Predstava Dvanajst jeznih mož je za ljubitelje dobrega teksta: v sobi za poroto, kjer se morajo v nekaj urah odločiti o fantovi prihodnosti, so zbrani tako lažje vodljivi ljudje kot tisti z zelo trdnimi stališči, vzkipljivi posamezniki s skritimi osebnimi problemi in umirjene introvertirane osebe, ki svoje mnenje podajajo zelo premišljeno. Skupna lastnost večine prisotnih pa je njihova želja, da bi z dodeljenim delom čim prej opravili in bi se lahko, brez večjih miselnih naporov, vrnili k svojemu ustaljenemu življenju. Porota dvanajstih naključno izbranih mož odloča o smrti mladega fanta, obtoženega očetomora. Sprva se zdi njegova krivda popolnoma očitna, toda eden izmed porotnikov ima vendarle nekaj pomislekov, ki zahtevajo ponoven pregled dokazov in pričevanj.
Vprašanje, ki se zastavlja ves čas drame, je, ali se bodo porotniki ne glede na lastne predsodke dokopali do resnice. Ali lahko zaupamo tožilcu, da je obtožil pravega storilca? Bi radi pokukali v porotno sobo in vedeli, zakaj gre? Sami videli dokaze in se odločili, ali bi mladeniča obsodili na smrt zaradi umora?
Kaj se zgodi, če ima v nekem trenutku dvanajst ljudi možnost prevzeti vlogo boga in ko se zdi resnica obarvana tako, kot hoče tisti, ki jo zastopa, so temeljna vprašanja drame, katere besedilo je nastalo na osnovi televizijske serije sredi petdesetih let minulega stoletja, svojo planetarno slavo pa je doživela z ekranizacijo na velikem platnu leta 1957 v režiji Sidneya Lumeta z nepozabnima Henryjem Fondo in Leejem J. Cobbom.