Bani Brusadin: Communication Guerrilla Revisited (predavanje)

:
:
Komunikacijska gverila sproža dvoumnost in zmedo v kolektivni domišljiji ter spodbuja radikalno rabo fikcije, ki napreza mehanizme ideologije in družbenega nadzora.

foto Arhiv Aksioma

Toda kaj se zgodi s subverzijo množične kulture, ko zadene ob mrežno družbo? Ali imajo prevaranti, junaki in škrati kakršno koli zvezo z družbenimi spremembami? Kako se praksa potegavščin razvija v dobi cinizma, prenasičenosti z informacijami in digitalnega nereda? Predavanje Komunikacijska gverila vnovič, ki so ga navdihnile desetletne izkušnje z barcelonskim festivalom The Influencers, je odprt pogovor na podlagi podob in resničnih zgodb (če verjamete ali ne), ki jih predstavlja Bani Brusadin, raziskovalec, aktivist in ustanovitelj festivala The Influencers.

»Kaj storiti, če v trgovino vstopi Reverend Billy?« To je vsebina internega dokumenta znane ameriške korporacije Starbucks, ki lastnikom franšiz pojasnjuje, kako se soočiti z nenapovedano situacijo. Vendar – počakajte – kdo za vraga je Reverend Billy? In kaj naj bi počel v lokalu drugega, kot kupoval?

Če ste se udeležili delavnice, pogledali »What Would Jesus Buy?« ali pa ste oboževalec Billyjevega Freakstorm videocasta, potem odgovor verjetno že poznate. Komunikacijska gverila vnovič nadaljuje s te točke: Prečastiti? V lokalu? In najpomembneje: kaj naj storim, če Billy hoče, da grem JAZ z njim v lokal?

Naredimo korak stran: komunikacijska gverila je le ena od mnogih vojaških metafor, s katerimi lahko opišemo nekonvencionalne načine prepletanja umetnosti in komunikacije, ki promovirajo družbene spremembe. Vojaške metafore niso nikakršno naključje: komunikacija pomeni konflikt, slike in besede se bojujejo z drugimi slikami in besedami, širijo odprtine v naši domišljiji ter nas učijo sanjati in nas silijo k nadaljnji akciji. Temu lahko rečete umetniške vragolije ali pa divja umetnost v nevarnih gozdovih, kjer nedokončane vedno-v-procesu-ustvarjanja forme fikcije srečujejo realnost družbenih vprašanj in pogosto tudi ostanke propagande in množičnega preusmerjanja pozornosti.

In nazaj na začetek: kaj naj storim, če Billy hoče, da grem z njim v lokal? Za to bomo potrebovali svoje lastno malo poročilo! V Komunikacijski gverili vnovič bo Bani Brusadin delil svoje izkušnje kot sodelujoči na mnogih podobnih akcijah in intervencijah. Za vas ima na zalogi nekaj vprašanj tipa »kaj-storiti-v-primeru«, vabi vas, da tudi vi pridete s svojimi!

Produkcija: Aksioma -Zavod za sodobne umetnosti, Ljubljana in zavod Bunker, Ljubljana, 2012
Soprodukcija: Gledališče Glej
Izvršna producenta: Samo Selimović, Marcela Okretič
Program zavoda Aksioma podpirata Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport in MOL- Oddelek za kulturo.
Sponzor: Datacenter d.o.o.

KONTAKT: Aksioma - Zavod za sodobne umetnosti, Ljubljana