V-HODI / Cikel "Dialogi #3"

:
:
Enodnevna intervencija − instalacija v Plečnikovem zimskem vrtu.
Foto: Snježana Premuš
Foto: Snježana Premuš
Foto: Snježana Premuš

Umetniški cikel Dialogi #3 umetnice Snježane Premuš se z najnovejšo intervencijo V-HODI poglobi v Plečnikov zimski vrt, ki ga avtorica dojema kot simbol prehoda, odprtosti in notranjega miru. V sodelovanju z drugimi umetniki je prostor Plečnikove hiše postal izhodišče za poetično refleksijo o domu, telesu in pripadnosti – skozi film, zvok in prostor se razpira intimen dialog z arhitektovo zapuščino. Projekt bo v Plečnikovi hiši zaživel kot enodnevna avdio-vizualna instalacija, ki obiskovalce povabi k premišljevanju o prostoru, ki presega svojo materialnost.

Snježana Premuš je v okviru EU projekta Odprti atelje / Open Atelier "dialog" izvedla v Plečnikovi hiši. Raziskava v letu 2024 ji je omogočila razvoj video materialov, zgodbe in avdio materialov, ki so podlaga za kratek plesni film in razvoj instalacije kot reminiscence na prisotnost v Plečnikovem zimskem vrtu.

Rezultat raziskave je interdisciplinarni projekt V-HODI, ki postavi dogajanje v Plečnikov zimski vrt; tega avtorica razume kot vmesni prostor med kulturnim in naravnim, varnim in svobodnim, formalnim in organskim, minljivim, večnim. Meje, zidovi, okna, vrata so membranske opne, skozi katere lahko gledamo, vstopamo, izstopamo, se povežemo, oddaljimo, se vanje skrijemo ali skoznje podaljšamo. Avtorica izkoristi ta potencial ter v sodelovanju s plesno ustvarjalko Sanjo Nešković Peršin in vizualnim umetnikom Luko Umkom ustvari poetično potovanje v filmu, ki se igra z neoprijemljivim odnosom do prostorov, ki jih ustvarimo in jim sčasoma pripadamo. V umetniški ekipi sta sodelovali tudi glasbenica Ida Hiršenfelder in interdisciplinarna oblikovalka Ajda Tomazin.

Projekt, ki je nastal v koprodukciji Zavoda Federacije in Muzeja in galerij mesta Ljubljane, se zaključuje z enodnevno intervencijo v Plečnikovem zimskem vrtu v obliki avdio-vizualne instalacije, ki nagovarja materialnost in varnost, ki nam nudi "dom" ter razpira njegovo poetično razsežnost kot prostor, za katerega se zdi, da lahko obstaja ločeno od materialnega sveta.