Dan Kinzelman & Kristijan Krajnčan: EXPERIMENTAL – JAZZ – glasba (USA, SI)

:
:

Slovenski multiinštrumentalist in ameriški specialist za pihala Dan Kinzelman sicer prvič nastopata na istem odru, imata pa oba 'korenine' v sodobnem jazzu in bogate izkušnje kot solo izvajalca. V zadnjih letih sta se oba dotaknila sorodnih polj in začela skladati glasbo za gledališče, televizijo in ples, v kateri so koncepti forme in giba bistvenega pomena.

Uspeh performansa, kakršen je ta, je odvisen od doseganja pravega ravnovesja med individualno avtonomijo in enotnostjo namena. Glasbeniki raziskujejo in odkrijejo svet, ki ga razvijajo, preverjajo elastično tkanino, ki so jo ustvarili, iščejo točko ravnovesja, ki jim daje svobodo v njihovih individualnih odklonih in oscilacijah, ne da bi pri tem uničili strukturo.

DAN KINZELMAN

Po selitvi v Italijo leta 2005 je Dan Kinzelman hitro dosegel slavo. Pridružil se je bandu legendarnega trobentača Enrica Rave, nastopal po Italiji in Evropi kot priznan solist, aranžer in glasbeni vodja ter snemal za prestižno nemško založbo ECM. Hkrati se je lotil dolgoročnega sodelovanja z glasbeniki, kot so Giovanni Guidi, Mauro Ottolini in Simone Graziano, in pomagal ustanoviti novo underground jazz sceno v Italiji.

Od leta 2010 se je osredotočil predvsem na lastne, bolj eksperimentalne projekte in nekaj sodelovanj z izbranimi glasbeniki. Kolektivni trio Hobby Horse je pred kratkim izdal svoj šesti album, ki je bil odlično sprejet in predstavljen na gostovanjih v Italiji, ZDA, Avstriji, Španiji in na Nizozemskem, njegov pihalni kvartet Dan Kinzelman's Ghost pa bo letos drugič nastopil na najbolj pomembnem italijanskem jazz festivalu Umbria Jazz.

V zadnjih letih je Kinzelman začel pisati glasbo za film in ples. Njegov trio Pylon ja dobil naročilo za pripravo živega zvočnega zapisa za serijo kratkih filmov Ladislasa Starewitcha, v zadnjih dveh letih pa se je okrepilo tudi njegovo sodelovanje z mladim italijanskim koreografom Danielom Ninarellom. Njun debut na Beneškem bienalu 2016 ju je privedel do nastopov na Danskem, Irskem, v Tuniziji, Franciji in na Kitajskem

KRISTJAN KRAJNČAN

Kristijan Krajnčan (Kranj, 1986) se je rodil v glasbeni družini in pričel z igranjem violončela pri petih in igranjem bobnov pri desetih letih. Po končani Srednji glasbeni in baletni šoli na obeh instrumentih se je preselil na Nizozemsko, kjer je diplomiral iz jazz bobnov na Konservatoriju Price Claus (Groningen, 2009) in magistriral iz filmske glasbe na Amsterdamskem konservatoriju (Amsterdam, 2013).

V svoji glasbeni karieri je zaradi poznavanja in obvladovanja različnih glasbenih zvrsti sodeloval z mnogimi mednarodnimi glasbeniki, v zasedbah od tria do big banda. Kot bobnar in čelist je sodeloval pri 25 zgoščenkah in koncertiral v več kot 25 državah v Evropi, ZDA, Aziji, Indoneziji, na Bližnjem vzhodu in v Afriki. Kot skladatelj filmske glasbe se je podpisal pod tri celovečerce in devet kratkih filmov.

Je ustanovitelj, režiser, bobnar in komponist interdisciplinarnega projekta »Hidden Myth«, ki je bil premierno prikazan na Jazz festivalu Ljubljana (2015). V njem več mednarodnih umetnikov v enotno zgodbo združuje glasbo, ples, poezijo, vizualne projekcije in svet mitologije.

Kot režiser je avtor več kratkih filmov in glasbenih videov različnih žanrov, kot so jazz, šanson, klasična in rock glasba. Njegov zadnji kratki igrani film »In je takoj večer« je bil prikazan v tekmovalnem programu Festivala slovenskega filma (Portorož, 2015).

»DrummingCellist« je njegov najnovejši solo avtorski projekt, v katerem igra violončelo in bobne, klasično in jazz glasbo. Združevanje nasprotujočih si idej pa ga zanima že od nekdaj, saj pravi da zanj »v svojem notranjem bistvu ni razlike med J. S. Bachom in afriško glasbo.«