Sodelujoči se bodo na dvodnevnem simpoziju, ki bo vključeval predavanja, razprave, transformativno igro ter projekcijo filma in voden ogled sorodne razstave, seznanili s spekulativnimi orodji, pristopi in idejami, ki lahko pomagajo opustiti in pokopati tiste svetovne speve, ki so oblikovali našo antropocentrično ekologijo, se uglasiti s porajajočimi ritmi, ustvariti pogoje za radikalno nove načine bivanja in se soočiti z realnostjo izumrtja ter se medtem "učiti, kako gledati onkraj bližajočega se horizonta konca, naproti tistemu, kar bo prišlo", piše v sporočilu za javnost.
Simpozij bo ob 16. uri uvedla okrogla miza Politika in pedagogika umetniškega igranja vlog kot kolektivnega postajanja z Omsk Social Club, Aronom Birtalanom in Carino Erdmann.
Osvetlili bodo različne metodologije in poglede na igranje vlog v kontekstu umetniške prakse ter obravnavali politične in pedagoške obljube tega medija v času, zaznamovanem s krepitvijo konservativne politike in izrednimi podnebnimi razmerami, so sporočili organizatorji. Gosti bodo spregovorili o svojih pristopih k vprašanjem zmožnosti delovanja, identitete in kolektivnosti, pa tudi o svojem skupnem zanimanju za okultno magijo, mistiko in moč prelivanja med svetovi življenja in igre, resničnostjo in fikcijo.
Beseda bo tekla tudi o tem, kako igre vlog lahko pomagajo razgraditi zakoreninjene ideje, norme in antropocentrične predpostavke, postaviti temelje za kolektivno prakso oblikovanja svetov, osnovano na soustvarjalnemu postajanju namesto individualizmu, ter razviti nove načine obstajanja in čutenja v svetu, ki ga preoblikujejo ekološke spremembe.
Na simpoziju bodo poleg naštetih sodelovali še Alice Bucknell, Cecile B. Evans, Klara Kofen, Lucia Pietroiusti in Lukaš Likavčan. Kuratorja simpozija sta Brandon Rosenbluth in Tjaša Pogačar.
Simpozij, katerega producent je Zavod Projekt Atol, je del poletne šole ARIE. Z njim se letošnja edicija ARIE giblje po, kot piše v sporočilu za javnost, "somračnem območju naše nadvse nenavadne sedanjosti, kjer se mešajo in spajajo resničnost in fikcija, poznano in tuje, preteklost in prihodnost".
V osmo/zi pa je na ogled razstava Vaje za resničnost, ki predstavlja hibridne prakse in perspektive, ki izpostavljajo zabrisane meje med resničnostjo in fikcijo, razkrivajo konstruiranost naših pogledov na svet ter osvetljujejo nove imaginacije, identitete in načine bivanja.
Sodelujejo umetniki in umetnice Cecile B. Evans, Tom K Kemp ter Doireann O'Malley & Špela Petrič, kurator razstave je Brandon Rosenbluth.