SiGledal, SLOGI, 28. 2. 2024

SLOGI in Drama: Zgodnja recepcija Edwarda Albeeja v evropskih socialističnih državah

Vabljeni na cikel predavanj in pogovorov SLOGI in Drama, tokrat posvečeno temi z naslovom Ameriški sen in antiameriški sentiment: zgodnja recepcija Edwarda Albeeja v evropskih socialističnih državah. Predavanju lahko prisluhnete v četrtek, 29. februarja, ob 18. uri v SNG Drama Ljubljana v Drama Kavarni.
:
:

Edward Albee, Ameriški sen, režiser Žarko Petan, Komorni oder ljubljanske Drame, premiera 19. januarja 1963, Križanke, Viteška dvorana. Foto: Vlastja Simončič; vir: Ikonoteka SLOGI – Gledališki muzej.

Drama Edwarda Albeeja Ameriški sen (1961) je bila v Sloveniji prvič uprizorjena že leta 1963 (v režiji Žarka Petana na t. i. Komornem odru ljubljanske Drame), le slabi dve leti po ameriški krstni uprizoritvi. Tudi Albeejevo najznamenitejše delo, Kdo se boji Virginie Woolf? (1962), je bilo pri nas uprizorjeno z manj kot dveletnim zamikom (v režiji Mileta Koruna, prav tako v Drami). Albeejeva dela – poleg že omenjenih še Zgodba o živalskem vrtu, Občutljivo ravnovesje, Vrt, Gospa iz Dubuqua, Tri visoke ženske in Koza ali kdo je Silvija? – so bila do danes na naših profesionalnih odrih uprizorjena že več kot dvajsetkrat.

Prva (in vse do danes tudi edina) slovenska uprizoritev Ameriškega sna je bila sprejeta kot eden izmed vrhuncev domače gledališke sezone 1962/1963, uspešna pa je bila tudi v tujini, z odmevnimi gostovanji v Varšavi, Sarajevu in Beogradu. Tako poljski kot jugoslovanski kritiški odzivi na to uprizoritev ponujajo slikovit vpogled v značilnosti zgodnje recepcije Albeeja v evropskih socialističnih državah, ki so jo v prvi vrsti zaznamovali poskusi umestitve ameriškega dramatika v kontekst ideoloških in kulturnih konfrontacij hladne vojne.

V predavanju dr. Matica Kocijančiča, raziskovalca in kustosa Slovenskega gledališkega inštituta, se bomo sprehodili skozi različne odtenke tega interpretativnega okvirja, od njegovih najizrazitejših potez v Sovjetski zvezi, prek njegovih variacij na Češkoslovaškem, Poljskem in v Bolgariji, pa vse do posebnosti jugoslovanske in slovenske recepcije.

Edward Albee, Ameriški sen, SLOGI in Drama

Slovenski gledališki inštitut je bil ustanovljen 28. februarja 2014 in je pravni naslednik Slovenskega gledališkega muzeja, ustanovljenega 29. novembra 1952. Oddelki muzeja se ukvarjajo z zbiranjem, hrambo, dokumentiranjem, raziskovanjem, strokovno obdelavo in predstavljanjem raznovrstnega gradiva, ki je pomembno za zgodovino slovenskega gledališča in uprizoritvenih umetnosti v širšem smislu.

Povezava: Vse novice v rubriki Dejavnosti gledališkega inštituta


Slovenski gledališki inštitut
Mestni trg  17, 1000 Ljubljana
Elektronski naslov: slogi@slogi.si
Tel: 01 241 58 00 / Faks: 01 241 58 16

Povezani dogodki