SiGledal, 14. 6. 2024

Vabljeni na Poletno muzejsko noč 2024 s SLOGI – Gledališkim muzejem

Tretjo junijsko soboto prihaja že 22. Poletna muzejska noč, tradicionalna skupna akcija slovenskih muzejev in galerij, ki bomo imeli ta dan svoja vrata za obiskovalce vseh starosti odprta od poznega popoldneva do polnoči. Lepo vabljeni, da obiščete Slovenski gledališki inštitut – Gledališki muzej in vodstvu po stalni razstavi na gradu Turjak.
:
:

Foto: Arhiv SLOGI

Slovenski gledališki inštitut – Gledališki muzej je za Poletno muzejsko noč pripravil pester program:

Iz naših zbirk: predstavitev novih pridobitev iz opusa Toneta Stojka – videodokumentacija zunajinstitucionalnega gledališča 1994–2015, videoprojekcija; 18.00–24.00

Predstavljen bo izbor na novo pridobljenih videoposnetkov iz izjemno obsežnega arhiva snemalca in montažerja Toneta Stojka, ki že več desetletij predano spremlja in dokumentira slovensko gledališko produkcijo. AV zbirko SLOGI odslej bogati del Stojkove videodokumentacije zunajinstitucionalnega gledališča, ki je nastala v obdobju 1994–2015 in iz katere je narejen izbor spodaj navedenih naslovov. Predvajani bodo v naslednjih terminih:

  • 18.00 Gertrude Stein, avtorski projekt režiserja Vlada Repnika, Gledališče VR in Istarsko narodno kazalište (Pulj), 1994
  • 19.30 Slovensko narodno gledališče, projekt po idejni zasnovi režiserja Janeza Janše, Maska, 2007
  • 21.00 Odlomki iz Utopije, projekta režiserja Sebastijana Horvata in umetniške ekipe, E. P. I. center, 2009
  • 22.30 Odlomki iz produkcije Vie Negative v letu 2009: Izbris gledalca; Viva Mandić!; Tonight I Celebrate

Hoja za gledališčem. Od jezuitov do Cankarja, stalna razstava

  • 18.00–24.00, individualni ogledi
  • ob 19.30, vodeni ogled stalne razstave
  • ob 21.30, vodeni ogled v nemškem jeziku

Stalna razstava slikovito predstavlja začetke in osrednje tokove gledališča v Sloveniji, njegovo vpetost v evropska kulturna dogajanja in njegovo vlogo pri oblikovanju slovenske nacionalne zavesti.

Po sledeh gledališke dediščine, ustvarjalno raziskovanje razstave za otroke in družine; 18.00–22.00

V raziskovalni igri se otroci sami ali s pomočjo staršev podajo po naši stalni razstavi, rešujejo različne naloge in na kreativen način spoznajo zgodovino gledališča na Slovenskem.

Gledališče v malem, ustvarjalna drop-in delavnica za otroke in družine; 18.00–22.00

Raziskujte gledališki kovček ter spoznajte gledališke prostore, poklice in uprizoritvena izrazna sredstva. Zagotovo vam bodo v navdih pri ustvarjanju lastnega gledališča v malem.

Program na gradu Turjak:

Mejniki gledališke igre: javno vodstvo po stalni razstavi Slovenskega gledališkega inštituta na gradu Turjak; ob 18.00, javno vodstvo po razstavi

Stalna razstava Slovenskega gledališkega inštituta na gradu Turjak obravnava gledališko igro na Slovenskem z različnih vidikov. Na javnem vodstvu bodo obiskovalci lahko odkrivali posamezna historična poglavja, različna pristopanja k igri in h gledališkemu ustvarjanju, razmisleke današnjih profesoric in profesorjev na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo. Preko fotografskih, zvočnih in avdio-vizualnih posnetkov bodo spoznavali temeljne poteze posameznih igralskih izrazov ter zasledovali igralske spomine in druge vrste ohranjanja gledališke igre.

Po razstavi bo popeljala avtorica razstave, teatrologinja in kustosinja Ana Perne.

Poletna muzejska noč, SLOGI

Slovenski gledališki inštitut je bil ustanovljen 28. februarja 2014 in je pravni naslednik Slovenskega gledališkega muzeja, ustanovljenega 29. novembra 1952. Oddelki muzeja se ukvarjajo z zbiranjem, hrambo, dokumentiranjem, raziskovanjem, strokovno obdelavo in predstavljanjem raznovrstnega gradiva, ki je pomembno za zgodovino slovenskega gledališča in uprizoritvenih umetnosti v širšem smislu.

Povezava: Vse novice v rubriki Dejavnosti gledališkega inštituta


Slovenski gledališki inštitut
Mestni trg  17, 1000 Ljubljana
Elektronski naslov: slogi@slogi.si
Tel: 01 241 58 00 / Faks: 01 241 58 16

Nika Leskovšek, SiGledal, 20. 6. 2011
Dialog iz sna (Tibor Hrs Pandur: Sen 59)
SiGledal/Maruša Mugerli Lavrenčič, 28. 12. 2020
Gledališke premiere v času epidemije