SMG, 26. 10. 2016

Dežela pridnih v Slovenskem mladinskem gledališču

Novembra bo Slovensko mladinsko gledališče v okviru programa Mladinsko_Dialog začelo nov modul pod naslovom Dežela pridnih.
:
:

Naše nasilje in vaše nasilje / Foto: Wiener Festwochen © Alexi Pelekanos

Gre za ciklus pogovorov, ki jih bodo v Mladinskem kurirali in vodili znani slovenski novinarji in aktivisti. V sezoni 2016/2017 bosta to Erik Valenčič in Boštjan Narat.

Kot so zapisali v SMG, nameravajo odpreti razpravo "o širših družbenih in političnih vprašanjih in s tem opisati kontekst, v katerem ustvarjamo umetnost. Katere paradigme in kulturne politike so dominantne? Kakšen imidž nekdanje dežele pridnih se vzpostavlja danes? Se je izkazalo, da so deželo vseeno prevzeli drugi? In kam so izginili tisti najbolj pridni? V Mladinskem bomo torej poskušali povedati, kako se v tem trenutku giblje naše kolektivno telo."

Prvi mladinski klub - Dežela pridnih z naslovom Demokracija, kapitalizem, terorizem, kriza bo v četrtek, 9. 11., ob 20. uri. Gost bo dr. Nikolai Jeffs, pogovor bo vodil Erik Valenčič. "Manj kot deset let po tem, ko je japonski teoretik Francis Fukuyama razglasil globalno nadvlado kapitalistične demokracije in konec zgodovine, so svet raztrgali že od nekdaj znani vzorci verskih ter ideoloških ekstremizmov in finančnih zlomov. Kako osmisliti ta današnji svet in čas? Kaj je demokracija, kaj je kapitalizem, kaj terorizem, kaj kriza?", so o temi prvega pogovora zapisali v SMG.

Drugi mladinski klub – Dežela pridnih bo potekal v četrtek, 24. 11., ob 20. uri pod naslovom Čigavo nasilje, čigava tragedija, čigav spomin? z gostjo Jovano Mihajlović Trbovc in voditeljem Boštjanom Naratom. "Spomin praviloma pomeni soočenje s preteklostjo, Evropa danes pa ne zna misliti svoje sedanjosti. Kolektivna pozaba lastne vloge v preteklosti in (so)krivde za nastalo situacijo iz nas ustvarjata politično impotentne (ne)akterje, ki skrb za drugega nadomeščajo z na statistiki utemeljenem razdeljevanjem bremena," so zapisali v SMG. Jovana Mihajlović Trbovc je politologinja, ki se s političnimi vprašanji ukvarja z vidika kulturologije. Področje njenih raziskav so politike preteklosti in javnega spominjanja na zločine ob razpadu nekdanje Jugoslavije in iz časa druge svetovne vojne.