Sestavljajo pa ga bralne uprizoritve nominiranih dramskih besedil in vodeni pogovori o njih. Bralne uprizoritve pripravljajo obetavni mladi režiserji skupaj z igralskim ansamblom Prešernovega gledališča Kranj in študenti dramske igre UL AGRFT, na pogovorih pa sodelujejo avtorji, člani žirije za Grumovo nagrado, visokošolski profesorji, umetniški vodje, dramaturgi, režiserji ... Pomemben del zavzema aktivno sodelovanje publike, ki z avtorji in gosti deli svoje videnje besedila. Letošnje pogovore z avtorji bo vodila teatrologinja Ana Perne (Slovenski gledališki inštitut).
Nikakor ne smemo pozabiti, da je zasnova festivalskega (popol)dneva, ki je v celoti namenjen najboljšim besedilom nove slovenske dramatike, usmerjena v predstavitev avtorjev in odpira prostor za dialoško preizpraševanje stanja izvirne dramatike v slovenskem gledališkem prostoru, njenega uprizarjanja, interpretacije in razvoja.
Dan nominirancev je tekom let postal prepoznavna platforma, ki pomaga širiti zavest o pomembnosti (in aktualnosti) nove dramatike, tudi s spodbujanjem izmenjave mnenj, saj lahko v odprtosti in povezovanju bogatimo drug drugega – in slovensko dramsko pisavo.
Idejna zasnova: Rok Andres
Režiserji bralnih uprizoritev: Mojca Madon, Maša Pelko in Luka Marcen
Voditeljica pogovorov: Ana Perne
Program bralnih uprizoritev na dnevih nominirancev
- Ponedeljek, 1. 4.
Vinko Möderndorfer: An ban pet podgan
Nejc Gazvoda: Tih vdih
Jure Karas: Realisti, kabaret za pet igralcev, pijanca in občinstvo - Sreda, 3. 4.
Žiga Divjak: Hlapec Jernej in njegova pravica
Žiga Divjak, Gregor Zorc, Katarina Stegnar, Vito Weis, Iztok Drabik Jug, Alja Kapun: 6 - Sreda, 10. 4., SLOGI, Ljubljana ob 17.00
Bralna uprizoritev besedila nagrajenega mladega dramatika/dramatičarke