Predstavitev plesnih šol

:
:
Presentation of dance schools (HR//SI).

Foto: Arhiv festival Front@ sodobnega plesa

Škola suvremenog plesa Ane Maletić Zagreb (HR)

Šola sodobnega plesa Ane Maletić, ki neprekinjeno deluje že od leta 1954, je najstarejša šola sodobnega plesa v tem delu Evrope. Temelji na evropski tradiciji sodobnega plesa in že leta izobražuje izvajalce, ustvarjalce in pedagoge na področju plesa in ritmike, sodobne plesne umetnosti in gibalne rehabilitacije.

Dejavnost Šole danes obsega osnovno in srednješolsko umetniško plesno izobraževanje z izobraževalnimi programi za osnovnošolce in srednješolce, predšolske otroke ter izvajanje zaključnih programov s področja plesne umetnosti za nazive plesalec sodobnega plesa in plesalec izobraževalne smeri. Od šolskega leta 2019/2020 je poleg umetniškega mogoče obiskovati tudi splošnoizobraževalni del gimnazijskega programa za doseganje popolne izobrazbe. Po končanem šolanju in opravljeni državni maturi se dijaki praviloma vpisujejo na plesne akademije doma in v tujini ali izberejo strokovni in univerzitetni študij različnih smeri.

Šola je kot članica HDGPP pobudnica tekmovanja na področju sodobne plesne umetnosti ter ustanoviteljica in članica različnih strokovnih združenj doma in v tujini. Z odgovorno nalogo nadaljevanja neprekinjene tradicije vzgoje in izobraževanja, ki temelji na evropskem modernem plesu skozi vse faze razvoja modernega in sodobnega plesa v 20. stoletju, svojo pripravljenost na izzive današnjega časa izkazuje s sodelovanjem z umetniškimi organizacijami, društvi, ustanovami in uglednimi posamezniki na področju sodobnega plesa.

Dijaki v tretjem letniku potujejo po Evropi in obiskujejo ugledne akademske ustanove. Z različnimi projekti in številnimi nastopi doma in v tujini učitelji in učenci uspešno predstavljajo visoko raven plesnega izobraževanja.

Čipka 2

Izvajajo: učenci 3. razreda srednje šole
Koreografinja: Maša Kolar
Avtor glasbe: Tena Novak Vincek
Dramaturška in koreografska asistentka: Maja Marjančić
Oblikovalec luči: Nuno Salsihna
Učiteljica in mentorica: Nataša Jurišić
Produkcija: Šola sodobnega plesa Ane Maletić
Vodja oddelka za uprizoritvene prakse: Gordana Svetopetrić
Zahvala: HNK Ivana pl. Zajca Rijeka

Izhodišče za koreografijo druge čipke je bila reticella, zelo znan geometrijski motiv, ki je pogost tako v čipki na hrvaški obali kot v vsej Evropi. Njegova značilna kvadratna oblika nam je služila kot prostorska struktura, znotraj katere se plesalci spreminjajo s translacijo, transpozicijo in rotacijo. Ta enostavna struktura vzpostavlja horizontalno razmerje med nastopajočimi, jih izenačuje po pomembnosti, ustvarja pa tudi igro enakovrednih v boju za lastno pozicijo, ki druge kot v tekmovanju meče iz prostora.

»Delovne izkušnje, ki jih mladi plesalci nabirajo pri predmetu odrska praksa, v srečevanju z najrazličnejšimi koreografskimi govoricami avtorjev, ki so te iste koreografije nekoč gradili v sodelovanju s profesionalnimi plesnimi ansambli, so zelo intenzivne, vznemirljive, nekoliko strašljiva, a hkrati zelo dragocena plesna izkušnja. To je trenutek, ko mladi plesalci, še pod okriljem šole, stopijo pred svoje bodoče občinstvo in zaplešejo koreografije, ki niso v učnem načrtu šolskega programa in znotraj znanega plesnega habitusa gre za preskok v novo estetiko njim neznanega koreografa. Dinamika, ustvarjena pri soočanju z umetniško negotovostjo tega projekta, je pomembno izobraževalno orodje. V veliko veselje mi je biti del tega pomembnega trenutka njihove izobraževalne preobrazbe.« Maša Kolar

***

Srednja vzgojiteljska šola, gimnazija in umetniška gimnazija Ljubljana – SVŠGUGL (SI)

SŠVGUGL izvaja program umetniška gimnazija – smer sodobni ples, smer gledališče in film, splošni gimnazijski program in program predšolske vzgoje.

Štiriletni program umetniška gimnazija, modul sodobni ples dijakinjam in dijakom omogoča, da svojo nadarjenost in zanimanje za ples razvijajo na temelju strokovno preverjenih in kvalitetnih vzgojno-izobraževalnih pristopov, s posluhom za razvijanje posameznikovih umetniških potencialov. Dijakinje in dijaki pridobivajo sodobno-plesno znanje tako v tehničnem kot ustvarjalno kompozicijskem smislu, razvijajo fizične sposobnosti ter osvajajo širša strokovno-teoretična znanja. Strokovni del predmetnika je razdeljen na praktični in teoretični del. Znanja in veščine, ki jih pridobijo v štirih letih, dijakom in dijakinjam pomagajo pri tehničnem obvladovanju in napredovanju v dojemanju in izražanju na področju uprizoritvenih umetnosti. Program hkrati omogoča razvijanje lastnega jaza pri oblikovanju plesnega izraza. Vsako leto se dijaki in dejakinje predstavijo v plesni produkciji, sodelujejo na plesnih srečanjih, tekmovanjih, festivalih in revijah ter sodelujejo z drugimi šolami v Sloveniji in tujini.

Po maturi na umetniški gimnaziji – plesna smer, modul sodobni ples, šolanje nadaljujejo na umetniških akademijah v Sloveniji in tujini ali izberejo druge smeri na univerzah, visokih šolah in v drugih izobraževalnih programih.

Ko se strop bliža tlom

Srednja vzgojiteljska šola, gimnazija in umetniška gimnazija Ljubljana – smer sodobni ples
Mentorstvo: Andreja Podrzavnik, Aja Zupanec, Leon Marič, Nina Fajdiga
Nastopajoči: Klara Arnšek, Sara Bačič, Ajda Behrić Hacin, Lea Bernetič Rijavec, Živa Centrih, Vlasta Čadež, Tisa Ferlež, Sara Gartnar, Amina Gashi Grebenšek, Valentina Jelovšek, Anastasia Jocić, Klara Klun, Vid Knific Zaletelj, Tjaša Korbar, Mariša Kos, Lena Kožar, Leja Mravlja, Pika Klara Murenc, Alisa Novska, Hana Obreza, Tjaša Rus, Veronika Vugrinec, Belin Zalar, Patricija Završan, Naomi Uma Zorman, Eva Žnidar

Ko se strop bliža tlom je 20-minutna koreografija lanskoletnih 3. letnikov umetniške gimnazije – plesna smer. Gibalni materiali so nastajali v sklopu predmetov kompozicija plesa in sodobne plesne tehnike. Glavna tema raziskave, na katero so nastajali raznovrstni gibalni materiali, je bil prostor. Pomemben vir ustvarjenega so bili tudi avtorski solo plesi, ustvarjeni skozi vodene faze in z uporabo različnih orodij komponiranja. Skratka, preplet lastno ustvarjenih gibalnih materialov, skupaj s kompozicijsko predelanimi variacijami tehničnih kombinacij.