Celotna Evropska pot zgodovinskih gledališč je razdeljena na posamezne poti, vsaka od njih pa vključuje do 12 izbranih gledališč. Obiskati jih je mogoče v tednu dni, saj so za obiskovalce po vnaprejšnjem dogovoru odprta tudi čez dan, je na današnji predstavitvi poti povedala kustodinja na Slovenskem gledališkem inštitutu (Slogi) Tea Rogelj.
Jadranska pot, ki se vije čez območje jugovzhodne Evrope in so jo odprli lani, se po njenih besedah začenja s stavbo SNG Maribor. Zgrajena je bila leta 1852 v klasicističnem slogu, stara gledališka dvorana pa je neobaročna.
Naslednja točka na jadranski poti je SNG Drama Ljubljana, secesijska zgradba, ki jo je Alexander Graf v letih od 1907 do 1909 projektiral za nemško govoreče meščane.
Jadranska pot se nadaljuje na Hrvaškem s Hrvaškim narodnim gledališčem v Zagrebu dunajskih arhitektov Fellnerja in Helmerja, s stavbo Narodnega gledališča Ivana pl. Zajca na Reki, ki sta jo prav tako oblikovala Fellner in Helmer, in z najstarejšim občinskim gledališčem v Evropi, ki je na otoku Hvar.
V jadransko pot so vključeni še Narodno gledališče v Sarajevu, gledališče v Somborju, Narodno gledališče Toše Jovanovića v Zrenjaninu, Narodno gledališče v Beogradu in Kraljevo gledališče Zetski dom na Cetinju.
Evropska pot poleg jadranske vključuje še kanalsko pot po Veliki Britaniji, Belgiji in Nizozemski, cesarsko po Avstriji in Češki, nemško po Nemčiji, italijansko po severni Italiji, nordijsko po Danski, Norveški in Švedski, baltsko po Poljski, Litvi, Latviji in Estoniji ter ibersko po Španiji in Portugalski.
V letošnjem letu se odpreta še francoska pot po Franciji in alpska pot po južni Nemčiji, Švici in severni Italiji, v prihodnjem letu pa črnomorska pot po Ukrajini, Romuniji, Bolgariji in Grčiji. Ni pa še določeno, kdaj bodo odprli veliko pot po osrednji in južni Italiji.
Koordinator Evropske poti zgodovinskih gledališč je neprofitno Združenje zgodovinskih gledališč Evrope Perspectiv. V mednarodnem projektu, ki ga podpira EU in poteka med letoma 2012 in 2017, pri jadranski poti sodeluje tudi Slogi.
Tea Rogelj je danes spomnila tudi na mednarodno potujočo razstavo Zgodovina Evrope - kot jo pripovedujejo gledališča, ki je nastala v okviru združenja Perspectiv. V Ljubljani jo bodo odprli 24. oktobra v Desnem atriju Mestne hiše. Razstava podaja zgodovino Evrope, kakor se odraža v repertoarjih in arhitekturni zasnovi evropskih gledališč.