Decentralizacija umetnosti: Trigger konferenca

:
:
V sodelovanju s Centrom za kreativnost in Festivalom Prestopi 2021

Vse bolj postaja jasno, da v prihodnosti ne bomo mogli več tako hitro potovati med posameznimi mednarodnimi festivali, poslovnimi srečanji in predstavami, saj to ne bo ne mogoče, ne trajnostno. Zato se išče nove načine oblikovanja dolgoročnega sodelovanja tako na lokalnem kot mednarodnem nivoju. Izhajajoč iz post-jugoslovanske tradicije široko razpredenih kulturnih domov kot središč lokalnih skupnosti, bodo na enem mestu združili lokalne in mednarodne predstavnike festivalov, rezidenčnih hiš in kulturnih centrov, ki delujejo izven velikih urbanih centrov moči. 

Na dogodku želijo preizprašati, kako lahko ustvarjamo decentralizirano in trajnostno umetniško skupnost, se ukvarjati s programiranjem, ki odraža logiko mnogoterih centrov in izmenjati mnenja ter izkušnje, kaj pomeni delovati izven političnih, finančnih in hiperprodukcijskih centrov moči ter iskati pristne in dolgoročne odnose z različnimi skupnostmi in občinstvi. 

Program:

Diskurzivni program poteka v angleščini z možnostjo slovenskega prevoda. Predstave so v angleščini ali v slovenščini, opremljene z angleškimi podnapisi.  

10:00 – 10:45 Registracija 

10:45 – 11:00 Lirični utrinki v mestu (lokacija: Mariborska tržnica) // pop-up opera // trajanje: 7 minut // produkcija: Bunker Ljubljana, koprodukcija: Ensemble Leporello

11:00 – 11:30 Pozdravni nagovor TRIGGER ekipe: Barbara PočekGledališče Glej; Nika BezeljakFestival Prestopi; Marko PodjavoršekCenter za kreativnost  

11:30 – 12:00 Skupno v skupnosti: Sedemdeset let zadružnih domov kot družbene infrastrukture (Asta Vrečko, Rastko Pečar, Blaž Babnik Romaniuk, Martina Malešič)
Projekt se predstavlja v Paviljonu Republike Slovenije na 17. mednarodni razstavi arhitekture La Biennale di Venezia

12:00 – 13:30 Povezujemo centre: primeri dobre prakse
Kulturni producenti iz Slovenije in tujine, ki delujejo izven velikih centrov moči. Kdo so ti festivali, rezidenčne hiše in kulturni centri, ter kakšne lekcije se je možno naučiti iz njihove vztrajnosti in dela?  

Govorci:  
Kryštof Koláček: ustanovitelj in direktor, Performing Arts Festival Kutná Hora, Češka
Pierre Caussin: direktor, Forum Jacques Prévert, Carros, Francija
Pau Estrem: umetniški direktor, Danseu Festival, Španija
Lorenzo Facchinelli: vodja projektov, Centrale Fies, Italija
Stane Tomazin: programski vodja,  FKK festival kulture Kostanjevica, Slovenija
Matjaž Farič: umetniški direktor, Festival Flota, Slovenija
Anja Bajda: vodja, Kulturni dom Cerknica, Slovenija

Moderatorki: Tjaša PureberGledališče Glej in Nika BezeljakMoment

13:30 – 14:00 ODMOR 

14:00 – 16:00 Ponovno osrediščimo umetnost: pogovor 
Razprava o izzivih dela, razmišljanja, programiranja in povezovanja umetnosti izven urbanih centrov. Osredotočilo se bo na vprašanja povezovanja skupnosti in gradnje občinstva ter raziskovali delovne modele izven centrov moči.  

ModeratorkiTjaša PureberGledališče Glej in Nika BezeljakMoment

17:00 – 18:30 Uroš Kaurin, Vito Weis: Heroj 2.0 - Predstava vseh predstav // avtorska predstava // dolžina: 90 minut // produkcija: Moment, koprodukcija: EN-KNAP Ljubljana

19:00 – 19:15 Lirični utrinki v mestu (lokacija: GT22) // pop-up opera // trajanje: 7 minut // produkcija: Bunker Ljubljana, koprodukcija: Ensemble Leporello

19:30 – 20:00 Odprtje Festivala Prestopi (lokacija: GT22) // odprtje murala // produkcija: Moment

Povezani dogodki