Drama Daniela Kehlmanna se neposredno navezuje na dela francoskega filozofa Frantza Fanona (1925-1961), ki se ukvarja z vprašanji posameznikove svobode in njenega zatiranja. Takole poudarja v predgovoru k Fanonovi knjigi V suženjstvo zakleti Jean-Paul Sartre: “Vse je izgubljeno, razen če … Jaz, Evropejec, ukradem knjigo sovražniku in jo ponudim kot sredstvo, ki naj ozdravi Evropo. Izkoristite priložnost!«
Za nastanek drame je avtorja navdihnil ameriški western High Noon režiserja Freda Zinnemanna, na Kehlmannovo pisanje pa je vplivalo tudi prijetje Edwarda Snowdna in teroristični napad v Parizu leta 2015.
Drama Svet večer se ukvarja z vprašanjem odnosa med posameznikom in državo, svobodo in nadzorom, strahom in upanjem, da morda le ni tako, kot izgleda.
V romantičnem času božičnega večera, ko iz toplih domov diši po prazničnih objemih, nekje drugje bije stvarnost svoj krvavi zvon. Moški in ženska nestrpno pogledujeta na uro in napetost med njima narašča. Prav počasi se pred nami lušči pretresljiva zgodba, ki prevzame s svojo neizprosno vpetostjo v tukaj in zdaj.
Po Kehlmannovi drami je nastala tudi TV adaptacija in film z naslovom “Zaslišanje ponoči” (2019).
Na Dan državnosti odpirajo v Narodnem domu Maribor nov programski sklop: Teater na kulnu. V kleti, kjer je bilo nekoč skladišče premoga, bodo uvedli lasten gledališki program. V Narodnem domu Maribor želiJo, da bi bil Svet’ večer začetek nove zgodbe, s katero želijo postati tudi gledališki producent resnejšega programa, ki premišlja in odražanašo stvarnost in sodobnost.
Prva slovenska uprizoritev