datumi delavnice: petek 9. in sobota 10. marec / petek 16. in sobota 17. marec
ure delavnice: ob petkih od 15.30-19.00, ob sobotah 13.00-19.00
sobota, 17. marec ob 19.00 – javni nastop udeležencev delavnice in predstavitev rezultatov dela - Trubarjeva hiša literature, vstop prost
V ciklusu petih performativnih delavnic, ki bodo v Trubarjevi hiši literature potekale od septembra 2011 do maja 2012, odpiramo nov prostor za sodelovanja in srečevanja piscev in pisk s področja literature, poezije, dramatike, pa tudi drugih zainteresiranih z različnimi ustvarjalci oz. mentorji, ki se bodo z udeleženci delavnice lotevali performativnosti oz. uprizarjanja besedil. V delavnicah se boste srečali z različnimi načini priprave in razvoja javnih nastopov, raziskovali nove načine in možnosti interpretacije oz. uprizarjanja besedil in/ali pesmi, ne nazadnje pa tudi komunikacije z občinstvom.
Marca bo na programu četrta delavnica Dober dialog pod vodstvom dramske igralke in dramatičarke Dragice Potočnjak.
KOGA VABIMO: Vsakogar, ki ga zanimata dramsko pisanje in njegova izvedba na odru. Število sodelujočih je zaradi procesa dela omejeno na 8.
V PRIJAVI POŠLJITE: Na 1 do 2 straneh opisano življenje osebe, ki je za vas dovolj zanimiva, da bi se z njo še ukvarjali in bi lahko postala (glavna) oseba vaše drame.
O DELAVNICI: Kot dober dramski dialog se vedno znova izkaže tisti, ki je najbolj sporočilen in funkcionalen glede na okoliščine znotraj posamezne dramske situacije. Njegova funkcionalnost je določena s kar se da racionalno izrabo vseh dramskih elementov in sredstev. Avtor skozi (svoje) dramske osebe določa in usmerja situacijo in dramsko dogajanje z nenehno in natančno analizo materiala. Za to je potrebna določena disciplina, saj drama kot znakovni jezik uporablja predvsem dialog. Zato je toliko bolj presenetljivo trditi, da so besede v njej najmanj pomembne. Pomembnejši so namreč njihov pomen in namen, njihova prepričljivost in verjetnost. Šele ko avtor dovolj natančno obvlada ozadja in podtekste, znotraj katerih se gibljejo dramske osebe, lahko najde tudi njihove prave besede. V dialogu se glas avtorja prepleta z glasovi dramskih oseb. Brez izčiščenega pogleda na to, kaj sploh hoče/-jo doseči, ostajajo ti glasovi v drami neartikulirani, neopredeljeni in splošni. To pa je za dramo kot dialoško formo najslabši rezultat. Na performativni delavnici bomo skušali najti glasove v glavi določene (dramske) osebe in poiskati prepričljivo dialoško vsebino zanje. Vsebina glasov v glavi ni nikdar enaka izrečenemu. Njena konfliktnost je določena s posamezno človeško naturo in okoliščinami, v katerih se oseba znajde. Za zaključni nastop bomo pripravili odrsko srečanje dramskih oseb, ki jih bomo ustvarili na delavnici. Soočili jih bomo v različnih možnih dialogih.
DELAVNICO VODI: dramska igralka, članica Slovenskega mladinskega gledališča, in dramska pisateljica/dramatičarka Dragica Potočnjak, avtorica predvsem socialno in družbeno angažiranih gledaliških in radijskih iger, tudi prva ženska dobitnica Grumove nagrade in še nekaterih drugih nagrad. Njene igre so bile uprizorjene doma in na tujem, prevedene so v osem tujih jezikov.