Maja Furman, 10. 6. 2025

60 let vrhunskih gledaliških manifestacij

V ponedeljek, 2. junija, je odprl vrata jubilejni Festival Borštnikovo srečanje (FBS). Mineva 60 let, odkar se je Franu Žižku, takratnemu ravnatelju mariborske Drame, porodila ideja o vseslovenskem gledališkem dogajanju in zasejala seme, iz katerega se je razvil osrednji slovenski gledališki festival z obsežnim in razvejanim programom mednarodnih razsežnosti.
Elvira Kralj (1900-1978) (193?). URN:NBN:SI:IMG-MMHIWWTM from http://www.dlib.si
Nataša Barbara Gračner, prejemnica Borštnikovega prstana 2025 / Foto: Arhiv FBS
Foto: Arhiv FBS
Foto: Arhiv FBS
Foto: Arhiv FBS
Zaodrje, Odprtje razstave fotografij Boštjana Laha / Foto: Arhiv FBS
Pregledna razstava študentov AGRFT UL (2013-2025) / Foto: Arhiv FBS
Aleš Novak, umetniški direktor FBS in Ajda Rooss, selektorica / Foto: Arhiv FBS

Namen Festivala Borštnikovo srečanje je izbrati in predstaviti najboljše dosežke pretekle slovenske gledališke sezone ter promovirati gledališko ustvarjalnost pri vseh starostnih skupinah občinstva doma in v tujini.

Prvi prstan nadeli Elviri Kralj

Davnega leta 1966 je Fran Žižek torej dobil idejo o revijalnem Tednu slovenskih gledališč, prireditev pa je nato skozi leta spreminjala značaj, se razvijala in nadgrajevala. Čeprav je bil festival v teh desetletjih večkrat tudi pod vprašajem, včasih se še tik pred odprtjem ni vedelo, ali bo sploh izveden, je danes trdno usidran v evropski gledališki prostor. Njegov cilj je jasen; nagrajevati domače gledališke ustvarjalce in njihovo delo, spodbujati kakovost in profesionalizem gledališke ustvarjalnosti, omogočiti pretok informacij in izmenjave predstav ter povezati gledališki prostor in izraz. Borštnikovo srečanje je bilo prvič poimenovano po prvem slovenskem profesionalnem igralcu in režiserju Ignaciju Borštniku leta 1970. Takrat je bil tudi, na pobudo predsednika festivalskega odbora Josipa Vidmarja, prvič podeljen Boršnikov prstan. Nadela si ga je igralka Elvira Kralj. S tem se je igralskemu poklicu prvič priznalo častno mesto na festivalu, gesta pa je tudi poklon slovenski igralski stroki. V sedemdesetih letih je revijalni značaj festivala zamenjal tekmovalni. Utrdil je vlogo srečanja kot osrednjega nacionalnega prizorišča kritiškega vrednotenja, umetniške primerjave in kulturne politike. Dramatik in pisatelj Rudi Šeligo si je festival zamislil kot »mesto premisleka«, ki bi presegel tekmovalno shemo in spodbujal refleksijo o gledališču kot družbeni praksi. Leta 1994 je festival dobil prvega selektorja tekmovalnega programa, čez desetletje pa tudi prvi pravilnik delovanja.

Borštnikovi prstani med letoma 1970 in 2025

1970: Elvira Kralj, 1971: Vladimir Skrbinšek, 1972: Arnold Tovornik, 1973: Mira Danilova, 1974: Slavko Jan, 1975: Ančka Levar, 1976: Rado Nakrst, 1977: Vida Juvan, 1978: Maks Furijan, 1979: Sava Sever, 1980: Ivan Jerman, 1981: Vladoša Simčič, 1982: Bert Sotlar, 1983: Štefka Drolc, 1984: Polde Bibič, 1985: Majda Potokar, 1986: Zlatko Šugman, 1987: Angela Janko Jenčič, 1988: Lojze Rozman, 1989: Danilo Benedičič, 1990: Boris Kralj, 1991: Mira Sardoč, 1992: Boris Cavazza, 1993: Milena Muhič, 1994: Jurij Souček, 1995: Ivanka Mežan, 1996: Ivo Ban, 1997: Iva Zupančič, 1998: Janez Bermež, 1999: Milena Zupančič, 2000: Sandi Krošl, 2001: Jožica Avbelj, 2002: Radko Polič, 2003: Anica Kumer, 2004: Bine Matoh, 2005: Miranda Caharija, 2006: Peter Ternovšek, 2007: Silva Čušin, 2008: Aleksander Valič, 2009: Minu Kjuder, 2010: Janez Hočevar - Rifle, 2011: Milada Kalezić, 2012: Igor Samobor, 2013: Olga Kacjan, 2014: Vlado Novak, 2015: Ljerka Belak, 2016: Dare Valič, 2017: Saša Pavček, 2018: Janez Škof, 2019: Marinka Štern, 2020: Peter Boštjančič, 2021: Jette Ostan Vejrup, 2022: Ivo Barišič, 2023: Nataša Matjašec Rošker, 2024: Branko Šturbej, 2025: Nataša Barbara Gračner.

FBS se odpre v mednarodni prostor

Leta 2009 je vodenje festivala prevzela Alja Predan. Festivalski koncept je prevetrila in ga odprla mednarodnemu sodelovanju. »Borštnikovo srečanje ni zgolj zbirka dobrih predstav, temveč gledališki dogodek s svojo notranjo logiko in odgovornostjo do zgodovine, ustvarjalcev in gledalcev,« je povedala. Prepoznala je pomembnost dialoga z mednarodnim prostorom in pretočnost, znotraj katere lažje evidentiramo in prepoznamo lastne kvalitete. Pomembna prelomnica za festival se je zgodila tudi leta 2015, takrat je bilo sprejeto paritetno financiranje festivala s strani občine in države. Leta 2018 je vlogo umetniškega direktorja festivala prevzel Aleš Novak. Z Novakom se je Boršnikovo srečanje globalno odprlo. Pomembna novost je bila uvedba programskih sklopov, kot sta Mlado in Študentsko gledališče. Vpeljal je tudi delitev pristojnosti; če sta bila prej tekmovalni in spremljevalni program v domeni selektorja, je bil po novem spremljevalni program rezultat kuratorske odločitve umetniškega vodstva. Njegova strateška naravnanost k internacionalizaciji festivala se je kmalu manifestirala z nastopi pomembnih mednarodnih gledaliških ustvarjalcev, kot so Berliner Ensemble, Gecko, Pippo Delbono, Akram Khan Company itd.

Iz pomladi v jesen

Pandemija, ki je leta 2020 pretresla svet, je k premisleku o tem, kako razvijati Borštnikovo srečanje v prihodnje, spodbudila tudi vodstvo festivala. Oktober je bil tradicionalno prihranjen za bogato festivalsko dogajanje, od leta 2020 pa se je le-to premaknilo v junij. Sprva predvsem zaradi praktičnih razlogov, kasneje pa trajno, kar je razrahljalo vezanost na gledališko sezono. Okrepile so se digitalne distribucijske prakse in hibridne oblike dostopa do festivalskih vsebin. Namen novega umetniškega direktorja Aleša Novaka je, da festival ne ostaja sam sebi namen. »Njegova vrednost je v tem, da se odziva na ustvarjalne premike in jih pomaga osmisliti v kontekstu celotne scene,« pove. »Jubilejni Festival Borštnikovo srečanje se tudi tokrat opira na raznolikost in vrhunske dosežke slovenskega gledališča, ki jih dopolnjujemo z izborom tujih uprizoritev ter obsežnim spremljevalnim programom. Spodbujamo dialog, refleksijo in primerjavo tudi v širšem evropskem kontekstu, promoviramo slovensko gledališko ustvarjalnost, ob tem pa bomo s hvaležnostjo in spoštovanjem pogledali na šest desetletij festivalske tradicije,« o letošnjem FBS še pove Novak. Intenzivno štirinajstdnevno gledališko dogajanje bo tudi tokrat predstavilo in nagradilo najvidnejše dosežke slovenskega gledališča, ob tem pa bo odpiralo prostor za dialoška srečevanja slovenskih in tujih gledaliških poetik ter ustvarjalnih pristopov. Vendar Festival Borštnikovo srečanje že dolgo tudi niso le gledališke predstave, bogatijo ga tudi okrogle mize, pogovori z gledališkimi ustvarjalkami in ustvarjalci, razstave, predstavitve knjig, koncerti ter študentski program.

Letos prstan prvakinji SNG Drama Ljubljana

Borštnikov prstana, ki velja za osrednjo slovensko nagrado za igralsko ustvarjalnost, si bo letos nadela igralka Nataša Barbara Gračner, prvakinja SNG Drama Ljubljana. Vsako leto se prstan namreč podeljuje izmenično; enkrat igralki, drugič igralcu. Dobitnika prstana izbere strokovna žirija, ki jo letos sestavljajo režiserka Ivana Djilas, umetniški direktor festivala Aleš Novak, dramaturginja in režiserka Nina Šorak, direktor Slovenskega gledališkega inštituta Gašper Troha ter lanski prejemnik Borštnikovega prstana Branko Šturbej. Nagrajenki bodo prstan nadeli na zaključni slovesnosti, ki bo v nedeljo, 15. junija, v dvorani Slovenskega narodnega gledališča Maribor, kjer ima Borštnikovo srečanje domicil. Prireditev bo neposredno prenašala tudi TV Slovenija.

Letošnjih 12 najboljših

V tekmovalni program se je letos po izboru selektorice Ajde Ross od 120 ogledanih uprizoritev uvrstilo 12 najboljših. O festivalskih nagradah bo tudi tokrat odločala petčlanska mednarodna strokovna žirija: Mojca Jan Zoran, Evelin Bizjak, Maria Säkö (FI), Peter Rak in Tomislav Zajec (HR).

Tekmovalne uprizoritve:

  • Toxic vol. 2, Drama Slovenskega narodnega gledališča Maribor,
  • Prah, Društvo dveh,
  • Nebesje, Slovensko narodno gledališče Drama Ljubljana,
  • Kje mi živimo, Slovensko mladinsko gledališče, Zavod Melara,
  • Alica: nekaj solilogov o neznosnosti časa, Slovensko narodno gledališče Drama Ljubljana – Čakajoč Supermana, Akademija za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani,
  • Balada o trobenti in oblaku, Mini teater, Akademija za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani,
  • Pet kraljev: k psihopatologiji neke monarhije, Slovensko ljudsko gledališče Celje,
  • Agmisterij (zadnjič), Bunker Ljubljana, Klemen Kovačič,
  • Ubesedovanje, Slovensko narodno gledališče Nova Gorica,
  • Kazimir in Karolina, Mestno gledališče ljubljansko,
  • Boj na požiralniku, Prešernovo gledališče Kranj, Mestno gledališče Ptuj,
  • Bodočnost, Mestno gledališče ljubljansko, Beogradsko dramsko pozorište (RS).

Ob tekmovalnem programu se bodo obiskovalci festivala lahko naužili tudi enajstih izvrstnih domačih uprizoritev spremljevalnega programa. Tudi letos ga je oblikoval umetniški direktor Aleš Novak. Domačim se bo pridružilo tudi šest odličnih mednarodnih gledaliških produkcij.

Spremljevalni program – domača gostovanja:

  • Vse se je nadaljevalo z zmrznjenimi jastogi, Varja Hrvatin & Center kulture Španski borci,
  • Küšni me, Emanat & Plesni teater Ljubljana,
  • Samo še enkrat gremo spat, Mini teater & Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti,
  • Slovenija šteje, Slovensko mladinsko gledališče,
  • Tam, v vrtu, Zavod NEST,
  • Še neznano: edicija nirvana, NAGIB, MKC Maribor, Zavod Emanat, Fundacija Sonda / GT22,
  • Transport: Tovor, Lutkovno gledališče Maribor,
  • Transport: Odhod, Lutkovno gledališče Maribor,
  • Zdej loh spokam, zdej loh grem, Zavod Sploh,
  • Proces{I}, Anton Podbevšek Teater Novo Mesto
  • Slovenska transverzala, Via Negativa, Moment Maribor, Zavod Odprti predali Kranj.

Spremljevalni program – tuja gostovanja:

  • Il fuoco era la cura / Zdravilni ogenj, Teatro Metastasio di Prato, Sotterraneo, Piccolo Teatro di Milano – Teatro d’Europa, Emilia Romagna Teatro ERT/Teatro Nazionale (IT),
  • Sorry, avtorski projekt Bobe Jelčića, Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu (HR),
  • Lapis Lazuli, Euripides Laskaridis, OSMOSIS, Onassis Stegi (GR) in drugi,
  • Canicular, Rebecca Journo (FR),
  • Dolgega dneva potovanje v noč, Istarsko narodno kazalište – Gradsko kazalište Pula (HR) & Mini teater,
  • Človeški glas, Istarsko narodno kazalište – Gradsko kazalište Pula (HR).

Posodobljena festivalska aplikacija

Festival Borštnikovo srečanje spremlja tudi posodobljena mobilna aplikacija, ki je na voljo na sistemih Android in iOS. Uporabnikom omogoča pregled programa, nakup vstopnic, navigacijo po festivalskih prizoriščih in sprotno spremljanje novic. Prenos: borstnikovo.app.pappiga.si

SNG Maribor, FBS

Povezani dogodki