Kdor pogosto misli na gledališče, se bo prej ali slej začel spraševati, kakšen je odnos med gledališčem in tekstom. Mi pa se tokrat nismo želeli preveč spraševati in razmišljati; raje smo začeli kar pisati. Rekli smo: Naj bo nekaj, kar vsi poznamo! – In bila je beseda: prdec; zadrževanje prdca. In od tu naprej so se potočki ustvarjalnosti usuli v različne smeri; eni so začeli iz forme, drugi iz vsebine, vsak iz svojega pojmovnega sveta – in končno – vsak iz svojega stališča do te tako preproste, primitivne, a hkrati bistvene teme.
Tako je nastal preplet papirnatih prdcev, izpod ... različnih avtorjev. Nastalo je besedilo, ki je pogovor o zadrževanju prdca na več ravneh. Predvsem nas je zanimal pogovor med avtorji, metafikcijski pogovor. To je bila podlaga za rojstvo vseh drugih pogovorov, prek katerih se vzpostavlja fiktivni svet zadrževanja prdca. Po vzoru vsega tega je tudi bralna uprizoritev nastalega besedila zastavljena ne samo kot pogovor dramskih oseb, ampak kot pogovor različnih medijev, svetov, različnih govoric in celo uprizoritvenih sredstev.
In po vsem tem šele vprašanja: Kaj je s tem prdcem? Kdo ga zadržuje in kdaj bo postal to, kar je smisel njegove eksistence – prdec? Je prdec tekst, ki ga zadržuje pišoči? Je tekst tisti, ki v sebi zadržuje prdec, ki se v velikem slogu uresniči skozi teater? In tako dalje. – Skratka: Kakšna je sedaj ta ljubezenska zveza med teatrom in tekstom? Kdo tukaj prdi in ali se taki zvezi sploh lahko kar tako prdi? Pa seveda še: ali se bo na bralni uprizoritvi tako – zares – prdelo? Pogovor bo našel odgovor. Vabljeni.
Zadrževanje prdca je tretji projekt skupine G-FART. Prezir, festival ekspresionističnih enodejank maja 2011 na AGRFT, je bil ključen za to, da smo se zbrali in ustanovili kolektiv. Drugi projekt – simpozij z naslovom Mi vsi smo teater! – smo izvedli oktobra 2011 na Borštnikovem srečanju. Ugotovili smo, da teater, kakršen je sedaj, nima zares svojega mesta v svetu. – In to je nekaj, kar je treba spremeniti. Zato vse od takrat ... v sebi »tenstamo« prdec vseh prdcev, ki bo odpihnil staro šaro mrtvega teatra nekam za horizont, in izza njega se bo vzdignilo novo jutro, nova doba resničnega gledališča, ki bo spet imelo svojo moč. Moč, ki mu pripada že od vekomaj. Teater bo The chosen one. Rešitelj sveta.
Smo kolektiv, ki ima rad gledališče. Imenujemo se G-FART in naš poklic je: superheroji, ki bodo rešili svet pred zgnitjem in človeštvo pred samouničenjem.
***
Avtorji: Simon Belak, Tjaša Črnigoj, Žiga Divjak, Anej Korsika, Urška Sajko, Zala Sajko, Jurij Smrke, Nina Šorak, Juš Zidar in Nina Zupančič
Produkcija: Skupina G-FART in Oddelek za dramaturgijo AGRFT
Zadrževanje prdca
:
: