kami, ki v proces prinašajo različne družbene, kulturne in umetniške kontekste. Spoznavali_e boste različne poglede na raziskovalni proces in metodologije zanj (kontekstualno raziskavo, delo s ciljnimi skupinami ali teritoriji).
Program presega tako geografske kot gledališke meje, prevprašuje ustaljene prakse, delovne metode in sam proces ustvarjanja. S tem laboratorijem želimo ustvarjalcem_kam nuditi razvoj lastne gledališke prakse z delovanjem v mednarodnem kontekstu. Vse_i sodelujoče_i se bodo učile_i razvijati in kritično ocenjevati svoje delo skozi raznolike perspektive, delovne odnose, kulture in vloge.
Več o projektu na povezavi.