V sklopu predstavitve unikatnega sodelovanja slovenskih gledaliških umetnikov z eno izmed legend (ameriškega) avantgardnega gledališča Richardom Foremanom, Vas Zavod Atol vabi na večerni projekciji dveh njegovih filmov in sicer Once Every Day ter Now You See It Now You Don't.
Oba filma sta nastala v sklopu projektov The Bridge in predstavljata nadaljevanje nekajletnega sodelovanja na relaciji Ljubljana – New York, v okviru katerega bo Zavod Projekt Atol v letu 2017 postavil novo performativno strukturo s slovenskimi igralci TRANSATLATIK, ki bo poleg snemanja v New Yorku v režiji Richarda Foremana in Sophie Haviland, predstavljena tudi v Sloveniji konec prihodnjega leta.
Začetki tega sodelovanja segajo v jesen 2012, ko je v soprodukciji med Slovenskim mladinskim gledališčem Ljubljana in Zavodom Projekt Atol potekala intenzivna dvotedenska delavnica, ki jo je vodil Foreman, asistirala pa mu je njegova tesna dolgoletna sodelavka Sophie Haviland. Na delavnici je okoli 20 domačih ustvarjalcev iz sveta filma, videa in gledališča ustvarjalo v skladu z značilno Foremanovo generativno poetiko in tako se je oblikoval material za večmedijsko delo, ki je bilo maja 2014 predstaviljeno v Slovenskem gledališkem inštitutu. Poleg študentov akademije A.V.A., ki so sodelovali predvsem kot “tehnični umetniki” ter občasno igralci, so bili udeleženi še igralci Slovenskega mladinskega gledališča.
PROGRAM
22. december 2016, Mini Teater, Križevniška 1, Ljubljana
ob 18.00
NOW YOU SEE IT: NOW YOU DON'T, 69'
"Individuals in and out of the undifferentiated cosmic energy. while waiting for the Messiah" (Richard Foreman)
Film so snemali več let na različnih lokacijah v Romuniji, na Danskem ter v Švici v okviru dolgoletnega projekta THE BRIDGE, ki sta ga Richard Foreman in Sophie Haviland skupaj razvila in izvedla po vsem svetu (od Melbourna (Avstralija), do psihiatrične bolnišnice v Lizboni (Portugalska), dvorca in cerkev v Loughboroughu (Velika Britanija), Giessnu (Nemčija), tradicionalni osnovni šoli v Kyotu (Japonska), starinskem hotelu in umetniški akademiji na Dunaju ter v Zurichu (Švica) in Odsherredu (Danska), v klubu namenjenem za družabna srečanja in v jazz baru v Bukarešti (Romunija) ter v ukrajinskem kulturnem klubu v Buffalu (ZDA), leta 2012, v zadnji izdaji, pa tudi v meščanskem stanovanju v središču Ljubljane.
Režiser, montažer: Richard Foreman
Tekst: Leo Charney, Richard Foreman
Glasba: John Zorn, John Cage
Igrajo: Maria Draghici, Paul Draghici, Andreea Esanu, Irina Gadiuta, Marius Damian, Toma Danila, Dorin Eugen Ionescu, Monica Marinescu, Alex Mihaescu, Edgar Nistor, Carmen Lopazan, Octavian Andrei Rusu, Bogdan Georgescu, Catinca Draganescu, Andrada Chiriac, Camilla Junior, Helene Kvint, Karin Soendergaard, Katrine Karlsen, Majbritt Mathiesen, Nina Larissa Bassett, Runa Kaiser Larsen, Sara Hamming, Sofie Volquartz Lebech, Trine Thorbjoernsen, Christine Fentz, Layla Mollerup, Anna-Katharina Diener, Johannes Fast, Sethembile Menck, Urs Humbel, Laura Koerfer, Marcel Grissmer, Julia Sewing, Ayosha St. Maaren, Raquel Carrillo. Maria Rodewald, Simone Haungs, Christian Valerius
Produkcija: Bridge Film NYC, Ontological-Hysteric Theater,Festival National de teatru (Romunija), Open Sorce Theatre (Danska), Zurich University for the Arts (Švica)
ob 19.15
ONCE EVERY DAY, 64'
Film ne sledi običajnemu naracijskemu loku neke „zgodbe“ pač pa se osredotoči na skupino 14 igralcev, ki izvajajo na pol ritualne vedenjske vzorce, obenem pa so njihovi ekscentrični impulzi vedno znova prekinjani na popolnoma nepredvidljive načine. Film preskakuje med narazličnejšimi sekvencami („tihožitja“ v barvah, ekspresionistične črno-bele „slike“, počasno potapljanje v belo svetlobo, itn.), obenem pa vedno znova slišimo tudi glas režiserja in tehničnih sodelavcev, ki igralcem dajejo napotke in komentirajo proces dela. Ta film je bil posnet v Buffalu (New York, ZDA) kot serija nepovezanih kadrov, ki jih je Foreman zmontiral v nekakšen „časovni mozaik reformatirane zavesti“ (time-mosaic of ‘re-formatted consciousness’).
Režiser, tekstopisec, montažer: Richard Foreman
Igrajo: Dana Block, Sarah Brown, Ryan Cupello, Diane Galdry, Neill Garvey, Hannah Lipkind, Abby Marianetti, Paul Martin, Amenda McDowall, Roy Roussel, Linda Stein, R J Voltz, Paul Hern, Yuri Hreshchyshyn
Produkcija: Bridge Film NYC, Ontological-Hysteric Theater, The Center for the Moving Image, Dept. of Media Studies, State University of NY, Buffalo NY
***
Richard Foreman je newyorški umetnik, katerega pomen presega zgolj zbirka nagrad, ki jih je prejel. Gre za enega redkih sodobnih avtorjev, za katerega ni preveč, če zapišemo, da je s svojim delom za vedno spremenil pojmovanje gledališča in performansa in je te pojme bistveno razširil. Gre za ikoničnega ustvarjalca, katerega dela se ne osredotočajo na konflikt okoli katerega bi se vil zaplet drame, ne sledijo klasični strukturi aristotelovskega dramskega trikotnika, temveč se Foreman enakovredno posveča luči, sceni, besedilu in igralčevim nastopom tako, da se postavitev izoblikuje kot kompozicija iz kolaža. Njegova dela ne težijo h katarzi, temveč tega pionirja avantgardega gledališča in performansa zanima povsem drugačen odnos med gledalci in odrskim prostorom ter tehnologijami proizvajanja fikcije, zaradi česar ga pogosto opisujejo kot post-dramskega in eksperimentalnega ustvarjalca. Njegova dela delujejo kot »dizorientacijska masaža«, ki gledalca nenehno zbuja in mu ne pušča popolne potopitve v svet pripovedi, temveč ga nenehno spodbuja k aktivni kritični drži.
Foreman je pionir umetniških oblik, ki jih danes lahko razumemo kot »intermedijski performans«. Nedavno je naznanil, da ne bo več ustvarjal v gledališču in Ontološko-histerično gledališče (izv. The Ontological-Hysteric Theater), ki ga je ustanovil, je leta 2010 prenehalo delovati, a ga je naknadno spet obudil. Danes se avtor ustvarjalno bistveno bolj poveča videu oz. filmu, a v osnovi njegov način delain estetika še vedno ostajata povsem zavezana njegovi prepoznavni gledališki poetiki.