Asociacija, 18. 4. 2012

Javna izjava Društva Asociacija ob stavki javnega sektorja

V Društvu Asociacija, kot predstavniki neodvisnih producentov in samostojnih ustvarjalcev na področju umetnosti in kulture oziroma skupine prekarnih delavk in delavcev v kulturi, za katere v sodobni slovenski državno-pravni ureditvi ne obstaja institut, ki bi ustrezno urejal in ščitil njihove socialne pravice, podpiramo sindikate javnega sektorja v njihovem boju proti demontaži socialne države in s tem posledično javnih servisov in služb, ki zagotavljajo enakopraven dostop do kvalitete življenja vseh državljanov.
:
:


Uničevanju socialne države oziroma države blaginje in njenih institucij ostro nasprotujemo, saj se s tem odmika kakršna koli možnost za izenačevanje socialnih pravic vseh državljanov.

V Društvu Asociacija menimo, da tako imenovani »varčevalni ukrepi«, ki jih uvaja Vlada Republike Slovenije, ne temeljijo na ocenah in analizah posledic in učinkov tovrstnih ukrepov ter so zato nepremišljeni in škodljivi, saj bodo drastično ogrozili ekonomski, družbeni in socialni položaj delavcev v javnem sektorju, pri čemer pa moramo poudariti, da prekarni delavci (tudi v kulturi), v imenu katerih ravno tako govorimo, že vrsto let delajo brez ustreznega socialnega varstva.

Prekarni delavci so namreč tisti, ki delajo, a niso zaposleni, ali pa delajo v negotovih zaposlitvah in so zato izključeni iz uveljavljenih shem socialne varnosti. S tem posledično nimajo ustrezno zagotovljenih socialnih pravic in živijo brez plačanega dopusta in bolniške ter nadomestil za brezposelnost, o višini pokojnin in kakšna bo njihova starost pa raje sploh ne razmišljajo. Ustavno pravico do dela pa je prekarnim delavcem v umetnosti in kulturi radikalno omejil še nezakoniti sklep Vlade Republike Slovenije o prepovedi sklepanja avtorskih pogodb.

Hkrati s podporo boja sindikatov proti demontaži socialne države le-te pozivamo, da se solidarno zavzamejo tudi za razširitev in zagotovitev socialnih pravic vsem prekarnim delavcem, ki nimajo ustrezno urejenih socialnih pravic, a s svojim delom prispevajo k zagotavljanju javnega dobrega.

Hkrati pa pozivamo oblast, da se resno loti argumentiranega in konstruktivnega dialoga o urejanju socialnih pravic in to za vse državljane Republike Slovenije.