Neforma 114

:
:
Foto: Arhiv Center kulture Španski borci
Foto: Arhiv Center kulture Španski borci
Foto: Arhiv Center kulture Španski borci
Foto: Arhiv Center kulture Španski borci

Ozvezdja se zdijo nespremenljiva in večna. Tam bodo tudi, ko mene, tebe več ne bo. Perspektiva je in ostaja, določa naš zorni kot. Vemo za celoto, a smo nesposobni zaobjeti univerzum (moji možgani so premajhni). Poslavljamo se od naših živih, pozdravljamo naše mrtve, prižgemo svečo in jo upihnemo, ko gremo spat, da ne zanetimo požara. Razmišljamo o vrtičkanju na grobovih, za koga zaboga to delamo. Zato se raje vrnemo v studio, na oder, pod žaromet in v poltemo, kajti tam smo varni, ker tam – smo doma. Varnost – nevarnost, forma – neforma; nekje na tem spektru se sprehajamo, se čudimo, se izzovemo.

Cikel 2024 snujeta Nataša Živković in Samo Kutin
Sodelujoči: Jana Jevtović, Ana Kravanja, Henry Marić in Anja Bornšek
Produkcija: Zavod Sploh
Trajanje: 90 minut

***

Jana Jevtović je koreografinja in plesalka, katere delo zajema performanse, plese, besedila in videe, ki so pogosto narejeni v sodelovalnem procesu in strukturah z drugimi. Prej kot tematski okvirji, jo prvenstveno zanimajo situacije in mehanizmi, ki se zgodijo v in okoli samega dogodka performansa. Diplomirala je na Univerzi Concordia (Montreal) in je od leta 2014 članica Nomad Dance Academy Slovenija.

Anja Bornšek svoje umetniško in pedagoško delo že vrsto let razvija skozi različne formate, doma in v mednarodnem prostoru. Ob končanem študiju sodobnega plesa (SEAD Salzburg), ter magisteriju pedagogike sodobnega plesa (MACoDE Frankfurt), je študij somatike (metoda Body-Mind Centering) zanjo postal pomemben temeljni kamen vseh procesov, bodisi umetniških produkcij, raziskovalnih delavnic ali formatov namenjenih publiki. Njeno ustvarjalno polje raziskovanja je gibanje po stičišču in vzajemno preoblikovanje principov somatskih in uprizoritvenih praks. Zanimajo jo med-prostori, v katerih dva, v veliko pogledih različna polja, v vzajemnem stiku zamišljata predrugačene vloge gledalca, performerja in razmišljata o srečanju ekstravertirano vizualno simbolnega jezika in “interoceptično” senzorno introvertiranega jezika, ter kako skozi potrebe takega dela, zastaviti drugačne okvirje sodelovanj, ter načinov produkcije. Leta 2021 je prejela nagrado Ksenije Hribar za perspektivno koreografinjo, ki jo podeljuje strokovna komisija Društva za sodobni ples Slovenije (DSPS). Trenutno je tudi edukantka telesno usmerjene psihoterapije.

Ana Kravanja je slikarka in glasbenica, ki aktivno deluje v zasedbah Širom, Kačis in Olfamoštvo. Kot improvizatorka sodeluje s številnimi slovenskimi in tujimi glasbeniki , plesalci in vizualnimi umetniki. Avtorsko glasbo ustvarja za dokumentarne in igrane filme, gledališke predstave, za pripovedi, pravljice, animacije, poezijo in ples.
https://www.sploh.si/si/o-zavodu-sploh/umetniki/ana-kravanja

Henry Marić je keramičar in glasbenik. Dela instrumente in zvočila, raziskuje zvok in prostor z domačimi in tujimi glasbeniki, igralci in plesalci ter ustvarja tudi glasbo za razstave in predstave.