Gledališče Ane Monro, 15. 9. 2014

Gledališče Ane Monro predstavlja Sam med vsemi

Gledališče Ane Monro bo 18. septembra ob 17. uri na ploščadi pred Moderno galerijo v Ljubljani premierno uprizorilo nov uličnogledališki dogodek Sam med vsemi, ki nastaja v koprodukciji s Signdance Collective International (VB) in lokalnimi koproducenti Narodnega doma Maribor in Društva Hiša!.
:
:
Foto: Luka Dakskobler
Foto: Luka Dakskobler
Foto: Luka Dakskobler
Foto: Luka Dakskobler
Foto: Luka Dakskobler
Foto: Luka Dakskobler

Vse se je začelo z Materjo Korajžo …

Pred dvema letoma je Gledališče Ane Monro pripravilo posebno akcijo in po dolgih letih združilo številne domače in tuje ulične umetnike v eni predstavi. Postavitev Brechtove drame Mati Korajža na ulico je bila zaradi načina dela izjemno uspešna. Vzpostavitev ožje režijske in vsebinske skupine, ki je zametke predstave pripravljala slabo leto, in kasneje 10-dnevno intenzivno ustvarjanje vseh igralcev sta se izkazala za pravo rešitev, kako z nižjimi stroški pripraviti velik spektakel s skoraj 40 sodelujočimi iz 11 držav. Prav v smislu tovrstnega načina dela in produkcije je nova predstava Gledališča Ane Monro Sam med vsemi nadaljevanje začetega dela Matere Korajže.

… In nadaljevalo na Ani Desetnici

Goro Osojnik (vodja gledališča Ane Monro), Vita Osojnik (plesalka in koreografinja iz Kranja) in Majda Krivograd (arhitektka in scenografka iz Gradca) so postavili temelje nove predstave Sam med vsemi, določili vsebinsko osnovo in načine dela. Na letošnji Ani Desetnici v Ljubljani je bil koncept predstavljen sodelujočim artistom, sledila so tudi elektronska vabila k projektu, ki so že vključevala tudi prve individualne naloge. Ustvarjalci in vodje predstave so od zainteresiranih artistov zahtevali, da na začetku opravijo »možgansko nevihto« na podlagi posebnih stimulansov, kot so: posameznik/skupina, sobivanje/komunikacija, individualnost/kolektivnost, edinstvenost/generičnost, oseba/skupnost/družba/svet … Omenjeni miselni proces naj bi bil osnova, da vsak od sodelujočih ustvari svoj lik – karakterno dodelan, s sebi lastno mimiko, gestami, načinom govora in gibanjem ter z jasno razdelanim pristopom za komunikacijo z občinstvom.

Omenjeni lik so morali nato postaviti v kratek solo prizor, pri čemer so morali raziskovati način komunikacije s karakterji drugih nastopajočih in razmišljati o tem, kako pridobiti zaveznike iz mimoidočega občinstva, jih spodbuditi k sodelovanju ter ob tem tudi analizirati segment občinstva, ki bo najverjetneje sprejel specifiko pristopa izbranega lika.

Končno tudi srečanje in intenzivno razvijanje predstave

Sodelovanje v predstavi je potrdilo 26 uličnih artistov iz osmih držav: Litve, Belorusije, Velike Britanije, Ukrajine, Brazilije, Italije, Avstrije in Slovenije. Nekateri med njimi so že sodelovali tudi v predstavi Mati Korajža, a mednarodni projekt Sam med vsemi se precej razlikuje od omenjene predstave. Gre pravzaprav za raziskovalni projekt, s katerim želi Gledališče Ane Monro preizkušati meje sodelovanja z občinstvom in razširiti oblike povabila k skupni igri, hkrati pa ohranjati interaktivnost, ki je nepogrešljiv del uličnega gledališča.

12. septembra so se vsi soustvarjalci zbrali v Ljubljani in Dijaški dom Tabor ter ljubljanske in mariborske ulice bodo za naslednjih 8 dni postali njihov dom in 24-urni ustvarjalni prostor. Ne vedoč za like, ki jih je pred tem vsak razvijal individualno, bo najprej sledila kratka predstavitev. Predstavljeni posamezni deli bodo nato z nadgradnjo in sodelovanjem začeli sestavljati mozaik predstave Sam med vsemi. Poleg dodelanih karakterjev ima pomembno vsebinsko vlogo v predstavi tudi poseben scenski element. Številne kartonaste škatle bodo služile za končno gradnjo skupnosti, kateri pripadamo posamezniki – nastopajoči in občinstvo.

Povezani dogodki

Gledališče Ane Monro, 16. 12. 2010
Prihaja Ana Mraz
Gledališče Ane Monro/Goro Osojnik, 26. 8. 2011
Naporen, a uspešen začetek gostovanja v Kolumbiji