Konrad Becker: Kulturna inteligenca in gledališča resničnosti

:
:
Uprizorjeno predavanje: Konrad Becker bo v formi uprizorjenega predavanja predstavil podtekste politik(e) sodobne informacijske dobe in njeno iluzorno naravo.

Foto: Arhiv Cankarjev dom

Nove kulturne tehnologije shranjevanja in razmnoževanja informacij - od tiskanih medijev do fotografije in digitalnih medijev - so temeljno spremenile naš način dojemanja in strukturiranja resničnosti. Informacijska dominanca poseže vse do psiho-kibernetskih koordinat posameznikove realnosti, vendar domišljija ni edini subjektivni proces, ki se odvija v posamezniku. Kulturna inteligenca se ukvarja z včrtavanjem prepletene dinamike virtualnega in realnega ter simbolnega in materialnega v izkustvenem prostoru. Podali se bomo po sledovih magičnih gledaliških naprav, ki bi jih lahko videli le na vodvilskih odrih 19. stoletja in se kot medijski arheologi lotili izkopavanja okostnjakov oziroma zgodb in mitov, pri čemer bo poudarek na subjektivni dimenziji uporabe informacijskih tehnologij.

Konrad Becker, direktor Inštituta t0, centrale intermedijske taktične umetnosti na Dunaju in 'kulturno-obveščevalne' agencije World-Information.Net, ki se podpisuje pod številne odmevne projekte s področja progresivnih kulturnih praks. S Projektom Atol sodeluje kot avtor in kot koproducent in direktor Inštituta t0 že od leta 1996.

Marko Peljhan, eden izmed najbolj profiliranih slovenskih intermedijskih in konceptualnih umetnikov o projektih Zavoda Atol, ki ga vodi, piše naslednje: 'V letu 2015 načrtujemo pilotno serijo tako imenovanih "uprizorjenih predavanj", ki bi jih v sodelovanju z domačimi in tujimi umetniki ter raznimi akterji na področju sodobne umetnosti želeli razvijati v prihodnjih letih. S tem želimo predvsem odpreti prostor za nove govorice, ki se pojavljajo v kontekstu sodobnih umetniških praks (za začetek gledaliških), kjer pa umetnike obenem zanima povezovanje ne le z drugimi področji umetnosti, pač pa tudi naravoslovnih in humanističnih znanosti. S tem bi želeli predvsem obogatiti artikulacijo ne le gledališke produkcije, ki sicer nastaja pod okriljem Zavoda Projekt Atol, pač pa tudi širše v (slovenskem) umetniškem prostoru. Prepričani smo, da je relevantna umetnost nujno taka, da nudi in potrebuje prostor za (samo)refleksijo, da je (samo)kritična in vedno odprta za dialog, tako s tistimi, ki se z njo strinjajo kot morda še bolj s tistimi, ki se ne.'

Produkcija: Zavod Atol in CD

Zavod Projekt Atol, 22. 4. 2015
Konrad Becker in "Theaters of Reality"