Zvok šakala

:
:
Hodiperformativni zvočni sprehod.

Foto: Alisa Oleva (vir: CONA)

Izhodišče dokumentarne igre Glas šakala je študija primera migracijskih poti šakala, ki se v zadnjih desetletjih z Balkana širi proti srednji in vzhodni Evropi, naraščanje njegove številčnosti in prostorske razširjenosti pa sproža konflikte, povezane s človekovimi interesi. V seštevku različnih diskurzov, na terenu zajetih in komponiranih zvočnih krajin, avtorice premišljajo odnos med človeško kulturo in nečloveškimi vrstami, odnos, ki ga v mnogih dognanjih lahko neposredno prenesemo tudi na kateregakoli družbeno pogojenega Drugega. Posebno pozornost namenjajo raziskavi senzoričnega jezika, fizične izkušnje, ki jo piše zvok, tudi zvočnost besede. V iskanju nove perspektive, ki izumlja zvok, zmožen brez pokroviteljstva zastopati tega, ki glasu nima, se delo razpira v neko drugo organizacijo časovnosti, ki zahteva drugačen način prisotnosti, pozornosti, prisluha.

Zvočno delo je zasnovano kot hodiperformativni zvočni sprehod, ki ga poslušalec posluša med sprehodom po polju ali gozdu. S sprehodom v naravo dosežejo tudi odvrnitev poslušalca od distrakcij in lažji fokus na to zahtevno poslušalsko delo, ki pa ob nedeljeni pozornosti nudi zvočno izkušnjo, ki ni zgolj kognitivna, ampak na telo deluje povsem fizično in se po organski poti dotakne tudi nezavednih aspektov našega odnosa do Drugega.

Režija: Saška Rakef
Scenarij: Saška Rakef, Tina Kozin
Glasba: Bojana Šaljić Podevša
Zvočno oblikovanje: Matjaž Miklič
Dramaturgija: Pia Brezavšček
Terenska snemanja, ambienti in efekti: Matjaž Miklič, Martin Florjančič
Strokovna sodelavka: Petra Veber
Interpretacija: Barbara Kranjc Avdić, Vesna Jevnikar, Blaž Šef, Nataša Živkovič, Aleksander Golja, Ivan Lotrič

Produkcija: 3. program Radia Slovenija – program Ars zanj Ingrid Kovač Brus (odgovorna urednica), Alen Jelen (urednik) & Društvo za umetnost AVGUS, Ljubljana, 2020

***

BREZODRA = nagib v skupnostni ustvarjalni proces zaznavanja, preizkušanja, premišljevanja in udejanjanja / sprehod k čutnemu nagovoru gledalca / razstava in utopični počitek / večerja tekočih zgodb / manifest(acija) / v iskanju / v trajanju / pobeg pred znanim / drsenje po zvočnih brazdah / vstop v drugačen časovno-prostorski kontinuum / mrežni programski poskus novih produkcijskih struktur / peklenski žur / še neznano …