Zvočna geometrija prostora

:
:
Zvočni performans.

Foto: Arhiv Marka Batiste; Audiotech Nomad

Intermedijski umetnik Marko Batista v svojih delih tematizira doma ustvarjene elektroakustične procese na preseku med elektronskim zvokom, tehnologijo in sodobno umetnostjo. V okviru Performative bo predstavil novo zvočno delo, ki izhaja iz instalacije, predstavljene na razstavi Razširjeni vid, in iz dolgoletnih zvočnih eksperimentov, saj njegovo delo temelji na raziskovanju fenomenologije zvočnih resonanc v prostoru in na oblikovanju dinamičnih samogenerativnih sistemov.

Zgodovina elektroakustične umetnosti nam razkriva kompleksno pojavnost zvoka v odnosu do časovnosti in arhitekture, v kateri se pojavlja. Svoj značilni eksperimentalni zvok umetnik tokrat oblikuje z modularnimi vmesniki in doma narejenim zvočniškim sistemom, ki bo v Cukrarni predstavljen prvič: sestavljen je iz desetih zvočniških enot v »horn« izvedbi, ki ponujajo svojevrsten usmerjen zvok. Modularni vmesnik tvorijo programirani mikrokontrolerji, ki s pomočjo gravitacije, nihanja in strunskega objekta ustvarijo instrument ali infrastrukturo za performativni preplet mikrotonalnih, prostorskih in subbasovskih kompozicij. Elementi niso le orodja, temveč načini, kako preoblikovati prostor in čas skozi arhitekturni značaj osrednjega prizorišča Cukrarne.

S subtilno izpiljenimi frekvenčnimi modulacijami in dinamičnimi ritmičnimi strukturami Marko Batista ustvarja eksperimentalne zvočne krajine, ki oblikujejo prostorske zaznave poslušanja ter vzpostavljajo most med performativno zvočno umetnostjo in sodobno elektroakustično estetiko.

Marko Batista je v Ljubljani živeči eksperimentator na področju zvoka in intermedijski umetnik. Diplomiral je iz slikarstva na ljubljanski ALUO, nato pa zaključil še magistrski študij na šoli Central Saint Martins v Londonu. V svojem opusu se osredotoča na performativne zvočne prakse, pa tudi na prostorske zvočne umestitve. Raziskuje odnose znotraj polja prostorskega zvoka in percepcijo zvočne izkušnje v specifičnem akustičnem okolju. Svoje delo je doslej predstavil že na več festivalih in v številnih galerijah, tako doma kot v tujini (U3 – Moderna galerija, MSUM Ljubljana, Wonderlab Novi Sad, Tobačna 001, Radart #7, Mednarodni festival računalniške umetnosti 2018, Koordinate zvoka – Radio Študent, Projektni prostor Aksioma …).

Nastopa: Marko Batista
Trajanje: 30 minut