11. mednarodni festival improvizacijskega gledališča
Uvodnik
Vsako leto mi je težko v nekaj stavkih zaobjeti bistvo festivalske različice in razložiti vsaj kanček navdušenega pričakovanja, ki v meni vre ob skorajšnjem prihodu navdihujočih gostujočih umetnikov. Letos je težava večja, saj je festival še bolj izrazito kot prejšnja leta postavljen v prostor in čas, ki umetnosti nista naklonjena. Ko sem si želela na vse načine dolgoletnega sodelavca prepričati, da je koncept letošnjega Golega odra »Manj je več« ali pa »Vse najboljše se dobi v majhnih flaškah« ali pa »Majhen odmerek, močan strup« in podobne floskule, mi je preprosto odvrnil, da gre jasno za recesijski festival in da manj pač ne more biti več.
Res je, najprej je treba razumeti, da trenutna družbeno-politična situacija ni nikakršen »izziv«, ki naj bi ohranil cvetje in zavrgel plevel, kot si želijo nekateri prikazati. Odločiti pa se moramo, kako od te točke naprej. Legitimnih odzivov je več. Lahko prenehamo z delom. Lahko usmerimo svojo energijo v kritiko razmer. Lahko pa poiščemo tiste koščke življenja, v katerih je vredno uživati, in za katere je potrebno vedno znova opozarjati, da obstajajo. Letošnji Goli oder se odloča za praznovanje življenja. Praznovali ga bomo skupaj s šarmatno italijansko zasedbo Teatro a Molla, z divjim in norčavim ameriško-kanadskim duetom Rocket Sugar Factory, z vedno umetniško prodornim avstrijskim gledališčem Theater im Bahnhof in z vrsto prepoznavnejših domačih improvizatorjev.
Če se je čemu smiselno še posebej posvetiti v teh »kriznih« časih, je to zagotovo izobraževanje. Goli oder letos širi svoj izobraževalni program, mednarodni udeleženci delavnic bodo razvijali svoje zamisli in spretnosti pod vodstvom štirih priznanih pedagogov – Antonia Vulpia, Jima Libbyja, Gregorja Modra in Jacoba Banigana.
Eden od utemeljiteljev sodobne gledališke improvizacije Randy Dixon pravi, da je smisel te metode ustvarjanja v aktualnosti, v tem, da zvečer postavimo na oder, kar se je zgodilo čez dan. Improvizacija naj bi kazala, kakšno je življenje danes. Kaj pa, če improvizacija ne kaže, kakšno je življenje, temveč je življenje samo? Upoštevajoč vse danosti prostora in časa predano in igrivo išče svojo identiteto in ne izključuje, temveč v vsakem trenutku razvija nove načine povezovanja vseh elementov v bogato celoto.
Dejmo živet to življenje!
Maja Dekleva Lapajne
***
Prizorišče in vstopnice
Vse predstave festivala bodo potekale v KUD-u France Prešeren, Karunova 14, Ljubljana, kjer lahko dobite vstopnice vsak dan uro pred prvo predstavo večera. Cena vstopnice za posamezno predstavo je 5 EUR, za dve predstavi posameznega večera 7 EUR, festivalska vstopnica za vse predstave festivala pa stane 20 EUR.