Avtorske pravice v dramskem gledališču

:
:
Predavanje.

Foto: Pixabay

Na predavanju se bodo odgovorilo na veliko vprašanj kot so: Kaj je avtorsko delo in katere pravice iz njega izhajajo? Kdo je avtor, izvajalec, imetnik pravic, kaj je avtorska in njej sorodne pravice? Kaj pomeni uporaba dela v telesni in netelesni obliki, kaj priobčitev javnosti in kaj dajanje na voljo javnosti? Kaj je predelava, priredba, poseg v delo? Kako zaščititi pravico do spoštovanja dela, kaj so posledice uveljavljanja pravice skesanja?

Na primeru dramskega besedila se bo moč pobliže spoznati s tem kako Zakon varuje avtorja in njegove pravice. Dramsko besedilo je namreč zaradi svoje polimorne narave lahko bolj ali manj nespremenjeno različno uporabljeno, npr. za namene knjižne ali revialne izdaje, radijske igre, odrske uprizoritve, tudi uglasbitve in filma, različne vrste rabe torej pomenijo izkoriščanje različnih pravic. Avtorska pravica je avtorjevo premoženje, zato je po mnenju Chitrakar dobro, da smo z njimi seznanjeni.

Predavala bo Urša Chitrakar, odvetnica, ki se ukvarja s pravnim svetovanjem in zastopanjem, izobraževanjem in raziskavami s področja avtorskih pravic in intelektualne lastnine ter s tem povezano problematiko v kulturni produkciji.