Tanja Lužar po motivih del: Ivan Cankar Na klancu, Tina Vrščaj Na Klancu, Drago Meglič in Adrijana Špacapan Esej na maturi 2026, Peter Kolšek: Spremna beseda v Ivan Cankar: Na klancu, Ljubljana, DZS, 1995
Bralna uprizoritev Na klancu nekoč in danes bo vsebinsko, interpretativno in primerjalno obravnavala dve deli z naslovom Na klancu – roman pisatelja Ivana Cankarja in roman Na Klancu, ki je nastal 120 let kasneje, napisala pa ga je pisateljica Tina Vrščaj. Obe deli bosta leta 2026 osrednja tema na maturitetnem eseju.
Na klancu Ivana Cankarja (1876–1918) je kratek simbolistični roman, poln močnih simbolov, med katerimi je najmočnejši simbol klanca, ki predstavlja vdanost v usodo, siromaštvo in propad.
Roman Na Klancu Tine Vrščaj (1987) navdih nedvomno črpa iz Cankarjevega dela, hkrati pa gre za poklon velikemu avtorju. Avtorica je za roman, katerega zgodba se osredotoča na disfunkcionalno družino z dvema otrokoma, ujeto v zagate sodobne kapitalistične družbe, še pred objavo prejela nagrado modra ptica.
Bralna uprizoritev bo maturantom razširila obzorja pri razumevanju obeh besedil. S kombinacijo interpretacije odlomkov iz obeh romanov, s primerjalno zasnovo in z analizo bo pripomogla h kritičnemu razumevanju literarnih del, analize likov in dogajalnih časov ter prostorov, v katerih sta deli nastali oziroma se v njih dogajata.
