Toneta Čufarja je k pisanju drame v treh dejanjih napeljalo dramatično obdobje v tridesetih letih prejšnjega stoletja v jeseniški železarni, ko sta Nemca Westen in Pfeifer z nekaterimi slovenskimi tajkuni Italijanov kupila delnice Kranjske industrijske družbe. Razmere za delavce so se s tem zelo poslabšale, odnosi pa so se še posebej zaostrili v novem obratu fine pločevine na Slovenskem Javorniku. Obrat so vodili upravniki nemškega rodu, ki so grdo ravnali s slovenskimi delavci, kar je rodilo odpor, ki ga je Tone Čufar opisal subtilno in z vso jedkostjo.
Radijska igra je posneta v avtentičnem železarskem okolju, interpretirali pa so jo igralke in igralci Gledališča Toneta Čufarja. Med njimi je tudi prejemnik Severjeve nagrade za stvaritve v ljubiteljskem gledališču Klemen Klemenc. V Gledališču Toneta Čufarja je v petdesetih letih ustvaril več kot 70 vlog, v katerih je nastopil več kot tisočkrat. V utemeljitvi nagrade so zapisali, da Klemenc svoje vloge nenehoma polni s strastjo, življenjem in iskro ustvarjalnosti. Režiserji so mu večkrat namenili
več vlog v istem gledališkem delu, saj se hitro prelevi iz enega lika v drugega, tudi v manjših vlogah pa zna opozoriti na nenadomestljiv delež v predstavi. Tako je tudi v radijski igri Polom, kjer je nastopil v vlogi delavskega zaupnika Štefana Ogrisa.
Režiser, prirejevalec in dramaturg: Alen Jelen
Tonska mojstra: Jure Culiberg in Miro Marinšek
Glasbena oblikovalka: Darja Hlavka Godina
Oskar Brum – Rado Mužan
Melita Brum – Jasna Koron
Albin Perne – Borut Verovšek
Gregor Kos – Milan Trkulja
Lojze Rojnik – Franci Koražija
Olga Rupnik – Eva Leskovšek
Matevž Rupnik – Franc Černe
Štefan Ogris – Klemen Klemenc
Ivan Jurman – Klemen Košir
Anka – Lidija Grilc
Uredništvo igranega programa
Posneto na Jesenicah oktobra 2007